14:14 | 28.12.15 | Հոդվածներ | exclusive 9950
Երբ գարնանը որոշեցինք սկսել «Ամենանորաձեւ IT գրասենյակներ» շարքը, չէինք էլ կարող ենթադրել, որ դրանց թիվը տարեվերջին կանցնի մեկ տասնյակից: Տիեզերանավ հիշեցնող ԱրմԹաբ գործարանից մինչեւ SFL-ի «լոնդոնյան հեռախոսային խցիկներ»:
Տարվա ընթացքում ներկայացրինք 12 նորաձեւ ՏՏ գրասենյակներ, որոնք գործում են Երեւանում եւ որտեղ իսկապես հաճելի է աշխատել: Իսկ ամեն ինչ սկսվեց, երբ հերթական հարցազրույցի նպատակով այցելեցինք Zangi-ի գրասենյակ… Արդյունքում` վերջինս դարձավ շարքի անդրանիկ հերոսը:
Տարին հարուստ էր նաեւ բացառիկ հարցազրույցներով: Մեր զրույցները հայազգի եւ արտասահմանցի ձեռնարկատերերի, ներդրողների եւ ոլորտի գիտակների հետ ունեին մեկ նպատակ՝ օգնել հայաստանյան ստարտափներին անելու ավելին:
Տարեսկզբին զրուցեցինք Երեւան ժամանած ամերիկահայ ճանաչված գործարար եւ ներդրող Ալ Եսայանի հետ:
«Միշտ կա փող, այլ հարց է, թե որքանով եք դուք պատրաստ այն ստանալ: Իմ բոլոր նախորդ ընկերությունների դեպքում 100 հանդիպումներից միայն մեկն էր իր հետ ռեալ ներդրում բերում: Իրականում, եթե ստեղծած ընկերությունը հրապուրիչ է, ապա ներդրողը շահագրգռված է այնտեղ գումար ներդնել: Չեմ լսել Հայաստանում որեւէ դեպքի մասին, երբ ընկերությունը եւ լավ թիմը ներդրում չեն ստացել»,- ասել էր Ալ Եսայանը:
Իսկ ամերիկյան Reddit սոցիալական լրատվական կայքի համահիմնադիր եւ գործադիր տնօրեն Ալեքսիս Օհանյանը մեզ հետ զրույցում հայկական ստարտափներին խորհուրդ տվեց «Ավելի լա՛յն մտածել՝ հայկական սահմաններից դուրս»:
«Այս դեպքում միշտ բերում եմ Էստոնիայի օրինակը. Skype-ը հիանալի ընկերություն է, որը ստեղծվել է Էստոնիայի պես երկրում, սակայն իրապես գլոբալ հարթակ է եւ իրար է կապում ամբողջ աշխարհը: Ընկերության հիմնադիրները շատ ավելի լայն են մտածել եւ ստեղծել են մի բան, որը կօգտագործեն ոչ միայն էստոնացիները, այլեւ աշխարհը: Իհարկե, կարող եք Հայաստանի համար աշխատող պրոդուկտներ ստեղծել, սակայն միշտ նկատի՛ ունեցեք, որ դա մի օր կարող է դուրս գալ Հայաստանի սահմաններից…»,- ասել էր նա:
2015-ի հարցազրույցներից առանձնահատուկ էր մեր զրույցը Twitter-ի նախկին փոխնախագահ, ամերիկյան Uber ընկերության Առաջատար տեխնոլոգիաների կենտրոնի ինժեներական գծով ղեկավար Րաֆֆի Գրիգորյանի հետ, որը լայն արձագանք գտավ ընթերցողների շրջանում:
«Ազնվորեն ասեմ, եթե դուք հայ եք, ապա, ամենայն հավանականությամբ, ես կօգնեմ ձեզ: Պարզապես հայկական ինքնություն ունենալը բավարար է իմ կողմից ուշադրության արժանանալու համար: Իրականում շատ են այն ստարտափները, որոնք իմ օգնությանն են դիմում, եւ դժվար է բոլորին ընդառաջել, սակայն եթե դուք հայ եք, ես ամեն պարագայում կխոսեմ ձեզ հետ»,- նշել էր Րաֆֆի Գրիգորյանը:
Google Now-ի թիմում աշխատող ծրագրավորող ինժեներ (Software Engineer) Արա Ավանեսյան
