16:52 | 10.02.16 | Հարցազրույցներ | exclusive 19153
Եթե տարիներ առաջ արհեստական բանականությունը/ինտելեկտը (artificial intelligence) ֆանտաստիկայի ժանրից էր թվում, ապա արդեն այսօր այն իրականություն է:
IBM Watson-ը IBM կորպորացիայի կողմից մշակված «սուպերհամակարգիչ» է՝ օժտված արհեստական բանականությամբ:
IBM Watson տեխնոլոգիան Հայաստանում հասանելի դարձնելու նպատակով փետրվարի 8-11-ը Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի (ՁԻՀ) եւ IBM Նորարար լուծումների եւ տեխնոլոգիաների կենտրոնի (ISTC) նախաձեռնությամբ Երեւանում անցկացվել են արագացված դասընթացներ տեղական մասնագետների համար:
Փետրվարի 11-ին էլ Երեւանում կկայանա Watson Day Yerevan 2016 միջոցառումը, որի ընթացքում ԱՄՆ IBM Watson փորձագետ Արմեն Փիսչդոտչյանը կներկայացնի IBM Watson եւ IBM BlueMix համակարգերը:
Արհեստական ինտելեկտով Watson համակարգի ներդրման հայաստանյան հեռանկարների մասին Itel.am-ը զրուցել է IBM Նորարար լուծումների եւ տեխնոլոգիաների կենտրոնի բիզնես զարգացման գծով ղեկավար Արեգ Գեւորգյանի հետ:
-Ի՞նչ առավելություններ եւ կիրառություններ ունի Watson «սուպերհամակարգիչը»:
-«Սուպերհամակարգիչը» հետազոտական վիճակից դուրս է եկել եւ շուկա մտել շուրջ 2 ու կես տարի առաջ:
Երեւանյան դասընթացին մասնակցած դասախոսներին տրվում է մուտք IBM Watson-ին. նրանք ստանում են թեստային անուն եւ գաղտնաբառ, միանում Watson-ին, տալիս նրան որոշակի ինֆորմացիա (data), որը Watson-ը փորձում է նախ հասկանալ, ապա՝ մշակել, որից հետո այն պատրաստ է պատասխանել օգտատերի հարցերին:
Watson-ը աշխատում է մարդկային լեզվով: Հարցը նրան ուղղում ես անգլերենով, նա փնտրում է եւ տալիս հարցի պատասխանը: Սա նոր սերնդի համակարգիչ է, որը հավանականության վրա հիմնված պատասխաններ է տալիս:
Հարցերի տարատեսակները կախված են նրանից, թե ինչ տվյալներ եք տրամադրել համակարգին: Watson-ը, ի տարբերություն, օրինակ, Google-ի, հարցի վերլուծություն է իրականացնում, հասկանում է հարցը, դրա բովանդակությունը, տրամաբանությամբ ձեւավորում պատասխանների տարբերակները, ստուգում եւ տալիս պատասխաններ՝ նշելով վերջինիս հավանականության տոկոսը:
Watson-ի հիմնական առավելությունն այն է, որ կարողանում է աշխատել unstructured data-ի (օրինակ՝ լուսանկարներ, տեսանյութեր եւ այլն) հետ:
Կիրառվում է բազմաթիվ ոլորտներում, օրինակ, առողջապահության ոլորտում այն լավ խորհրդատու է բժշկի համար:
Ունենալով կոմերցիոն բնույթ՝ Watson-ը շատ թանկ պրոդուկտ է, սակայն IBM-ը տալիս է այն անվճար օգտագործելու հնարավորություններ, եւ հենց այդ հնարավորություններն էլ մենք փորձում ենք Հայաստան բերել:
-Նշվում է, որ Հայաստանը կդառնա տարածաշրջանում առաջինը, որտեղ կստեղծվի IBM Watson էկոհամակարգ: Ինչպե՞ս է արհեստական ինտելեկտը կիրառություն գտնելու համալսարանական առարկաների ցանկում:
- IBM ինովացիոն լուծումների կենտրոնը Հայաստանում արդեն ավելի քան մեկ տարի է՝ իրականացնում է ԲՈՒՀ-երում ուսումնական ծրագրերի թարմացում եւ նոր առարկայական ցանկերի ներդրում՝ IBM ակադեմիական նախաձեռնության շրջանակում: Ներկայում ՀՀ տարբեր ԲՈՒՀ-երից շուրջ 50 դասախոս հանդիսանում է IBM ակադեմիական նախաձեռնության անդամ: Այս ընթացքում իրականացվել է ավելի քան 10 ուսումնական ծրագրի թարմացում, ավելի քան 80 դասախոս անցել է վերապատրաստում, ինչի արդյունքում ունենք 600-ից ավել ուսանողներ, որոնք մասնակցել են դասընթացներին։
