Արտավազդ Հովակիմյանը
Itel.am-ը նոր շարք է սկսում, որում ներկայացնում է վաղ տարիքից տեխնոլոգիաներով հետաքրքրվող եւ այս ոլորտում պրոդուկտ ստեղծող հայ պատանիների:
16-ամյա Արտավազդ Հովակիմյանը Երեւանից է: Խաղերի ծրագրավորմամբ զբաղվում է «Թումո» կենտրոնում:
Տեխնոլոգիաները ստիպում են մտածել
Գեյմինգի ոլորտում առաջին փորձս եղել է 2014թ. փետրվարին, երբ խաղերի պատրաստման վորքշոփի ժամանակ 5-հոգանոց թիմի կազմում խաղ եմ պատրաստել:
2014թ. դեկտեմբերին էլ մասնակցել եմ «Թումո»-ի Game competition-ին: Մեր 4-հոգանոց թիմը Unreal Engine 4 խաղային շարժիչով խաղ էր պատրաստել: Unreal Engine 4-ը, որը ներկայում ամենահզոր շարժիչներից մեկն է համարվում, այն ժամանակ դեռ «բետա» տարբերակով էր: Ճիշտ է՝ մրցույթում չհաղթեցինք, սակայն դա լուրջ փորձ էր: Unreal Engine 4-ով պատրաստված խաղերը հրապարակելու համար մեծ գումարներ են պետք:
Տեխնոլոգիաները, ընդհանրապես, ստիպում են մտածել: Այս ընթացքում մասնակցել եմ մի քանի այլ խաղային վորքշոփերի եւ պրոդուկտներ մշակել:
Մեր Game Engine թիմը հաղթել է նաեւ «Հեքըթոն [ՅԱՆ] մանկություն 2015» մրցույթում:
Նոր ծրագրեր
Ներկայում աշխատում եմ մի մեծ նախագծի վրա, որը պատրաստվում ենք մինչեւ վերջ տանել: Խաղ է՝ նախատեսված Android սարքերի համար, թեմատիկան տիեզերքն է: Պլանավորում ենք խաղը ներկայացնել մոտ 2 ամսից:
Ես 4 տարի է՝ ինչ գիտակցում եմ, որ սա է իմ ճանապարհը: Մյուս ոլորտներն ինձ չեն հետաքրքրել:
Հիմա միաժամանակ սովորում եմ ՀՊՃՀ քոլեջում եւ հանրակրթական դպրոցում: Քոլեջում՝ բարձր առաջադիմությամբ, դպրոցում՝ միջին: Հիմնականում տեխնիկական առարկաներ եմ սիրում:
Դասընկերներս գիտեն, որ խաղերի մշակմամբ եմ զբաղվում, աջակցում են, նույնիսկ իրենք են հորդորում, որ նստեմ ու հերթական խաղի վրա աշխատեմ: Ասում են՝ արագ ավարտիր, որ վերջում արդյունքը՝ քո պատրաստած խաղը տեսնենք:
Պատրաստվում եմ ամեն ինչ ինքնուրույն սովորել
Մասնագիտությանս ընտրության հարցում չեմ տատանվում: Ընտրելու եմ ծրագրավորում/ խաղերի ստեղծում մասնագիտացումը: Այդ ամեն ինչը պատրաստվում եմ ինքնուրույն սովորել: Ցանկանում եմ կրթությունս դրսում շարունակել: Կցանկանայի սովորել Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտում (MIT):
Ծնողներս մասնագիտությանս ընտրության հետ համաձայն են, ուղղակի եթե սկզբում ասում էին ընտրիր այն, ինչ ուզում ես, ապա հիմա հավելում են՝ ավելի քիչ նստիր համակարգչի դիմաց:
Ստիպված ես անընդհատ ինքնուրույն փորձակումներ կատարել
Լավ ծրագրավորող դառնալու համար հարկավոր է առաջինը՝ ինքնուրույն սովորել՝ չլսելով, թե ինչ են քեզ ասում քոլեջներում ու համալսարաններում: Հարկավոր է նյարդերն անջատել ու մեծ ժամանակ տրամադրել քո մասնագիտությանը: Ստիպված ես անընդհատ ինքնուրույն փորձակումներ կատարել…
Եթե քո առաջ նպատակ ես դրել, ապա այն իրագործելով՝ նոր նպատակ ես սահմանում եւ այդպես շարունակ: Ես ապրում եմ ինձ համար եւ զարգացնում այն, ինչ ինքս եմ ստեղծում:
Բլից հարցեր.
