11:09 | 07.09.16 | Նորություններ | 15053
Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) եւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն ամփոփել են «Այլընտրանքային էներգիա» նախագծի շրջանակում համատեղ իրականացրած հերթական ծրագրի արդյունքները:
Գեղարքունիքի մարզի սահմանամերձ Վահան գյուղում տեղակայվել է արտաքին լուսավորության լուսադիոդային (LED) համակարգ`լուսավորելով 1500 մ երկարությամբ տարածք: Ծրագրի արդյունքում Վահան համայնքն ամբողջությամբ լուսավորվել է:
«Երբ կա նպատակ՝ ստեղծվում է նաեւ այն իրականացնելու ճանապարհ: Սահմանամերձ Վահան համայնքին աջակցելու մեր որոշումը եղել է վճռական: Տարիներ առաջ կային շատ խնդիրներ, որոնք միանգամից լուծել՝ ակնհայտորեն հնարավոր չէր: Անհրաժեշտ էր համակարգված մոտեցում: Մենք ընտրեցինք աջակցության այնպիսի մոդել, որը ենթադրում էր համբերություն եւ խնդիրները մաս-մաս լուծելու պատրաստակամություն: Այսօր ուրախությամբ կարող եմ արձանագրել, որ տարիների ընթացքում մեզ հաջողվեց հասնել ցանկալի արդյունքի. Վահանն ունի ոչ միայն արտաքին լուսավորություն, գազատար, համակարգչային դասասենյակ, մանկապարտեզում գործող արեւային ջրատաքացուցիչ եւ խնայված միջոցներ, այլեւ՝ հույս: Հենց սա է հարկավոր երկիրը վահանի պես պահող մեր հայրենակիցներին»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

11:09 | 07.09.16 | Новости | 15052
Фонд охраны дикой природы и культурных ценностей (FPWC) и ВиваСелл-МТС подвели итоги очередной программы, проведенной в рамках проекта «Альтернативная энергия».
В приграничном селе Ваан марза Гегаркуник установлена светодиодная (LED) система уличного освещения, которая покроет участок длиной 1500 м. В результате программы община Ваан будет полностью освещена.
«Когда есть цель, появляются и пути к ее достижению. Наше решение оказать поддержку приграничной общине Ваан было твердым. В прошлом были проблемы, которые очевидно нельзя было решить сразу. Была необходимость в системном подходе. Мы выбрали такую модель помощи, которая подразумевает терпение и готовность решать проблемы по очереди. Сегодня мы с радостью можем констатировать, что с течением лет нам удалось достичь желаемого результата. В Ваане есть не только уличное освещение, газопровод, компьютерный класс, солнечный водонагреватель в детском саду и сэкономленные средства, но и надежда. Именно это необходимо нашим соотечественникам, которые, как щит, защищают нашу страну», - сказал гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.