Ի՞նչ ենք փորձում անել Watson-ով Հայաստանում: Մենք ԱՄՆ-ից հրավիրեցինք մասնագետի (Արմեն Փիսչդոտչյան), որն այստեղ ինտենսիվ թրեյնինգ է անցկացնում դասախոսների հետ: Դասընթացում ներգրավված են դասախոսներ՝ հայաստանյան տարբեր բուհերից, եւ ոլորտի փորձագետներ, որոնք մասնագիտացած են մեծ տվյալների վերլուծությունների, կոգնիտիվ տեխնոլոգիաների, տվյալների կառավարման գիտությունների ոլորտներում: Վերջիններս կհանդիսանան IBM Watson համակարգի գիտելիքային սուրհանդակներ, որոնք կփոխանցեն իրենց մասնագիտական հմտությունները ուսանողներին եւ հետաքրքրված մասնագետներին:
Մեր կանխատեսմամբ՝ մեկ ամսից մասնակիցներին մուտք կտրվի կրթական Watson-ին, որի շնորհիվ այս նորարարական տեխնոլոգիան հասանելի կլինի հայաստանյան ԲՈՒՀ-երին:
- Երկրորդ ուղղությունն արհեստական ինտելեկտի ուղղվածությամբ ստարտափների աքսելերացիան է: Ե՞րբ է այն մեկնարկում, եւ ովքե՞ր են թիրախում:
- IBM-ի Watson բաժինն ունի մի քանի ուղղություն, որոնցից մեկն էլ ստարտափներին տրամադրվող աջակցությունն է, եւ դրանց կողմից Watson-ի օգտագործման խրախուսումը:
IBM-ը տարեկան 100 մլն դոլարի բյուջե ունի՝ նախատեսված ստարտափներում ներդրումների համար: Եթե ստարտափը դառնում է Watson էկոհամակարգի անդամ, ապա IBM-ի փորձագետների կողմից ստանում է անվճար բիզնես եւ տեխնիկական խորհրդատվություն: Նա կարող է օգտագործել իր ստացած դրամաշնորհը՝ պրոդուկտը զարգացնելու եւ տարածելու նպատակով:
Ստարտափի կողմից Watson-ը կարող է օգտագործվել տարբեր եղանակներով, օրինակ՝ BlueMix հարթակի միջոցով: Այն web development հարթակ է, որն արագացնում եւ հեշտացնում է վեբ հավելվածներ մշակելու աշխատանքը: Այդ հարթակում կան Watson-ի տարբեր ծառայություններ (API-ներ), որոնք հեշտությամբ կարելի է ինտեգրել հավելվածներում՝ դրանք դարձնելով արհեստական բանականությամբ օժտված:
Այնպես որ, եթե ստարտափը ցանկանում է իր հավելվածն արհեստական բանականությամբ օժտել եւ դա անել հենց Watson-ի օգնությամբ, ապա մենք ստեղծում ենք բոլոր հնարավորությունները դրա համար:
Ստարտափ աքսելերացիոն ուղղվածությամբ առաջին ծրագիրը, այսպես կոչված, նախաաքսելերացիա է լինելու, որի դիմումների փուլը կմեկնարկի մարտին:
Նախաաքսելերացիա, քանի որ չենք համարում, որ Հայաստանում այս պահին արհեստական բանականության ուղղվածությամբ զբաղվող մեծաքանակ ստարտափներ կան. դրա համար նախ պետք է հող նախապատրաստել:
Կհայտարարենք արհեստական բանականության բիզնես գաղափարների մրցույթ, եւ լավագույնների հետ մոտ 2-3 ամիս կաշխատենք՝ սկսած գաղափարի մշակումից մինչեւ շուկայի ուսումնասիրություն եւ բիզնես մոդելների մշակում: Կփորձենք այնպես անել, որ ամեն թիմում գոնե 1 տեխնիկական մասնագետ լինի: Պետք է հասանելի դարձնել այն միտքը, որ Հայաստանում հնարավոր է զբաղվել արհեստական բանականությամբ պրոդուկտների մշակմամբ, եւ որ հեշտ է նման լուծումներ առաջարկել եւ փորձել ֆինանսավորում բերել:
Ցանկանում ենք օգնել նաեւ գաղափարը պրոդուկտ դարձնելու ճանապարհին: Աքսելերացիայի մասնակիցները կդառնան այս գաղափարի կիրառման առաջամարտիկներ, իսկ լավագույնին IBM-ը կխրախուսի:
Այսպիսով, մեր առաջիկա երկու նպատակները հետեւյալն են՝ Հայաստանում զարգացնել մասնագետներ, որոնք պատրաստելու են ուսանողների՝ նրանց հաղորդելով արհեստական բանականության վերաբերյալ գիտելիքներ, իսկ ուսանողներն արդեն տարբեր նախագծերի միջոցով դրանք կիրառելու են գործնականում:

16:52 | 10.02.16 | Interviews | exclusive 19208
Artificial intelligence seemed to belong in the science fiction years ago, however, it is reality today.