-Ո՞րտեղ ես քեզ տեսնում 10 տարի անց:
-Game development-ով զբաղվող որեւէ ընկերությունում: Երկրի ընտրությունը կախված է նրանից, թե որտեղ տեղակայված կլինի այդ ընկերության կենտրոնական գրասենյակը:
-Տանը համակարգչով խաղալ, օրինակ՝ Battlefield. դա իմ սիրելի խաղն է: Ի դեպ, փոքր տարիքում բակ հաճախ էի իջնում, հիմա արդեն՝ ոչ:
-Game console-ները մնացել են, չէ՞: Եթե այնուամենայնիվ, չեն մնացել, ապա ամեն ինչ սեփական ձեռքերով զրոյից կսարքեի:
-Ինչի՞ վրա կծախսեիր վաստակածդ առաջին միլիոնը:
-«Մուստանգ» ավտոմեքենա կգնեի, ծովի ափին լավ տուն ու հզոր խաղային սենյակ (game room) կպատրաստեի:
-Արձակուրդ Սիլիկոնյան հովտո՞ւմ, թե՞ հանգիստ Մալդիվյան կղզիներում:
- Մալդիվյան կղզիներ, եթե կա լավ ինտերնետ եւ համակարգիչ (ծիծաղում է – խմբ.):
- Microsoft-ի հիմնադիր Բիլ Գեյթսի հետ կգնայինք իմ ընտրած ռեստորանը ու կպատվիրեինք հետաքրքիր ուտելիք, օրինակ ճապոնական խոհանոցից: Ճաշի ընթացքում նրան կփորձեի համոզել, որ իմ պրոյեկտում ներդրում անի:

Itel.am begins a new series, presenting Armenian teenagers who’ve been interested in technologies since early childhood and create products in this industry.
16-year-old Artavazd Hovakimyan is from Yerevan. He does game programming at Tumo Center.
Technologies make you think
I had my first experience in gaming in February 2014, when I made a game in a team of 5 people at the gaming workshop.
I participated in Tumo Game Development Competition in December 2014. Our team of 4 people developed a game with Unreal Engine 4. The latter is currently one of the most powerful engines, was in beta version that time. True, we didn’t win the competition, but it was an important experience. You need large sums to release games made with Unreal Engine 4.
Artavazd Hovakimyan
Technologies make you think. I took part in some other gaming workshops and developed products.
Our Game Engine team also won the Hackathon [Yan] Childhood 2015 competition.
New projects
I’m working on a big project now, we’re going to finish it by ourselves. It’s a space- themed game for Android devices. We intend to present the game in about 2 months.
I’ve known for 4 years now that this is what I want to do it life. I’m not interested in other spheres.
I’m simultaneously studying at the College of National Polytechnic University of Armenia and at general school now. I’m doing great at the college and well at school. I mostly like the technical subjects.
My classmates know that I develop games, and they support me, even encourage me to work on another game. They tell me to finish it soon, as they want to see the result - a game I created.
I want to learn everything on my own
I have no doubts about the choice of profession. I’ll specialize in programming and game development. I want to learn it all by myself. I also want to continue my education abroad. I’d like to study at the Massachusetts Institute of Technology (MIT).
My parents approve of my choice of profession. They used to tell me to choose what I liked, and now they just want me to spend less time at the computer.
You have to always experiment by yourself
To become a good programmer you have to “learn on your own” without listening to what you’re told in colleges and universities. You have to turn off the nerves and spend a lot of time on your profession. You need to experiment by yourself all the time…
If you make a goal for yourself, you achieve it and make another one, and so one. I live for myself and develop what I created myself.
- Where do you see yourself in 10 years?
- In a company that does game development. In what country exactly will depend on where that company’s headquarters is located.
- What would you prefer doing- playing football in the street or a computer game at home?
- A computer game at home, for instance, my favourite Battlefield. By the way, I played in the street a lot when I was very young, not so much now.
- Game consoles are still here, right? If not, I would build everything with my own hands.
- I’d buy a “Mustang” car, a great house at the beach and a nice game room.
- Maldives, if there’s good internet and a computer (laughs - edit.).
- I’d take Microsoft founder Bill Gates to a restaurant of my choosing and order something interesting, for example, Japanese cuisine. I’d try to convince him to invest in my project.