12:08 | 23.08.16 | Հոդվածներ | exclusive 123821
Գործարկվել է Chessfimee անվճար հավելվածը, որն իրականացնում է շախմատի խաղատախտակի սքանավորում եւ վերլուծություն։
Fimetech ընկերության կողմից մշակված հավելվածը հասանելի է Google Play-ում:
Itel.am-ի հետ զրույցում Fimetech-ի հիմնադիր Գոռ Վարդանյանը պատմել է, որ իրենց մշակած լուծումը նորություն է ոլորտում, եւ նպատակ ունեն այդպիսով ավելացնել շախմատի նկատմամբ Հայաստանում եւ աշխարհում հետաքրքրությունը:
«Օգտագործելով OCR (optical character recognition) տեխնոլոգիան՝ հավելվածը սքանավորում եւ թվայնացնում է գրքերից, ամսագրերից եւ LCD էկրաններից հեռախոսի օգնությամբ նկարված շախմատային դիագրամները, վերլուծում դիրքը՝ stockfish շախմատային ծրագրի միջոցով։ Կա նաեւ համակարգչի հետ շախմատ խաղալու հնարավորություն»,- նշել է նա, հավելելով, որ իրենց թիրախում համաշխարհային շուկան է:
Գոռ Վարդանյանի խոսքով, հավելվածը ստեղծելու գաղափարն առաջացել է, երբ ինքը ցանկացել է հեշտացնել իր՝ շախմատ պարապող երեխաների համար տնային խնդիրներ լուծելու գործընթացը:
«Հայաստանում շախմատը դպրոցներում է դասավանդվում, եւ այս հավելվածը կարող է օգնել բոլոր դպրոցականներին կատարել իրենց տնային աշխատանքները: Բացի այդ, շատ այլ մարդիկ եւս ունեն նման ծրագրի կարիք: Ցանկանում ենք աջակցել նրանց, որոնք սիրում են խաղալ շախմատ կամ ցանկանում են սովորել: Որպես եկամտի աղբյուր տեսնում ենք հիմնականում պրոֆեսիոնալ շախմատիստների համար ծրագրային ապահովման տարբեր լուծումների ստեղծումը»,- պարզաբանել է Fimetech-ի հիմնադիրը:
Նա հավելել է, որ Fimetech-ը կօգնի հավելվածի վրա աշխատող 4-5 հոգանոց թիմին առանձին ստարտափ ստեղծել՝ փորձելով այդպես հասնել հաջողության:

12:08 | 23.08.16 | Articles | exclusive 123817
Fimetech founder Gor Vardanyan told Itel.am that their solutionis new in IT sphere, and they plan to increase interest towards chess through it in Armenia and the rest of the world.
“Using OCR (optical character recognition) technology, the app scans and digitizes chess diagramstaken by phone from books, journals and LCD screens, and analyzes the positions with stockfish chess analyzer. There is also an option of playing against computer,” he noted, adding that they target global market.
According to Gor Vardanyan, he came up with the idea for this application when he decided to simplify chess learning for his children.
“Chess is taught at schools in Armenia, and this app can help all schoolchildren do their chess homework. Moreover, many other people need an app such as this. We want to help those who love chess and want to learn to play. We consider our main income source to be creating various software solutions for professional chess players,” Fimetech founder explained.
He added that Fimetech will assist the app developers’ team of 4-5 people in founding a separate startup, thus trying to achieve success.