17:04 | 27.06.17 | Նորություններ | 35052
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ կայացել է Կովկասյան կենսաբազմազանության ապաստարանի (ԿԿԱ) նոր անտառակայանի բացումը, որի նպատակը բնապահպանության ոլորտում գիտակրթական ուսումնասիրությունների խթանումն է:
Կայանը կառուցվել է էկո-նյութերով եւ հագեցած է նորագույն «կանաչ» տեխնոլոգիաներով: Այստեղ հնարավոր կլինի անմիջական շփում ունենալ վայրի բնության հետ, ստանալ անհրաժեշտ պայմաններ՝ բնագիտական հետազոտական աշխատանքներ իրականացնելու համար: 10 հազ. հա զբաղեցնող ապաստարանը առաջին մասնավոր պահպանվող տարածքն է Հարավային Կովկասում:
«Բոլոր խնդիրներն առաջանում են անտարբերությունից: Բնապահպանության նկատմամբ դրսեւորած յուրաքանչյուր անզգույշ վարքագիծ կարող է լուրջ խնդիրներ առաջացնել: Անդառնալի այդ հետեւանքների կրողը դառնում է նույն այն հասարակությունը, որը ժամանակին ստեղծել է խնդիրը: Մարդիկ երբեմն կարող են անտարբեր լինել նաեւ տեղեկացված չլինելու պատճառով: Այսպիսի կենտրոնների առկայությունը շատերին կօգնի էկոկրթությունը հասանելի դարձնել շատերին եւ պատգամ հղել բոլորին. ավելի դյուրին է կանխարգելել խնդիրները, քան՝ գտնել դրանց լուծումը: Վստահ եմ, որ կենտրոնը կծառայի իր նպատակին»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Ապաստարանը գտնվում է Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) կառավարման ներքո։

17:04 | 27.06.17 | Новости | 35050
При поддержке ВиваСелл-МТС состоялось открытие новой лесостанции Кавказского убежища биоразнообразия (КУБ), целью которой является стимулирование научно-образовательных исследований в сфере охраны природы.
Станция построена из экоматериалов и оснащена новыми «зелеными» технологиями. Здесь станет возможным непосредственное общение с дикой природой, осуществление естествоведческих исследовательских работ. Убежище, занимающее 10 тыс. га, является первой частной охраняемой территорией на Южном Кавказе.
«Все проблемы возникают из-за безразличия. Любое неосторожное поведение по отношению к охране природы может вызвать серьезные проблемы. Носителем этих необратимых последствий становится то же общество, которое в свое время создало эту проблему. Люди иногда могут быть безразличными по причине неосведомленности. Наличие таких центров поможет многим сделать экообразование доступным для многих и направить всем заповедь – легче предотвратить проблемы, чем найти их решение. Уверен, что центр будет служить своей цели»,- отметил генеральный директор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.