16:32 | 09.06.15 | Նորություններ | 8279
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ում նշել են, որ Երեւանի քաղաքապետարանը 2013թ. սկսել է Երեւանի կենդանաբանական այգու վերակառուցման ծրագիրը, որի առաջին փուլի շրջանակում այգում շուրջ 1 մլրդ դրամի շինարարական եւ դիզայներական աշխատանքներ են իրականացվել:
Ծրագրի մեկնարկին զուգահեռ՝ Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամն առաջարկել է այգում նախատեսվող խաղահրապարակի կառուցման շրջանակում ունենալ նաեւ ներառական խաղահրապարակ:
2015թ. ապրիլի 9-ին «Մարիոթ» հյուրանոցում անցկացվել է բարեգործական երեկո: Կենդանի, անձայն աճուրդների եւ ազատ հանգանակությունների արդյունքում հավաքվել է շուրջ 10 մլն դրամ, որը երեկոյի ավարտին կրկնապատկել է հիմնադրամի գլխավոր գործընկեր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը:
«Ներառական խաղահրապարակի ստեղծումը կարեւոր է այն առումով, որ սահմանափակ կարողություններով երեխաներին թույլ է տալիս հավասարապես օգտվել խաղահրապարակի հնարավորություններից: Դա դրական ազդեցություն կունենա նրանց վրա թե՛ ֆիզիկական, թե՛ էմոցիոնալ տեսանկյունից՝ տալով նրանց հաղորդակցվելու եւ միմյանցից սովորելու, իրենց կարողությունները բացահայտելու եւ զարգացնելու, ինչպես նաեւ հոգեբանական խոչընդոտները հաղթահարելու հնարավորություն: Հաշվի առնելով այս ամենը` ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը չէր կարող անմասն մնալ այս նախաձեռնության իրագործմանը»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

16:32 | 09.06.15 | Новости | 8241
В Ереванском зоопарке состоялось официальное открытие первой в Армении инклюзивной игровой площадки.
В ВиваСелл-МТС отмечают, что реализация программы мэрии Еревана по восстановлению зоопарка началась в 2013 году, и в рамках первого этапа были осуществлены строительные и дизайнерские работы стоимостью в 1 млрд драмов.
Параллельно со стартом программы Фонд защиты природы и культурных ценностей предложил в рамках предусмотренного строительства игровой площадки создать инклюзивную игровую площадку.
9 апреля 2015 года в гостинице «Мариотт» прошел благотворительный вечер. В результате живых, тихих и свободных пожертвований было собрано порядка 10 млн драмов, которые в конце вечера были удвоены главным партнером фонда, компанией ВиваСелл-МТС.
«Создание инклюзивной игровой площадки важно с той точки зрения, что позволяет детям с ограниченными возможностями в равной мере пользоваться ее возможностями. Это положительно отразится на них как в физическом, так и в эмоциональном плане, позволяя им общаться, учиться друг у друга, раскрывать свои возможности, а также преодолевать психологические барьеры. Учитывая все это, ВиваСелл-МТС не мог оставаться в стороне от этой инициативы», - сказал гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.