“ՎիվաՍել-ՄՏՍ”-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը` կնոջ հետ
Միջոցառման նպատակն էր դրամական միջոցներ հայթայթել՝ Երեւանի եւ Վանաձորի կենտրոններ այցելող շուրջ 200 կարիքավոր երեխայի եւ միայնակ ավելի քան 90 տարեցի սննդի, կրթական, սոցիալական, հոգեբանական, բժշկական, մշակութային համալիր ծառայություններ մատուցելու համար:
«Ամեն տարի ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն իր զգալի ներդրումն է ունենում ընթրիքի նպատակի իրագործման հարցում: 2006-ից մինչ այժմ ընկերությունն «Օրրանի» ծրագրերի իրականացման նպատակով կատարել է ավելի քան 331 միլիոն ՀՀ դրամի ներդրում: Այս տարվա ընթրիքի ընթացքում ընդհանուր առմամբ հավաքվել է 74 մլն դրամ, որից 50 մլն դրամը նվիրաբերել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը, եւ եւս 2 840 000 դրամ` Յիրիկյանների ընտանիքը»,- ասված է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի տարածած հաղորդագրությունում:
«Ողջունում եմ իր առջեւ չափազանց բարդ խնդիր դրած եւ համարձակ լուծումներ առաջարկող այս կազմակերպության նախաձեռնությունները, որոնց նպատակն է Հայաստանում խոցելի խմբերի երեխաներին եւ տարեցներին մշտապես հոգածության կենտրոնում պահելը»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

17:43 | 12.10.15 | News | 5131
The event was aimed at raising funds to continue providing food, social, medical and psychological services, vocational training, and organizing cultural activities for over 200 children and 90 elderly people in Yerevan and Vanadzor branches of “Orran” NGO.
This year’s gala dinner marked the 15th anniversary of “Orran”. The event was attended by friends of the organization, both from Armenia and abroad, who have undertook the mission of supporting it. The gala dinner featured various entertainment activities, dishes from different cuisines, the traditional live auction and a benevolent lottery.
Every year VivaCell-MTS makes a significant contribution in meeting the fundraising objective of the gala dinner. Since 2006 till now the Company has allocated over AMD 331 million for the implementation of “Orran” projects. During this year’s dinner overall AMD 74 million has been raised, AMD 50 million of which were donated by VivaCell-MTS; another AMD 2,840,000 was donated by the Yirikian family.
“I am glad to support the initiatives of ‘Orran’, an organization which has set challenging objectives and offers solutions to acute problems, keeping children and the elderly in need in the center of its attention,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said.