11:28 | 16.12.15 | Նորություններ | 5178
Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) եւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն ամփոփել են գյուղական համայնքներում ջրամատակարարման բարելավմանն ուղղված` համատեղ իրականացված հերթական ծրագիրը, որի շնորհիվ Սյունիքի մարզի Լոր համայնքն այսուհետ ապահովված կլինի 24-ժամյա ջրամատակարարմամբ:
Գյուղում կառուցվել է մոտ 2 կմ երկարությամբ ջրագիծ, վերանորոգվել եւ ցանկապատվել է օրվա կարգավորման ջրամբարն (ՕԿՋ) ու ջրընդունիչը:
«Սեփական փորձից գիտեմ՝ ինչ է նշանակում տանը խմելու ջուր չունենալ: Հիշողությանս մեջ 80-ականների պատերազմական Բեյրութի «կյանքի ճանապարհի» պատկերներն են. ես եւ կրտսեր եղբայրներս ջրի տարաներով զինված ամեն օր գնում էինք հարեւան թաղամասից ջուր բերելու: Կարելի է ապրել գազ, էլեկտրականություն եւ անգամ ջեռուցման պայմաններ չունեցող տանը, բայց առանց խմելու ջրի հնարավոր չէ ապրել: Ոչինչ չի կարող փոխարինել ջրին: Երջանիկ ենք կիսելու համայնքի բնակիչների՝ շուրջօրյա ջրամատակարարում ունենալու բերկրանքը»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

11:28 | 16.12.15 | Новости | 5261
Фонд защиты дикой природы и культурных ценностей (FPWC) и ВиваСелл-МТС подвели итоги очередной совместной программы по улучшению систем водоснабжения в сельских общинах, благодаря которой община Лор Сюникского марза будет обеспечена 24-часовым водоснабжением.
В селе построен водопровод протяженностью порядка 2 км, отремонтировано водохранилище, нормирующего ежедневный объем воды, а также водозаборное устройство.
«Я знаю по собственному опыту, что значит не иметь питьевой воды в своем доме. В моей памяти всплывают «дороги жизни» в военном Бейруте в 80-х, когда я и мои братья ходили за водой в соседний квартал. Можно жить в доме, где нет электричества, газа, даже отопления, но без питьевой воды жить невозможно. Ничто не может заменить воду. Мы рады разделить радость жителей общины, связанную с установлением круглосуточного водоснабжения», - сказал гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.