11:00 | 16.11.17 | Հարցազրույցներ | exclusive 94482
ՀՀ կառավարությունն 2017թ. օգոստոսին հայտարարեց «Թվային Հայաստան» հիմնադրամի ստեղծման մասին: Կառույցի նպատակն է կառավարման բոլոր ոլորտներում տեղեկատվական ժամանակակից տեխնոլոգիական հենքի վրա ձեւավորել միասնական թվայնացված միջավայր:
Itel.am-ը զրուցել է նորաստեղծ հիմնադրամի գործադիր տնօրեն, ՀՀ վարչապետի գլխավոր խորհրդական Էդուարդ Ներսիսյանի հետ:
- Ինչո՞վ է պայմանավորված ՀՀ կառավարության կողմից «Թվային Հայաստան» հիմնադրամի ստեղծումը: Ինչո՞ւ հիմա առաջացավ ստեղծման անհրաժեշտությունը:
- Գաղափարն առաջարկվեց վարչապետի կողմից, եւ հիմնականում պայմանավորված էր նրանով, որ Հայաստանի պետական կառավարման համակարգի արդյունավետության եւ թափանցիկության բարձրացման, բիզնես միջավայրի բարելավման համար խիստ անհրաժեշտ է ստեղծել միասնական թվայնացված միջավայր՝ օգտագործելով նորագույն տեխնոլոգիաները:
Այդ ամբողջ գործընթացի կազմակերպման, համակարգման եւ իրագործման գործառույթը պատվիրակվել է «Թվային Հայաստան» հիմնադրամին։
Այլ կերպ ասած, հիմնադրամը Հայաստանի պետական կառավարման ոլորտում թվային միասնական ռազմավարությունը մշակող, կառավարությանը ծառայություններ եւ մասնագիտական օժանդակություն մատուցող կառույց է։
Թվայնացումն ինքնանպատակ չէ. այն շատ կարեւոր եւ ժամանակակից միջոց է՝ ապահովելու երկրի մրցունակությունը:
- Ի՞նչ կոնկրետ ծրագրերում է ներկայում ներգրավված հիմնադրամը:
- Այսօր մշակման փուլում է «Հայաստանի Թվային օրակարգ 2030» երկարաժամկետ ռազմավարական փաստաթուղթը եւ «Թվային Հայաստան» հիմնադրամը «Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնի» հետ համատեղ ակտիվորեն ներգրավված է այդ աշխատանքներում: Ռազմավարությունն ուղղակի տեսլական չէ, այն կներառի ճանապարհային քարտեզ եւ 2018թ. գործողությունների պլան, որտեղ ներկայացված կլինեն մեր ապագա կոնկրետ անելիքները:
Այդ կերպ ծրագրում ենք Հայաստանի երկարաժամկետ թվային ապագան, նախագծում մեզ համար այդ գործընթացի ճանապարհը եւ առաջնահերթ ծրագրերը, որոնց իրագործումը մեզ կօգնի արդյունավետ կերպով հասնել մեր առջեւ դրված նպատակներին:
Թվային ռազմավարության նախագիծը պատրաստ կլինի մինչեւ տարեվերջ:
Ունենք նաեւ շատ կարեւոր մեկ այլ գործառույթ՝ համակարգել արդեն իսկ ընթացող առանցքային թվայնացման ծրագրերը: Մասնավորապես, պետական մարմիններում էլեկտրոնային փաստաթղթերի եւ էլեկտրոնային թվային ստորագրությունների (Mobile ID) կիրառումը, որը չափազանց կարեւոր է Հայաստանի համար եւ տանելու է նրան, որ ցանկացած քաղաքացի, որը կօգտվի այդ ծառայությունից, հնարավորություն կունենա պետության կողմից ստանալ այս կամ այն ծառայությունը՝ իր բջջային հեռախոսի միջոցով:
Եվրամիության ֆինանսավորմամբ իրականացվում են նաեւ Հայաստանի հանրային ծառայությունների փոխգործունակության պլատֆորմի ստեղծման ծրագիրը եւ «մեկ պատուհանի» սկզբունքով սահմանային կետում պիլոտային նախագիծը։
Թվային ոլորտն առհասարակ առավել թեժ մրցակցության ոլորտներից է, եւ այս տեսակետից շատ կարեւոր է, որ Հայաստանի թվային ոլորտի զարգացման տեմպը համահունչ լինի աշխարհում ընթացող գործընթացներին:
- Քանի՞ աշխատակից ունի հիմնադրամը, ի՞նչ գործառույթներ են նրանք իրականացնելու եւ ի՞նչ միջոցներ են հատկացվել հիմնադրամի ստեղծման համար:
- Այս պահին հիմնադրամն ունի 7 աշխատակից: Երկու թեւ կա՝ տեխնիկական, որը ստանձնել է նաեւ էլեկտրոնային կառավարման միասնական պլատֆորմի ստեղծման գործառույթը, եւ ծրագրերի կառավարման թեւը:
Հիմնադրամն իր մեկնարկային գործունեությունը 2017թ. իրականացնում է ՀՀ պետական բյուջեի ֆինանսավորմամբ: Նախնական կատարված աշխատանքների արդյունքում կարող ենք արձանագրել, որ 2018-ից սկսած՝ կիրականացնենք նաեւ լրացուցիչ միջոցների ներգրավում այլ աղբյուրներից, մասնավորապես՝ միջազգային դոնոր կազմակերպություններից:
Միաժամանակ, ստեղծում ենք նախադրյալներ՝ անցում կատարելու ինքնաֆինանսավորման մոդելի, համապատասխան ծառայություններ մատուցելով կառավարությանը։
- Ինչպե՞ս եք պատրաստում համագործակցել ՏՏ ոլորտի ընկերությունների հետ:
- Կարեւոր ենք համարում, որ Հայաստանի ՏՏ ոլորտի ընկերությունները շատ ակտիվ դերակատարում ունենան այս գործընթացում, քանի որ ունենք հսկայական ներուժ:
Հայաստանում գործում են ամբողջովին հայկական ընկերություններ, որոնք մշակում եւ վաճառում են «պրոդուկտ» զարգացած երկրներին՝ նրանց պատվերով: Վերջերս հանդիպեցի մի քանի ընկերությունների հետ, որոնք էլեկտրոնային կառավարման ծրագրեր են մշակել եւ հաջողությամբ ներդրել ԱՄՆ-ում, Ֆրանսիայում եւ այլ երկրներում:
ՏՏ ոլորտում ունենք ամենաբարձր միջազգային ստանդարտներով բարդ ծրագրային ապահովում մշակող հայկական ընկերություններ: Սա մեծ մարդկային եւ մասնագիտական ներուժ է, որը մենք պարտավոր ենք օգտագործել: Մենք էլ մեր կողմից ապահովելու ենք բոլոր պայմանները, որպեսզի մեր բոլոր ծրագրերում հայկական ՏՏ ընկերությունները մեծ դերակատարում ունենան:
- Հինգ տարի անց, ո՞րը կհամարեք հիմնադրամի կարեւոր ձեռքբերումը:
- Հինգ տարի հետո անցում ենք կատարելու էլեկտրոնային կառավարման համակարգերի լայն կիրառմանը, որի արդյունքում մեր երկրի բնակչության 90%-ը պետք է կարողանա օգտվել էլեկտրոնային կառավարման համակարգերից եւ մատուցվող էլեկտրոնային ծառայություններից:
Կարեւոր ձեռքբերում կլինի այն, որ կարողանանք արձանագրել, որ ոլորտի զարգացման ծրագրերում մեծ դեր եւ մասնակցություն են ունեցել նաեւ hայկական ՏՏ ընկերությունները:
Նշանակալից ձեռքբերում կհամարեմ նաեւ, որ հինգ տարի անց մեր հայրենակիցները փաստեն՝ պետության կողմից մատուցվող էլեկտրոնային ծառայությունները դարձել են առավել հարմարավետ, հասանելի եւ հասկանալի:
Ի վերջո, այս ամենի արդյունքում մենք պետք է կարողանանք Հայաստանում ձեւավորել մրցունակ եւ ունիկալ թվային էկոհամակարգ։

11:00 | 16.11.17 | Interviews | exclusive 94470
In August 2017 the Government of Armenia announced creation of the Digital Armenia Foundation. The objective of this agency is to form a common digital environment in all areas of governance on the basis of modern information technologies.
Itel.am talked with Eduard Nersisyan, CEO of the newly created foundation and Chief Adviser to the Prime Minister of Armenia.
- How did the Armenian government decide to create the Digital Armenia Foundation? Why was that necessary now?
- The Prime Minister came up with the idea. For the most part, it was conditioned by the necessity to create a common digital environment with latest technologies in order to increase efficiency and transparency of the governance system and improve the business environment.
The mission to organize, systematize and implement this process was given to the Digital Armenia Foundation.
In other words, this is an agency that develops a common digital strategy for Armenia’s state governance and provides services and professional assistance to the government.
Digitization isn’t a goal in itself, but a very important modern method to ensure the country’s competitiveness.
- Could you name programs where the foundation is involved?
- Currently the development of the long-term strategic document “Armenia: Digital Agenda 2030” is underway and our foundation is deeply involved in the project along with the Center for Strategic Initiatives. That agenda isn’t just a vision, but a document that will include a roadmap and a concrete schedule for 2018.
This is how we plan Armenia’s long-term digital future. We draft the way and priority programs, the implementation of which will help us fulfill our tasks efficiently.
The draft Digital Strategy will be ready until the yearend.
We have another very important function of systemizing key digital projects that are available now. The process particularly implies incorporation of electronic document and electronic signature (Mobile ID) systems in state structures, which will allow every citizen of Armenia to receive this or that service from the government by simply using mobile phone.
The European Union finances the creation of collaboration platform for public services and pilot project of “Single Window” system at Armenia’s border crossing points.
Generally, digital sector provides the toughest competition, and it is very important that Armenian digital sector develops in parallel with global trends.
- What would be the format of your cooperation with IT companies?
- We attach special importance to the active role of Armenian IT companies in this process, since they provide immense potential.
There are Armenian companies operating here, which elaborate and sell “products” to developed countries upon their order. I have recently met with representatives of several companies, which developed e-governance systems and successfully incorporated them in USA, France and other countries.
We have local companies, elaborating complex software in accordance with the international standards. This is a significant human and professional potential, which we should benefit from. We will provide all the conditions for IT companies to have their unique contribution in our programs.
- What would you consider the main achievements of the foundation in five years?
- We will provide Armenia’s transition to e-governance system in five years, which will allow 90% of Armenian population to access various electronic services.
The next important achievement would be the active role and participation of Armenian IT companies in the development programs of the sector.
Another important achievement would be more convenient, comprehensive and accessible electronic services, provided by the Armenian government.