09:45 | 02.08.17 | Նորություններ | exclusive 24202
Moovie ստարտափը Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանում այս շաբաթ կազմակերպել էր «Գահերի տիրակալը» սերիալի վերջին էպիզոդի ցուցադրությունը, որի ընթացքում ներկայացրել է նաեւ իր մշակած նոր տեխնոլոգիան: Կինոսերները հնարավորություն են ունեցել ֆիլմը դիտելու միաժամանակ ռուսերեն եւ անգլերեն լեզուներով՝ սեփական ընտրությամբ:
Moovie-ն հնարավորություն է տալիս կինոթատրոնում դիտել կինոնկարը՝ հավելվածի միջոցով ընտրելով եւ ականջակալներով լսելով ֆիլմը այլ լեզվով, որով այն թարգմանված է եւ այդ պահին հասանելի է կինոթատրոնում:
Itel.am-ի հետ զրույցում ստարտափի հիմնադիր Կարեն Գալստյանը պատմել է, որ ծրագրի միջոցով վիդեոն սինխրոնիզացվում է աուդիոյի հետ՝ հնարավորություն տալով ռեալ ժամանակում հետեւել ֆիլմի ընթացքին:
«Ես ունեմ բազմաթիվ ընկերներ, որոնք ապրում են Հայաստանում, սակայն չեն հասկանում ռուսերեն, իսկ կինո գնալը նրանց համար առօրյայի մաս է: Կինոթատրոններն ունեն անգլերենով սեանսներ, սակայն հիմնականում ժամային անհարմարության պատճառով այդ սեանսներին քիչ մարդիկ են ներկա լինում, քանի որ ամենահարմար ժամերին ֆիլմերը հիմնականում ռուսերենով են: Այս խնդիրն առկա է բոլոր երկրներում»,- նշել է նա:
Կարեն Գալստյանի խոսքով՝ ներկայում փորձարկում են բիզնես գաղափարը՝ տեսնելու թե որքանով է այն իրատեսական:
«Այսօրվա կինոդիտումը հենց այդ նպատակով ենք կազմակերպել: Ցուցադրությունից հետո փորձելու ենք հավաքել կարծիքներ, տեսնելու, թե մարդիկ որքանով են հետաքրքրված: Կփորձենք հավելվածը գործարկել այս տարվա ընթացքում: Կինոթատրոնների հետ հնարավոր համագործակցության մասին ուղղակիորեն դեռ չենք խոսել, քանի որ ցանկանում ենք նախ՝ ունենալ փաստացի աշխատող ծսռայություն եւ հետո միայն այն ներկայացնել պոտենցիալ հաճախորդներին»,- նշել է Moovie-ի հիմնադիրը:

Moovie startup organized a screening of Game of Thrones latest episode at the American University of Armenia to test a new technology. Film lovers were able to watch the episode with simultaneously streaming Russian and English audio.
The app is designed to allow viewers to watch the film with headphones, picking audio in one of the languages available at the given cinema.
Moovie startup Karen Galstyan told Itel.am that their technology synchronizes the video and audio files to ensure viewing in real time.
“I have many friends who live in Armenia and regularly go the cinema, but they don’t speak Russian, while most foreign films are screened in Russian in Armenia. Cinemas also have screenings in English, but those are scheduled at inconvenient times. Such issues exist not only in Armenia, but other countries as well,” he noted.
According to Karen Galstyan, they’re testing the business idea now to see if it’s realistic.
“We organized the screening at the American University to see how the idea goes in real life. We’ll try to collect feedback and figure out if people are interested. Soon we’ll launch the app. We haven’t discussed cooperation with the cinemas directly as we first want to have an operating service and introduce it to potential clients,” said Moovie founder.