15:02 | 19.01.17 | Նորություններ | 14770
Լոռու մարզպետ Արթուր Նալբանդյանն ասել է, որ մեծ հույսեր են կապում մարզում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացման հետ, եւ Լոռին հայտարարվելու է SMART մարզ:
Այս մասին մարզպետն ասել է ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հետ հանդիպմանը, որն աշխատանքային այցով Լոռիում էր:
Մարզպետի խոսքով՝ բացի գործող տեղեկատվական կենտրոնից՝ գարնանը սկսվելու են Վանաձորի «Թումո» կենտրոնի կառուցման աշխատանքները, ինչպես նաեւ ընթացքի մեջ է նոր SMART կենտրոնի հիմնումը:
Վարչապետն այցելել է նաեւ Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոն, ծանոթացել ծրագրավորման ու ինժեներիայի ուսումնական լաբորատորիաների եւ սկսնակ ընկերությունների գործունեությանը:
Կենտրոնում ՏՏ ոլորտի մասնագետների համար անցկացվում են մեկամյա դասընթացներ, որոնց արդեն մասնակցել է երկու հարյուր մասնագետ: Դասընթացներ են կազմակերպվում այլ թիրախային խմբերի, մասնավորապես՝ դպրոցականների համար (10-14 տարեկան), իրականացվում են նաեւ համակարգչային ինժեներական նախագծման դասընթացներ:
Վարչապետը կարեւորել է տեխնոլոգիական կենտրոնի գործունեությունը եւ հորդորել այնտեղ տեղակայված սկսնակ ընկերություններին ներկայացնել արդյունավետ ծրագրեր, որոնց իրականացմանը կառավարությունը պատրաստ է ցուցաբերել անհրաժեշտ օժանդակություն:
Խոսելով զբոսաշրջության զարգացման մասին՝ Կարեն Կարապետյանը նշել է, որ մշակվել է կոնկրետ ծրագիր, որտեղ օգտագործվել են Գյումրիի տեխնոպարկի մասնագետների գաղափարները: Վարչապետն ընդգծել է, որ կառավարությունը պատրաստ է նմանօրինակ ծրագիր մշակել նաեւ Վանաձորի համար, ուստի անհրաժեշտ է ելակետային տեղեկատվություն ունենալ հետագա աշխատանքները կազմակերպելու համար:

15:02 | 19.01.17 | News | 14757
Lori marz Governor Artur Nalbandyan said that their community has high hopes for development of information technologies in the region and its recognition as Armenia’s SMART marz.
The Governor made this statement at the meeting with Prime Minister of Armenia Karen Karapetyan, who was on a working visit to Lori.
According to the Governor, apart from the tech center, they will begin construction of Tumo Vanadzor Center, as well as launch foundation of a new SMART center.
Prime Minister also visited Vanadzor Technological Center and got acquainted with activity of web-development and engineering learning labs, and beginner companies.
The center organizes one-month courses for IT specialists, which already had two hundred participants. The center also holds classes for other target groups, such as school students (aged 10-14), and courses on computer engineering.
Prime Minister attached importance to the center’s activity and recommended offering efficient programs to new companies, and stated the government’s readiness to assist in their realization.