11:37 | 14.09.17 | Նորություններ | 21870
Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոն Հայաստանը՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հետ համատեղ, կազմակերպում է Seedstars միջազգային մրցույթի տեղական փուլը, որին արդեն դիմում-հայտ է ներկայացրել 50-ից ավելի թիմ։
Մրցույթը Հայաստանում կազմակերպվում է չորրորդ անգամ: Այն հետաքրքիր է ինչպես զարգացման վաղ շրջանի թիմերի, այնպես էլ արդեն որոշակի ներդրումներ ներգրավված ստարտափների համար։
«Հետաքրքիր էր դիմորդների ցանկում տեսնել տուրիզմին եւ այլ ծառայություններին առնչվող լուծումներ AR/VR տեխնոլոգիաների կիրառմամբ, որոնք կարող են մրցունակ լինել միջազգային շուկայում»,- նշել է Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոն Հայաստանի տնօրեն Արտաշես Վարդանյանը։
Seedstars մրցույթի տեղական փուլի գլխավոր գործընկեր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը մշտապես աջակցում է Հայաստանի ՏՀՏ ոլորտի զարգացմանը։
«Իր ձեւաչափով յուրօրինակ այս նախագծին՝ Seedstars-ին աջակցելը, բխում է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի որդեգրած մոտեցումից՝ ի նպաստ Հայաստանի երկարաժամկետ զարգացման: Այն է՝ բացահայտել  շնորհալի հայ երիտասարդների հսկայական ներուժը, պայմաններ ստեղծել ՏՀՏ ոլորտում նրանց ստեղծագործ միտքը կիրառելու համար, ինչպես նաեւ աջակցել նրանց՝ մրցակցային միջավայրի դժվարությունները հաղթահարելու ու գաղափարներն իրականություն դարձնելու հարցում», - ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Seedstars Երեւան» ստարտափների մրցույթով հետաքրքրված ստարտափները կարող են դիմել՝ այցելելով այստեղ եւ մուտքագրելով SSW_Yerevan_2017 կոդը։
Դիմում-հայտը պետք է ուղարկել մինչեւ սեպտեմբերի  19-ը:
Մրցույթի տեղական փուլի կազմակերպմանն աջակցում են միջոցառման գլխավոր գործընկեր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը եւ Շվեյցարիայի դեսպանատունը Հայաստանում։

11:37 | 14.09.17 | News | 21833
Microsoft Innovation Center Armenia in partnership with VivaCell-MTS organizes the local stage of the Seedstars international competition.
Armenia hosts the competition already for the fourth time and more than 50 teams have submitted their applications with various innovative solutions. The analysis of startups, applied this year, shows that the IT sphere of Armenia is developing in line with international trends. ‘Seedstars’ is of great interest to early-stage teams, as well as mature startups with certain seed funding attracted. Most of the startups have developed solutions with artificial intelligence and machine learning in diverse sectors, such as education, health care, fin-tech and e-commerce.
‘Some startups have developed solutions in education to offer various methods and better experience for learning coding, which is also in line with trends of international market. It is worth to mention that some applicants offer solutions with AR/VR technologies. They can be quite competitive in international market,’ mentions Artashes Vardanyan, the Director of Microsoft Innovation Center Armenia.
VivaCell-MTS, which is the general partner of the ‘Seedstars’ competition, provides continuous support for the development of local ICT sector.
“Assisting the ‘Seedstars’ competition, which is unique in its format, is in accordance with the commitment of VivaCell-MTS to support Armenia’s long-term development through identifying the huge potential existing among Armenian talented youth, creating favorable conditions for them to develop their creativity as well as supporting them to overcome obstacles of competitive environment and fulfilling their ideas,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
The application process of Seedstars Yerevan is still open, and interested startups can apply through the webpage, using the code SSW_Yerevan_2017.
The application deadline is September 19.
The local stage of the competition is organized with the support of VivaCell-MTS, the leading telecommunications operator in Armenia and the Embassy of Switzerland in Armenia.