10:01 | 06.09.17 | IT պատանիներ | exclusive 113821
Ապացուցված է, որ տեխնոլոգիաների հանդեպ սերը ծնվում է մանկուց: Այսօր աշակերտները դպրոց են հաճախում սմարթֆոնով, իսկ դասերը պատրաստում՝ պլաններով:
ԱՄՆ Կոնեկտիկուտ նահանգից 15-ամյա Ջոն Խաչյանը սովորում է ծրագրավորում, տեխնոլոգիական ճամբարների մասնակցում եւ պատրաստվում բացել սեփական ՏՏ ընկերությունը: Ջոնն օգոստոսին մայրիկի հետ առաջին անգամ այցելել էր Հայաստան՝ տեսնելու իր հայրենիքը եւ մասնակցելու «Թումո» ճամբարին:
«Համակարգիչներով շատ վաղուց եմ հետաքրքրվում, սակայն ծրագրավորմամբ առաջին անգամ տարվել եմ տարրական դպրոցում: Ես եւ ընկերս 1-2 շաբաթ տեւողությամբ դասընթացի մասնակցեցինք, սովորեցինք Python: 6-րդ, 7-րդ դասարանում էի, երբ Python-ի ամառային ճամբարի մասնակցեցի՝ խաղերի ծրագրավորում էինք սովորում: Այս ամառ էլ մինչեւ Երեւան գալս ԱՄՆ-ում Summer Tech անունով ճամբար եմ հաճախել՝ սովորելով Java ծրագրավորում: Շարունակում եմ հարստացնել գիտելիքներս նաեւ ինքնուրույն, օրինակ, C++ եմ սովորել՝ YouTube-ում ուսուցողական տեսանյութեր դիտելով»,- պատմում է նա:
Ջոնը «Թումո»-ում JavaScript եւ ռոբոտիկա է ուսումնասիրել.
««Թումո»-ի մասին մայրիկիս միջոցով տեղեկացա: Մտածեցի, որ հետաքրքիր կլինի փորձել: Երբ իմացա, որ ծրագրավորման դասընթացներ կան, կարծում էի, որ հենց դրանց համար եմ գալու, սակայն պարզվեց, որ «Թումո»-ում շատ ու շատ հետաքրքիր այլ ուղղություններ կան: «Թումո»-ում սովորեցինք խաղեր պատրաստել Unity գործիքով»:
Ջոնը մտադիր է հաջորդ ամառ վերադառնալ Հայաստան եւ «Թումո»-ում շարունակել խորացնել ռոբոտիկայի մասին գիտելիքները, ինչպես նաեւ HTML սովորել:
«Ինձ շատ զարմացրեց «Թումո»-ն, երբ առաջին անգամ մուտք գործեցի այնտեղ: Չէի սպասում նման տեխնոլոգիական շարժ: «Թումո»-ում նաեւ շատ հայ ընկերներ ձեռք բերեցի՝ տարբեր երկրներից»,- պատմում է Ջոնը:
Սփյուռքահայ պատանին ազատ ժամանակ մոբայլ հավելվածների ստեղծմամբ է զբաղվում.
«Պատրաստել եմ հավելված, որն օգնում է ստեղծել Android հավելվածներ: Հիմա աշխատում եմ մեկ այլ հավելվածի պատրաստման վրա: Այն նման է Siri-ին, սակայն ձայնային հրահանգների փոխարեն հատուկ մասում մուտքագրում եք տեքստը եւ ստանում արդյունքը: Եվս մեկ հավելվածի վրա եմ աշխատում, որը հնարավորություն կտա TXT ձեւաչափի ֆայլեր ստեղծել»,- պատմում է նա:
Ջոնի երազանքի համալսարանը Բերքլին է: Ասում է, որ շատ կցանկանա սովորել համակարգչային գիտությունների ֆակուլտետում: Երազանքի երկու աշխատավայր ունի՝ վիդեո խաղերի արտադրությամբ զբաղվող ամերիկյան Blizzard entertainment ընկերությունը եւ Google-ը:
Ջոնը ցանկանում է նաեւ ձեռներեց դառնալ.
