17:23 | 20.10.17 | Նորություններ | 24257
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ Գառնի գյուղում տեղի է ունեցել երկու «կանաչ» միջոցառում՝ էլեկտրական հեծանիվների կայանի բացում եւ արտաքին լուսավորության արդիականացված համակարգի գործարկում։
Միջոցառումներն անցկացվել են «Արեւորդի» 7-րդ միջազգային բնապահպանական փառատոնի շրջանակում:
Հեծանվակայանում հնարավոր է վարձակալել էլեկտրական հեծանիվներ կամ լիցքավորել դրանք։
«Էլեկտրական հեծանիվների կայանի բացումը ծանրակշիռ քայլ է առողջ ապրելակերպի, Հայաստանում մշակութային եւ բնապահպանական զբոսաշրջության զարգացման, բնապահպանության, հեծանիվով երթեւեկողների համար հարմարավետ պայմաններ ստեղծելու ուղղությամբ: Ամեն մեկը չէ, որ կարող է հեշտությամբ տեղաշարժվել մեխանիկական հեծանիվով՝ հաշվի առնելով մեր երկրի աշխարհագրական առանձնահատկությունները: Այս առումով, էլեկտրական շարժիչով հեծանիվների ենթակառուցվածքի ներդրումն այլընտրանք չունի», - ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Նույն օրը Գառնիում գործարկվել է արտաքին LED լուսավորության համակարգ: Գյուղում տեղակայվել է 47 LED լուսարձակ՝ լուսավորելով ավելի քան 2 կմ տարածություն:

17:23 | 20.10.17 | Новости | 24258
При поддержке ВиваСелл-МТС в селе Гарни прошли два «зеленых» мероприятия: открытие станции для электрических велосипедов и запуск модернизированной системы внешнего освещения.
Мероприятия проводились в рамках 7-го международного экологического фестиваля «Ареворди».
На велосипедной станции можно попробовать прокатиться на электрических велосипедах, а также зарядить их.
«Открытие станции для  электрических велосипедов – весомый шаг для развития здорового образа жизни, культурного и экологического туризма в Армении, а также для создания комфортных условий для перемещающихся на велосипеде. Учитывая географические особенности нашей страны, с легкостью перемещаться на велосипеде может не каждый. В этом плане внедрение инфраструктуры для велосипедов с электрическим двигателем не имеет альтернативы», - заявил генеральный директор компании ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.
В тот же день в Гарни была запущена система внешнего освещения LED. В селе были размещены 47 LED- прожекторов, освещена территория длиной в более 2 км.