10:49 | 30.03.17 | Նորություններ | 11620
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը նախօրեին հանդիպել է Հայաստանի ՏՏ ոլորտի եւ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (ԱՄՆ ՄԶԳ) ծրագրերի կին շահառուների հետ:
«Ցավոք հաճախ ենք դեռ բախվում այն կարծրատիպին, որ հաջողակ ՏՏ մասնագետը տղամարդ է: Սակայն իրականում կանայք գնալով ավելի կարեւոր դեր են խաղում կոդավորման, արտադրանքի մշակման, վեբ-դիզայնի եւ ՏՏ ոլորտի այլ ասպարեզներում: Սա առավել քան ճշմարիտ է Հայաստանի դեպքում, ինչի վառ ապացույցը այսօր այս սենյակում հավաքված տաղանդի եւ փորձի հարստությունն է: Դուք ՏՏ ոլորտի մի խումբ մասնագետներ եք, կին մասնագետներ, ովքեր իրենց ստեղծագործական, խնդիրների լուծման կարողության եւ տեխնիկական պատրաստվածության շնորհիվ ջանում են խթանել Հայաստանի տնտեսության զարգացումը: Ես հպարտ եմ, որ Միացյալ Նահանգները, մեծամասամբ ԱՄՆ ՄԶԳ-ի միջոցով, կարողացել է աջակցել ձեզ եւ օգնել ձեզ կյանքի կոչել ձեր ներուժն ու ձգտումները»,- ասել է Ռիչարդ Միլսը:
ԱՄՆ դեսպանության տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ ԱՄՆ ՄԶԳ-ն աջակցել է Հայաստանի ՏՏ ոլորտի կին ձեռներեցների մի շարք ծրագրերի, այդ թվում՝ երեք նորարարական տեխնոլոգիական կենտրոնների ստեղծման միջոցով. Հայաստանի Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնը, Հայաստանի ազգային ճարտարագիտական լաբորատորիաները եւ Նորարարական լուծումների եւ տեխնոլոգիաների կենտրոնը:
«Կանանց զբաղվածության աճը կարող է մեծ ներուժ հանդիսանալ Հայաստանի տնտեսության առաջխաղացման համար: Ներկայում կանայք կազմում են Հայաստանի տնտեսապես ոչ ակտիվ բնակչության 67%-ը, իսկ նրանց գործազրկության մակարդակը տղամարդկանց գործազրկության մակարդակի գրեթե կրկնակին է (համապատասխանաբար` 51,5 եւ 21,8%)»,- ասված է հաղորդագրությունում:

10:49 | 30.03.17 | News | 10424
U.S. Ambassador to Armenia Richard Mills met with a group of female representatives from Armenia’s IT industry who have benefited from USAID assistance.
“Too often, I’m afraid, the stereotype of a successful IT professional is still of a man.  But in reality, women play an increasingly important role in coding, product development, web design, and all aspects of IT work.  That is especially true in Armenia, as demonstrated by the wealth of talent and expertise gathered today in this room. You are a group of IT professionals, all women, who are working to boost Armenia’s economy through your creativity, problem solving, and technical knowhow.  I am proud that the United States, largely through USAID, has been able to support you and help you fulfill your potential and your aspirations,” Richard Mills said.
According to the message from the U.S. Embassy to Armenia,   USAID has supported female Armenian IT entrepreneurs through multiple activities, including the establishment of three innovative technology centers: Microsoft Innovation Center Armenia, the Armenian National Engineering Laboratories, and the Innovative Solutions and Technologies Center.
“Increased female employment offers great potential to Armenia’s economy. Currently, women constitute 67 percent of Armenia’s economically non-active population and their unemployment rate is almost double that of male unemployment (51.5 percent female vs. 21.8 percent male),” the message reads.