«Եթե դա ինձ մոտ ստացվի, շատ կցանկանամ նպաստել Հայաստանի զարգացմանը, սակայն այս պահին չգիտեմ, թե ինչպես է դա պետք անել: Կարծում եմ՝ մեծանալուն զուգահեռ՝ կգտնեմ ճիշտ տարբերակներ»:
- Հեծանի՞վ, թե՞ տանը՝ համակարգչային խաղ:
-Բնականաբար, համակարգչային խաղեր: Միջինում օրական 3-4 ժամ եմ անցկացնում համակարգչի առաջ՝ տնային հանձնարարություններս եմ անում եւ ապա փորձում հանգստանալ վիդեո խաղերի միջոցով: Իրականում, հայրիկս դեմ է, որ շատ ժամանակ անցկացնեմ համակարգչի առաջ: Նա կարծում է, որ դա վատ է առողջության համար: Ես թենիսով եմ զբաղվում, ինչն օգնում է կտրվել համակարգչից:
- Հնարավոր է՝ մաթեմատիկոս դառնայի, քանի որ դա իմ մյուս սիրած մասնագիտությունն է:
- Ընթացիկ ծախսերի համար $2000 կվերցնեի, իսկ մնացածը կպահեի բանկում՝ հետագայի համար: Արդեն իսկ սկսել եմ աշխատել իմ սեփական ընկերությունը ստեղծելու ուղղությամբ, սակայն դա դեռ պաշտոնական չէ: Այն գրանցելու համար պետք է 18 տարիս լրանա:
- Ես այնքան էլ չեմ սիրում ծովափնյա հանգիստ, այնպես որ կընտրեմ Սիլիկոնյան հովիտը: Ամենայն հավանականությամբ, առաջին հերթին կցանկանայի լինել Google-ի կենտրոնակայանում, որովհետեւ բավական տեղեկացված եմ այդ ընկերության մասին:
- Ինձ ոգեշնչում են շատ ձեռներեցներ եւ ՏՏ ոլորտի հայտնիներ, որոնցից սովորելու շատ բան ունեմ, սակայն կառանձնացնեմ Սթիվ Վոզնյակին: Ես եւ Վոզնյակը նույն օրն ենք ծնվել՝ օգոստոսի 11-ին եւ հասցրել ենք հանդիպել: Մայրիկիս քոլեջում՝ Նյու Յորքում,  Վոզնյակը դասախոսություն պետք է կարդար, եւ մայրիկս իմ ու ընկերոջս համար մասնակցության տոմսեր ձեռք բերեց: Ելույթից հետո ընկերս նրան մի հարց տվեց, որը Վոզնյակին շատ տպավորեց: Միջոցառումից հետո մենք նաեւ զրուցեցինք նրա հետ, ստորագրություն վերցրինք եւ լուսանկարվեցինք:
Սթիվ Վոզնյակը եւ Ջոն Խաչյանը Սթիվ Վոզնյակը եւ Ջոն Խաչյանը
Եթե երբեւէ ճաշեմ Վոզնյակի հետ, կհասցնեմ այն ընթացքի մասին, երբ Apple-ն ավտոտնակում առաջին քայլերն էր անում: Չնայած նրան, որ Ջոբսը միշտ ավելի շատ է եղել ուշադրության կենտրոնում, սակայն Վոզնյակը եւս մեծ ավանդ ունի ընկերության զարգացման գործում:

10:01 | 06.09.17 | IT Teens | exclusive 113812
15-year-old John Khachian from Connecticut, U.S. studies programming, participates in tech camps and tries to create his own software company. John came to Armenia with his mother to participate in Tumo Summer Camp in August of 2017 and see his homeland for the first time.
“I have always been interested in computers, but programming really attracted me during a 1-2-week course during elementary school, which I attended together with my friend. We learned Python and some basic stuff there. I learned how to design games using Python at a summer camp during 6th-7th grade. I studied Java at Summer Tech camp this summer and learned a little C++ from watching online videos on YouTube, so I continue expanding my knowledge,” he told.
John studies JavaScript and robotics at Tumo:
“My mom told me about Tumo, and I thought it would be nice to try it. I thought that I was going to participate only in the programming section at Tumo, but it turned out there was a lot more that interested me. I learned developing games through Unity.”
John wants to come back to Armenia next summer and continue his studies of robotics and HTML at Tumo.
“I was very surprised entering Tumo for the first time, as I wasn’t expecting to see so much technology there. I also made many Armenian friends, teens from different countries,” John tells.
The Armenian teen from the US spends his free time on developing mobile apps.
“I have already developed a platform for creating Android apps. Currently I am working on the next one, which is similar to the personal system app Siri, but instead of using voice commands it actually has a text box, so you can write commands and then output information. I am also building an app for creating TXT files,” he told.
John’s dream university is UCLA Berkeley. According to him, they offer one of the best computer science programs in the United States. In the future he would love to work at Blizzard entertainment, a video game company, because he knows and enjoys many of their games, or Google, because of their vast amount of projects and amazing offices.
John also dreams of becoming an entrepreneur:
“If I succeed in my pursuit, I will definitely contribute to the development of Armenia but I’m still not sure how. Maybe I’ll think of different ways, as I get older.”
-Bicycle or computer games at home?
-Of course, computer games at home. I spend at least 3-4 hours a day in front of the computer because I do lots of homework. When I want to relax I play video games.
My dad doesn’t like when I spend too much time on computer, as it’s not healthy. I also play tennis, it is a way to relax from computers.
-What would you do if all computers and smartphones disappeared?
-I would probably become a mathematician, because it’s my next favorite subject.
-What would you do with your first million?
-I would take USD 2000 on basic expenses and keep the rest in a bank for the future or for more company expenses. I have already started working on creating my own company but it’s not official yet, as I have to be at least 18 to be able to register a license for it.
-Holidays at Silicon Valley or in the Maldives
- I’m not a fan of outdoors stuff, so my answer would be Silicon Valley. I would probably choose Google for a tour because I am better informed about that company.
- Can you name an IT person you would like to dine with?
- I could learn a lot from a number of entrepreneurs and IT specialists, though I am really inspired by Steve Wozniak. Our birthdays are on the same day (August 11), and I have already had a chance to meet him. Once Wozniak was invited to deliver a lecture at Manhattanville College in New York, where my mom graduated from. She got tickets for me and my friend. My friend asked Wozniak a good question, and he responded: “You are my hero for asking that question”. We saw him after the event, he signed a book for us and we took a picture together.
Steve Wozniak and John Khachian Steve Wozniak and John Khachian
If I ever dine with Wozniak, I would ask about starting his company from a garage. Even though Steve Jobs got more attention, Wozniak had a great contribution in the development of Apple.