«Ծրագրավորումն անընդհատ զարգացում է պահանջում, քանի որ ամեն րոպե այն փոփոխությունների է ենթարկվում: Խորհուրդ կտայի հատուկ չնստել եւ պատրաստվել աշխատանքի ընդունվելու հարցազրույցին: Պարապելու ամենալավ ձեւը աշխատանքն է, որը հնարավորություն է տալիս անընդհատ ամրապնդել գիտելիքները, զարգանալ ու ռեալ փորձ ձեռք բերել, որի առկայությունը անգնահատելի է թե՛ հարցազրույցների, թե՛ հետագա կարիերայի համար»: Ամբողջական նյութը՝ այստեղ:
UX (User Experience) մասնագետ, Smashing Magazine ինտերնետ ամսագրի համահիմնադիր, գերմանաբնակ Վիտալի Ֆրիդման
«Կարծում եմ՝ պետք է կարողանալ ճիշտ գաղափարը ճիշտ ժամանակին ներկայացնել: Այստեղ շատ մեծ չափաբաժնով հաջողություն է հարկավոր: Երբ նախագիծ եք սկսում, սկզբում մտածեք բովանդակության մասին: Իսկապես կարեւոր է լավ պատկերացում ունենալ բովանդակության եւ կառուցվածքի մասին, որի վրա հետագայում պետք է աշխատեք…»: Ամբողջական նյութը՝ այստեղ:
Almaz Capital Partners վենչուրային ֆոնդի հիմնադիրն է ու կառավարիչ, ձեռնարկատեր Ալեքսանդր Գալիցկի
«Հայաստանն ունի մեծ առավելություն այս ոլորտում, քանի որ հզոր Սփյուռք ունի: Եվ դուք՝ բոլոր հայերդ, աշխարհի տարբեր կետերում ապրելով՝ շատ կապված եք միմյանց հետ: Այնպես որ խորհուրդ եմ տալիս հայկական ստարտափներին աշխարհի տարբեր կետերում գտնել հաջողակ հայերի, նրանցից խորհրդատվություն ստանալ, ընկերանալ: Սփյուռքի ներուժը ՏՏ ոլորտում պետք է օգտագործել…»: Ամբողջական նյութը՝ այստեղ:
ՆԱՍԱ-ի Jet Propulsion Laboratory (JPL)-ի ինժեներ Ռիչարդ Օհանյան
«Սփյուռքը, իհարկե, կարող է նպաստել Հայաստանի տեխնոզարգացմանը: Թեկուզ անձնական կապերի միջոցով Սփյուռքի մասնագետները կարող են կիսվել իրենց լավագույն փորձով: Սակայն Հայաստանի մասնագետները պետք է պատրաստակամ լինեն եւ քայլեր ձեռնարկեն այդ կապը հաստատելու համար»: Ամբողջական նյութը՝ այստեղ:
Գարնանը Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոն Հայաստան» (ՄԻԿ)-ի հետ համատեղ ներկայացրինք «Demo Day-ին ընդառաջ» շարքը՝ պատմելով «ՄԻԿ Աքսելերացիա»-ին մասնակից 7 ստարտափների զարգացման պատմությունը:
Տարին ակտիվ էր նաեւ մոբայլ գեյմինգի եւ հավելվածների համար: Գրեթե ամեն շաբաթ մենք նոր հայկական խաղ կամ այլ հավելված ենք ներկայացրել: Ի դեպ, առաջինն էինք, որ Հայաստանում պատմեցինք Zangi եւ Jeltee մոբայլ հավելվածների մասին: Իսկ «Մոբայլ գեյմինգը Հայաստանում» շարքում բացահայտեցինք խաղերի արտադրությամբ զբաղվող մի շարք հայկական ընկերությունների:
2016թ. Itel.am-ը նոր թափով կշարունակի իր գործունեությունը: Ուրախությամբ տեղեկացնում ենք, որ առաջիկա ամիսներին կգործարկվի նոր դիզայնով եւ նորարար լուծումներով Itel.am-ը, որը խոստանում է ուշիուշով հետեւել ՏՏ ոլորտի զարգացումներին եւ բացահայտել նոր ու հետաքրքիր հայկական ստարտափների:

14:14 | 28.12.15 | Articles | exclusive 9953
When we decided to start “the most stylish IT offices” series, we had no idea that they will be more than 10.
