13:40 | 20.05.15 | Հոդվածներ | exclusive 5171
Վերջին տարիներին Հայաստանում ՏՏ ոլորտը բուռն զարգացում է ապրում, իսկ հայ մասնագետների ստեղծած պրոդուկտները՝ միջազգային ճանաչում ստանում:
Գաղտնիք չէ, որ ՏՏ ոլորտի համաշխարհային առաջատարներից է ՀՀ-ից տարածքով ավելի փոքր Իսրայելը (շուրջ 20 հազ. քկմ, բնակչությունը՝ 8 մլն), որտեղ ներկայում գործում է ավելի քան 3800 ստարտափ: Իսրայելը ՏՏ ոլորտի ընկերությունների մեծ խտության պատճառով հաճախ անվանում են նաեւ Սիլիկոն Վադի (Սիլիկոնյան հովտի նմանությամբ):
Ի՞նչ նմանություններ եւ տարբերություններ կան Հայաստանի եւ Իսրայելի ՏՏ ոլորտների միջեւ. պատասխանը փորձել ենք պարզել Իսրայելից 2 տարի առաջ Հայաստան տեղափոխված ՏՏ ձեռնարկատեր, Sphere մոբայլ հավելվածի համահիմնադիր Դավիթ Խաչատրյանի հետ:
Նմանություններ
-Ե՛վ Հայաստանում, ե՛ւ Իսրայելում մարդկանց մոտ իշխում է գիտակցությունը, որ բոլոր ոլորտներում ապագան տեխնոլոգիաներինն է: ՀՀ կառավարությունը ՏՏ ոլորտը հռչակել է տնտեսության գերակա ճյուղ: Իսրայելում եւս պետությունը մեծապես աջակցում է ՏՏ ոլորտին:
- Իսրայելը հասկանում է, որ արեւմտյան մտածելակերպով պետք է առաջ շարժվի: Այդ համոզմունքը գալիս է նրանց անցյալից, երբ հրեաներն աշխարհի տարբեր անկյուններից բերեցին իրենց փորձը եւ ստեղծեցին իրենց պետությունը: Հայաստանում էլ վերջին տարիներին Սփյուռքից բազմաթիվ հայեր են եկել Հայաստան՝ բերելով իրենց փորձը: Այդ փորձն արդեն իսկ դրական ազդեցություն է գործում Հայաստանի վրա: Որքան շատ հայեր վերադառնան, այնքան ոլորտի զարգացման նոր հնարավորություններ կստեղծվեն: Զարգացումը տեղի է ունենում դրսի փորձի, ոչ թե ներքին շարժի արդյունքում:
Տարբերություններ
-Իսրայելում վենչուրային կապիտալի մշակույթը ձեւավորվել է դեռ 1980-ականներին: Այս երկրում ներկայում շուրջ 70 ակտիվ վենչուրային հիմնադրամ է գործում, որից 14-ը միջազգային վենչուրային ֆոնդերի իսրայելական գրասենյակներ են: Հայաստանում այս պահին ընդամենը 1 վենչուրային հիմնադրամ է գործում:
- Իսրայելում շատ ավելի ռիսկով են մոտենում ձեռնարկատիրությամբ զբաղվելուն, քան Հայաստանում: Պատճառն այն է, որ իսրայելցիների մեջ շատ վաղ տարիքից զարգանում է ռիսկերի գնահատման մեխանիզմ եւ նրանք պատրաստ են դիմակայել մարտահրավերներին: Հայաստանում մարդիկ իրենց «հարմարավետության գոտուց» (comfort zone) դուրս գալու խնդիր ունեն: ՀՀ-ում շատերն իրենց ձեռնարկատեր են անվանում, իսկ հաջորդ օրն անհաջողությունից հիասթափվելով՝ ասում են, որ ոչինչ չստացվեց: Դրա առաջնային պատճառներից մեկն ինկուբատորների պակասն է, որոնք «ստարտափ մտածողություն» զարգացնողներն են:
-Հայաստանում ընդունված է, որ ՏՏ մասնագետն արտասահմանում գործող ընկերությունների համար պետք է իր երկրում աշխատի: Իսկ Իսրայելում ՏՏ մասնագետը տանը նստած աշխատում է դրսում գործող արտասահմանյան ընկերությունների համար միայն այն դեպքում, երբ անհրաժեշտ է աշխատանքը համատեղել ուսման հետ: Իսրայելում ՏՏ ընկերությունները հաճույքով աշխատանքի են ընդունում նաեւ նորավարտ մասնագետներին:

13:40 | 20.05.15 | Articles | exclusive 8532
The IT sphere is rapidly developing in Armenia in the past several years and the products developed by Armenian specialists gain international recognition.
It is no secret that Israel, which covers a smaller territory (around 20 000 square kilometers, population at 8 million) than Armenia, is one of world leaders in IT industry with over 3800 startups operating in the country. Because of its high density of IT companies, Israel is often called Silicon Wadi (similar to Silicon Valley).
What similarities and differences are there between the IT industries of Armenia and Israel? We tried to get the answer to this question with IT entrepreneur who moved to Armenia from Israel two years ago, co-founder of Sphere mobile app Davit Khachatryan.
Similarities
-Both Armenia and Israel realize that future belongs to technologies in all sectors. The Armenian government has declared the IT sector as a priority for the development of the Armenian economy. The Israeli state also highly supports the IT sector.
-Israel understands that it should move forward adhering to the Western mindset. This conviction stems from their past when Jews brought their practice from various corners of the world and established their state. In the past years, many Diaspora Armenians have also returned to Armenia bringing their practice. That practice itself has positive impact on Armenia. The more Armenians return, the more development opportunities will be created. Development is conditioned by external experience rather than internal processes.
Differences
-The venture capital culture formed in Israel back in 1980s. Presently there are around 70 active venture funds out of which 14 are Israeli offices of international venture funds. As of today, there is only one venture fund in Armenia.
- Entrepreneurship in Israel is much less risk-averse than in Armenia. It is accounted by the fact that the Israelis develop a risk assessment tool at an early age and stand ready to face challenges. People in Armenia should step out of their comfort zone. Many in Armenia call themselves entrepreneurs and once they fail next day, they get disappointed and say we “bombed.” One of primary reasons for it is the lack of incubators, developers of “startup thinking.”
-It is common for IT specialists in Armenia to work for companies operating abroad in their own country. And in Israel, IT specialist does freelance work from home for foreign firms only when there is a need to combine work with study.  Also, IT companies in Israel are delighted to employ newly graduated specialists.