11:23 | 28.12.15 | Նորություններ | 8050
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը կարծում է, որ ՀՀ շուկայում «մրցակցությունը ծայրահեղության է հասցված»:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի համար սա հետաքրքիր, նոր մարտահրավերներով լի տարի էր: Մենք շարունակում ենք զարգացնել մեր ցանցը: Հաջողությունների թվում է 80 լրացուցիչ կայանների ստեղծումը: Ցավոք, տնտեսական առումով այս տարի անկում ենք ունեցել՝ շուրջ 8% նախորդ տարվա համեմատ: Պատճառները տարբեր են՝ ինչպես գլոբալ, այնպես էլ ներքին բնույթի: Կարելի՞ է արդյոք դրանց թվին դասել Ռուսաստանում առկա տնտեսական իրավիճակը: Միանշանակ: Ռուսաստանում կապի օպերատորները բարձրացրել են դեպի Հայաստան զանգերի սակագներն իրենց բաժանորդների համար: Դա բերել է նրան, որ շատերը նախընտրում են ինտերնետ կապից օգտվել, եւ ձայնային զանգերի թիվը կրճատվել է: Դա չէր կարող շահույթի տեսակետից մեզ վրա բացասական ազդեցություն չունենալ»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության ղեկավարը «Голос Армении» թերթին տված հարցազրույցում:
«Հաճախ բջջային կապի օպերատորները բաժանորդներին այնպիսի հնարավորություններ են տալիս, որ նրանք չեն էլ օգտագործելու: Ասենք, միջինը, բաժանորդը ստանում է 300-400 «անվճար րոպե»: Սակայն 1000 անվճար րոպե տրամադրելն անիմաստ է: Դա եւս մի գործոն է, որն ազդում է շահույթի կրճատման վրա: Կարելի է դեռ շատ պատճառներ թվարկել, բայց փաստն այն է, որ իրողությունները հասկանալով, մենք պետք է ավելի հստակ աշխատենք, ավելի արդյունավետ, որպեսզի ավելի լավ արդյունքներ ստանանք: Մեզ մոտ դա ստացվում է: Կարծում եմ՝ 2016-ը մեր ոլորտի համար բարդ է լինելու, հնարավոր է, նույնիսկ ավելի բարդ, քան անցնող տարին: Մի խոսքով, դեռ շատ անելիք ունենք»,- ասել է Ռալֆ Յիրիկյանը:

11:23 | 28.12.15 | Новости | 8057
Генеральный директор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян считает, что на рынке Армении «конкуренция доходит до крайностей».
«Для ВиваСелл-МТС это был интересный, хотя и полный вызовов год. Мы продолжаем развивать нашу сеть, в числе успехов - создание 80 дополнительных станций к уже имеющимся. К сожалению, в экономическом плане в нашей сфере наблюдался спад - примерно на 8% по сравнению с прошлым годом. Причины самые разные, как глобального характера, так и внутренние. Можно ли считать одной из них экономическую ситуацию в России? Безусловно. В России операторы связи повысили тарифы на звонки в Армению для своих абонентов. И это привело к тому, что часть абонентов сделала выбор в пользу интернет-связи - голосовых звонков стало меньше. Это не могло не отразиться негативно на нас в плане прибыли», - сказал глава компании в интервью газете «Голос Армении».
«Зачастую операторы сотовой связи предоставляют абонентам такие возможности, которые они даже не будут использовать. Скажем, в среднем абоненту предоставляется 300-400 «бесплатных минут». Но, если предоставляется 1000 бесплатных минут, это бессмысленно. И это тоже фактор, влияющий на сокращение прибыли. Можно озвучить еще множество причин, но факт в том, что, понимая реалии, мы должны работать еще четче, эффективнее, чтобы получать лучшие результаты. И у нас это получается. Думаю, для сферы 2016 год также будет непростым, возможно, даже более сложным, нежели год уходящий. Словом, работы предстоит много», - сказал Ральф Йирикян.