10:08 | 20.03.17 | Հարցազրույցներ | exclusive 97952
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը վերջին տարիներին Հայաստանում դարձել է տնտեսական հրաշքի բացառիկ օրինակ: Քայլ առ քայլ «այթիշնիկները» ստեղծել են իրենց աշխարհը` հազարավոր աշխատատեղերով ու միջինից մի քանի անգամ բարձր աշխատավարձով, ասել է թե` «տնտեսություն տնտեսության մեջ»:
Itel.am-ի «ՏՏ-ն երեկ, այսօր, վաղը» շարքում հաջողակ ընկերությունների հիմնադիրներն ու ղեկավարները ներկայացնում են իրենց անցած ուղին եւ խորհուրդներ տալիս սկսնակներին:
Շարքի այսօրվա զրուցակիցը Teamable ընկերության համահիմնադիր Վազգեն Հակոբջանյանն է:
Teamable-ի մասին
Մի քանի հայ ծրագրավորողների հիմնած Teamable ընկերության ծրագրային ապահովումներն օգնում են տարբեր կազմակերպություններին որակյալ թիմ կազմել եւ կառավարել արդեն առկա մարդկային ռեսուրսները: Այսօր Teamable-ի պրոդուկտներից օգտվում են երկու տասնյակից ավելի ամերիկյան ընկերություններ, որոնց թվում են Uber-ը, Lyft-ը, Medallia-ն, վճարային Stripe համակարգը եւ այլ կազմակերպություններ: Այս ամենին Teamable-ը հասել է երեք տարվա ընթացքում:
Վազգեն Հակոբջանյանը Վազգեն Հակոբջանյանը
Զրոյից սկսելու ենթակառուցվածքներ
Յուրաքանչյուր ստարտափի համար կարեւոր գործոն է այն միջավայրը, որտեղից պետք է սկսել աշխատել: Վազգեն Հակոբջանյանի խոսքով` երեք տարի առաջ միջավայրը շատ ավել հում էր, քան հիմա, չկային co-working տարածքներ, կապեր արտասահմանյան ներդրողների հետ եւ այլն, այսօր այդ առումով զգալի առաջընթաց կա:
«Հիմա կան բազմաթիվ ինկուբատորներ, համատեղ աշխատելու տարածքներ, որտեղից կարող ես սկսել ու զրոյական կետից պրոդուկտ ստանալ: Բացի այդ, Հայաստանը վերջին 3 տարում զգալի առաջընթաց է գրանցել նաեւ տեխնոլոգիաների զարգացման շարժիչի` սիլիկոնային հովտի հետ կապերի, ներդրողների հետ ազատ շփման առումով, ուստի այսօր շատ ավելի մեծ հնարավորություններ կան, քան տարիներ առաջ»,- ասում է Վազգեն Հակոբջանյանը:
Օգնության կարեւորության մասին
Վազգենի կարծիքով՝ Հայաստանում նորաստեղծ կազմակերպությունները զգում են մենթորների պակաս, մարդկանց, որոնք մասնագիտական խորհուրդներով ու իրենց փորձով կօգնեն ստարտափերներին:
«Մեծ ընկերությունները պետք է իրենց հովանու տակ վերցնեն ավելի փոքրերին ու սկսնակներին՝ նրանց մասնագիտական ու բիզնես աճը խթանելու համար: Նույնը կարող ենք ասել նաեւ տնտեսության տարբեր ճյուղերի ընկերությունների մասին: Հեռահաղորդակցության, բանկային, գյուղատնտեսության, հանքարդյունաբերության եւ այլ ոլորտների ընկերությունների ղեկավարները պետք է գտնեն համապատասխան ուղղվածության ստարտափներին ու աշխատելու, միասին տեխնոլոգիաներ զարգացնելու հստակ առաջարկներ անեն: Այդպես կապիտալը Հայաստանից դուրս չի գա, տնտեսությունն էլ կդառնա ավելի տեխնոլոգիական ու արդյունավետ: Նման փորձեր Հայաստանում որպես կանոն չեն անում: Պատճառները շատ են, հիմնականը` անտեղյակությունն ու նորարարությունների իրական ուժը չգնահատելն է»,- կարծում է Վազգենը:
Ճանապարհ դեպի մեծ շուկաներ
Վազգենի խոսքով` հայկական շուկան լավ հարթակ է նորարարությունները կիրառելու ու փորձարկելու համար, քանի որ բոլոր ճյուղերում կա տեղեկատվական տեխնոլոգիաների պակաս: Միջազգային շուկայի ուսումնասիրությունն ու տեղում աշխատանքը հորիզոն կբացեն համաշխարհային մակարդակ դուրս գալու համար:
«Հայկական ստարտափների մեծամասնությունն իր հեռանկարում ունի Google դառնալու նպատակը (ծիծաղում է – խմբ.): Նույնը չեմ կարող ասել, օրինակ, վրացական ստարտափների համար, որոնք հիմնականում շեշտը դնում են սեփական երկրում սպառող գտնելու վրա: Մենք այսօր ունենք բազմաթիվ նման օրինակներ, երբ հայ ծրագրավորողներն աշխատում են համաշխարհային հսկաների համար, եւ հենց նրանք են մեր դեսպաններն ու ճանապարհ հարթողները»:
Կրթությունը` հաջողության բանալի
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաներին զուգահեռ, Վազգենի կարծիքով, պետք է զարգացում ապրի նաեւ կրթությունը` դպրոցներից մինչեւ հետբուհական կրթություն:
«Հայաստանում կրթությունը լավ ավանդույթներ ունի, կարծում եմ` այն պետք է դառնա մեր բրենդը: Հայեցակարգային փոփոխություններ են պետք, որպեսզի այն դառնա մեր բրենդը նաեւ երկրի սահմաններից դուրս: Բժշկական համալսարանը, օրինակ, արդեն երկար տարիներ ընդունում ու կրթում է հնդիկ ուսանողների, որովհետեւ Հնդկաստան վերադարձող ամեն ուսանող դառնում է այդ համալսարանի ոչ պաշտոնական ներկայացուցիչն ու արտացոլումը: Սա ուղղակիորեն կապ ունի նաեւ ՏՏ ոլորտի ու տեխնոլոգիական զարգացման հետ»:

10:08 | 20.03.17 | Interviews | exclusive 97931
Information technologies sector has become an exclusive example of economic wonder in Armenia. Step by step, “the IT crowd” created their own world with thousands of jobs and salaries way higher the average,  so to say, “an economy within economy”.
In “IT yesterday, today and tomorrow series” Itel.am will introduce founders and managers of successful companies, who will share their experience and give advice to newbies.
We talked with co-founder of Teamable Vazgen Hakobjanyan for this issue of the series.
On Teamable
Software created by Teamable, a company started by Armenian developers, helps many organizations form a quality team and manage the human resources they already have. Today Teamable products are used in over two dozen American companies, including Uber, Lyft, Medallia, paid system Stripe, and others. Teamable achieved all that in three years.
Vazgen Hakobjanyan Vazgen Hakobjanyan
Infrastructure to begin from scratch
For any startup, the environment where they start working on a product is very important. According to Vazgen Hakobjanyan, three years ago the environment was very raw in Armenia, compared to now. There were no co-working spaces or ties with foreign investors, but since then the sector made significant progress in those areas.
“There are many companies now, co-working spaces where you can build product from scratch. Moreover, in the last 3 years Armenia has advanced greatly in establishing ties with the tech engine – Silicon Valley – and free communication with investors, so there are much more opportunities today,” said Vazgen Hakobjanyan.
On importance of support
Vazgen believes that newly-founded companies in Armenia are in need of mentors, people who will help the startups with their recommendations and experience.
“Big companies should take the small ones and beginners under their wing to facilitate their professional and business growth. I think the same applies to companies in other economic sectors. Head of companies in telecommunications, banking, agriculture, industry and other sectors should find startups of corresponding activity and make concrete offers of work and joint development of technologies. That will keep capital inside Armenia, and the economy will become technological and efficient. Usually, such steps aren’t taken in Armenia. The reasons are many, the most common being the unawareness of startups and the real power of innovation,” Vazgen believes.
The road to big market
According to Vazgen, Armenian market is a good platform for using and testing innovations, as all sectors lack technologies. Research of the global market and work on the scene will open a horizon for reaching the international level.
“Most Armenian startups plan to become another Google (laughs – editor). The same cannot be said about, for instance, Georgian startups that generally focus on finding local customers. We have plenty of cases when Armenian developers work for international giants. Those developers are our ambassadors, the people who lay the road for us.”
Education is the key to success
Parallel to information technologies, Vazgen believes Armenia should develop education as well – from schools to post-university education.
“Armenia has good education traditions. I think it should become our brand. We need changes in the agenda so education becomes our brand outside of Armenia too. For example, the Medical University has been admitting and teaching students from India for many years now, so each Indian student who goes back to their country and becomes a doctor is an unofficial representative of Armenian education. That is directly related to IT sector and technological progress,” said Teamable co-founder.