Starting from Spaceship like ArmTab finishing with SFL-London telephone booths.
Photo 1, կոլաժ
We have presented 12 stylish IT offices over the year that are based in Yerevan and are pleasant to work in. Everything started when we visited Zangi-for an interview...
As a result, the latter became the first office we covered.
The year was full of exclusive interviews as well. Our interviews with Armenian and foreign entrepreneurs, investors of the sphere had one aim- to help Armenian startups do more.
We talked to Armenian-American famous businessman and investor Al Eisaian at the beginning of the year who was in Yerevan.
“There is always money, the question is are you ready to take this money. All my early companies needed 100 meetings to get one investor interesting in them. If the entrepreneur makes his company so attractive that it’s a privilege to invest in it, than the investment will come. I don’t know any examples in Armenia so far that an entrepreneur with a good company and good team which didn’t receive investment”, said Al Eisaian.
And American social news website Reddit’s co-founder and executive chairman Alexis Ohanian advised Armenian startups “to think broadly and out of the box” in an interview with us.
“I always tell the Estonian example – Skype is kind of a perfect company to come of a country like Estonia but it’s something like a truly global platform that connects everyone. Those guys have thought bigger than to build something that just Estonians would use – they focused on creating something that the world would use. You can absolutely build things, which would work for Armenia but it should be done with the idea that it can grow beyond Armenia...”, he said.
The interview with Twitter’s former Vice President, Engineering Lead at Uber Advanced Technologies Center Raffi Krikorian was unique. It was very popular among the readers.
“Honestly, if you are Armenian, I will probably want to help you. There are too many startups that ask for my help and it’s difficult to make them all go through but if you are Armenian I will cut the line and talk to you anyway. Just having Armenian identity is enough to get my attention” mentioned Raffi Krikorian.
Software Engineer from Google Now Ara Avanesyan
“Programming needs constant progress as it changes every second. I would advise not to sit and prepare for job interviews specifically. The best way of preparing is working, that helps to constantly strengthen the knowledge, develop and gain real experience which is priceless both for interviews and for the future career”. You can read the full interview here.
UX (User Experience) specialist, co-founder of Smashing Magazine journal Vitaly Friedman.
“I think you need to present the right idea at the right time. There is also a lot of luck involved. Think about the content first when starting a project. It’s important to get a good understanding on the content on which you will work later”. You can read the full interview here.
Businessman, co-founder and Managing Partner of  Almaz Capital Partners venture fund Alexander Galitsky
“Armenia has a huge advantage in this sphere, as it has powerful Diaspora and all Armenians that live in different parts of the world are very connected to each other.
So, my advice to Armenian startups is to find successful Armenians around the world take consultation from and make friends with them. Diaspora’s potential should be utilized in the IT sphere”. You can read the full interview here.
Engineer at NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) Richard Ohanian
“The Diaspora can certainly have its input in Armenia’s scientific, industrial and technological development. Diaspora experts can share their best practices and experiences, even via personal contacts”. You can read the full interview here.
We presented “Ahead of  Demo Day” series in cooperation with MIC Armenia in spring, telling about MIC Acceleration 7 startups development story .
It was an active year for mobile gaming and apps as well. We presented new Armenian games or apps almost every week. By the way, we were first to tell about Zangi and Jeltee apps.
We also talked about a number game production companies in “mobile gaming in Armenia” series.
Itel.am will continue its functions with a new force. We are happy to inform that new Itel.am will be launched with innovative solutions and new design that promises to follow IT developments and reveal new and interesting Armenian startups.