17:05 | 03.12.15 | Նորություններ | 5639
Դեկտեմբերի 3-ին՝ Հաշմանդամություն ունեցող անձանց միջազգային օրը, Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) եւ հիմնադրամի գլխավոր գործընկեր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը Երեւանի կենդանաբանական այգում հյուրընկալել էին համատեղ իրականացվող հերթական ծրագրի` այգում անցկացվող հիպոթերապիայի մասնակից` հաշմանդամություն ունեցող երեխաների եւ նրանց ծնողներին:
«Մեր օրերում, ցավոք, նվազագույնի է հասել մարդ-բնություն-կենդանական աշխարհ կապը, այնինչ հենց այդ ներդաշնակությունն է մարդու` հոգեւոր եւ ֆիզիկական առողջության գրավականը: Կենդանիների հետ շփման դրական արդյունքը վաղուց է արձանագրվել գիտնականների կողմից, իսկ հիպոթերապիան առանձնահատուկ դեր ունի հաշմանդամություն ունեցող երեխաների բուժման գործում: Բնության գրկում գտնվելու եւ կենդանիների հետ շփվելու առավելությունից զրկված են հատկապես քաղաքաբնակները, եւ ուրախալի է, որ այժմ Երեւանում եւս կա հիպոթերապիայի կենտրոն, ուր կարող են այցելել եւ ծրագրից օգտվել հատուկ կարիքներով երեխաներ: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հոգ է տարել, որպեսզի ծրագիրը հասանելի լինի երեխաներին անվճար հիմունքներով, եւ ֆինանսական դժվարությունները խոչընդոտ չհանդիսանան փոքրիկների ապաքինման գործում»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Այս համատեքստում իրականացվող հիպոթերապիայի ծրագիրը մեկնարկել է հոկտեմբերի 1-ից: Հիպոթերապիան բուժական ֆիզկուլտուրայի տարատեսակ է` վերականգնողական գործընթաց, որն իրականացվում է ձիերի հետ շփման եւ ձիավարության միջոցով:
Այս ընթացքում ծրագրում ներգրավված տասնյակ երեխաներ շաբաթը երկու անգամ այգու ձիարշավարանում անվճար ձիավարելու եւ հատուկ վարժանքների մասնակցելու, իսկ մնացած օրերին իրենց հետ աշխատող ձիերի հետ շփման` անձամբ կերակրելու եւ խնամելու հնարավորություն են ստացել:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ այգու տարածքում իրականացվող ծրագրին երեխաները կկարողանան մասնակցել անվճար հիմունքներով:

17:05 | 03.12.15 | Новости | 5605
В Международный день инвалидов – 3 декабря – Фонд защиты дикой природы и природных ценностей (FPWC) и главный партнер фонда ВиваСелл-МТС в рамках очередной совместной акции собрали в Ереванском зоопарке проходящих иппотерапию детей с инвалидностью и их родителей.
«В наши дни, к сожалению, связь человек-природа-животный мир сведена к минимуму, в то время как эта гармония является залогом физического и духовного здоровья человека. Положительные последствия общения человека с животными давно зафиксированы учеными, а иппотерапия играет особую роль в лечении детей с инвалидностью. Жители городов в основном лишены преимущества общения с природой и животными, и хорошо, что в Ереванском зоопарке есть центр иппотерапии, который могут посещать дети с особыми потребностями. ВиваСелл-МТС позаботился о том, чтобы программа была доступна детям на бесплатной основе, чтобы финансовые трудности не мешали малышам получать лечение», - сказал гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.
Программа иппотерапии, проводимая в данном контексте, стартовала 1 октября. Иппотерапия – разновидность лечебной физкультуры; это восстановительный процесс, осуществляемый посредством общения с лошадьми и верховой езды.
В этот период десятки детей, пользующихся программой, дважды в неделю получили возможность бесплатно заниматься верховой ездой, выполнять специальные упражнения, а в остальные дни общаться с лошадьми, участвовать в кормлении и уходе за ними.
Участие детей в программе, которая проводится на территории зоопарка при поддержке ВиваСелл-МТС, проводится на бесплатной основе.