IBM Watson is a supercomputer endowed with artificial intelligence and created by IBM Corporation.
Enterprise Incubator Foundation (EIF) and IBM International Science and Technology Center (ISTC) initiated rapid classes for local specialists on February 8-11 in Yerevan to make IBM Watson technology available in Armenia.
Watson Day Yerevan 2016 will be held on February 11, and USA Watson expert Armen Pischdotchian will present IBM Watson and IBM BlueMix programs during the event.
Itel.am spoke with Development Manager for IBM Innovative Solutions and Technologies Center in Armenia Areg Gevorgyan about Armenian perspectives of investment in Watson artificial intelligence program.
- What are the advantages of Watson “supercomputer” and how can it be used?
- “Supercomputer” has come out of research state and entered the market around 2 and half years ago.
The professors who participated in Yerevan classes will be granted access to IBM Watson. They will get a test name and a password, and connect to Watson. They give him certain data that Watson tries to understand and then process, and it is ready to answer the user’s questions.
Watson uses natural language. The program is asked a question in English, for which it searches for and gives an answer. This is a new generation computer that gives answers based on probability.
Types of questions depend on the data you provided to the program. Unlike Google, for example, Watson analyzes and understands the question and its content, logically forms answer options, examines them, excludes what is necessary, and gives answers together with the percent of probability.
Watson’s main advantage is its ability to work with unstructured data.
The program is used in various spheres, e.g. in public health, it’s a good advisor for doctors.
Watson is a very expensive product due to its commercial nature, however, IBM provides opportunities of free use, which are exactly that we try to bring to Armenia.
- Armenia is noted to become the first country in the region to create IBM Watson ecosystem. How will artificial intelligence find use in university curriculums?
- IBM Innovative Solutions and Technologies Center in Armenia has been investing in renewal of education projects and curriculum in higher education institutes within IBM Academic Initiative. Around 50 professors from different Armenian universities are members of IBM Academic Initiative at present. In this period, over 10 educational projects were renewed and more than 80 professor retrained, and as a result we have over 600 students participating in the classes.
What are we trying to achieve with Watson in Armenia? We invited a specialist from USA (Armen Pischdotchian) to hold intensive classes for professors here. The classes included professors from different Armenian universities and IT experts, who specialize in large data processing, cognitive technologies, and data management. The experts will be IBM Watson program’s knowledge messengers, passing their professional skills to students and interested specialists.
We predict that the participants will be given access to Watson for education in a month, which will make this innovative technology available in Armenian universities.
- The second direction is acceleration of artificial intelligence related startups. When will it be launched and who is targeted?
- IBM Watson department has several directions, including support for startups and promotion to use Watson in those.
IBM has annual USD 100 million budget for startup investments. Startups receive free business and technical counseling from IBM experts if they become members of Watson ecosystem. They can use the provided funds to develop and spread the product.
Startups can use Watson in different ways, e.g. by BlueMix platform. It is a web development platform that speeds up and easies web application processing. It has various Watson APIs, which can be easily integrated in applications, giving them artificial intelligence.
Thus, we create all opportunities for startups that want to endow their application with artificial intelligence and do it with Watson’s help.
The first startup acceleration project will be the so-called pre-acceleration with the submission stage launch in March.
Pre-acceleration is necessary as we don’t believe there are many startups working with artificial intelligence in Armenia, so we should pave the way first.
We will announce a competition of business ideas for artificial intelligence, and work with the best for 2-3 months. We’ll support them in areas beginning with idea improvement and up to market research and business model arrangement. We’ll try to include at least one technical specialist in each team. We should promote the idea that you can work with artificial intelligence products in Armenia, and that it’s easy to offer such solutions and find financing.
We also want to help with the process of turning idea into product. Acceleration program participants will pioneer implementation of this idea, and IBM will support the best.
Thus, our two forthcoming goals are to develop specialists in Armenia who will prepare students, passing them artificial intelligence knowledge, and for students in their turn to put it to practice by different projects.