18:09 | 19.05.15 | Նորություններ | 5684
Orange-ը հայտարարել է թենիսի երկրորդ առաջնության արդյունքները, որը կազմակերպել էր Orange Premier բաժանորդների համար՝ Incourt թենիսի ակումբի հետ համատեղ:
Մայիսի 16-ին եւ 17-ին կայացած առաջնությանը մասնակցել են նախապես ընտրված Orange Premier Սեւ եւ Սպիտակ քարտապանները:
Առաջնության հաղթող Սերգեյ Մելիքովն արժանացել է գլխավոր մրցանակին՝ Ռոլան-Գարոս թենիսի մրցաշարին մեկ ամբողջ օր ներկա գտնվելու հնարավորություն:
Մասնակցության փաթեթը ներառում է նաեւ մուտքի տոմս Orange գոտի, ինքնաթիռի տոմսեր եւ առաջնության գործընկեր Armenia Marriott Yerevan հյուրանոցի կողմից հյուրանոցի ամրագրում Փարիզում` 3 գիշերվա համար:
Երկրորդ տեղը զբաղեցրած Դավիթ Պետրոսյանը Incourt թենիսի ակումբի կողմից ստացել է նվեր-քարտ:
«Orange Premier նախագիծը հատուկ ստեղծվել է մեր հավատարիմ հաճախորդների համար` Orange-ի ծառայություններից ակտիվորեն օգտվելու համար նրանց շնորհակալություն հայտնելու եւ խրախուսելու նպատակով: Շատ ուրախ եմ տեսնել, որ այս առաջնություններն արդեն դարձել են բարի ավանդույթ եւ արժանացել մեր հաճախորդների գնահատանքին: Ցանկանում ենք, որ մեր Orange Premier հաճախորդներն իրենց յուրահատուկ զգան եւ բազմաթիվ առավելություններից ու հետաքրքիր առաջարկներից զատ, ունենան բացառիկ հնարավորություն մասնակցելու այս հետաքրքիր նախաձեռնություններին եւ բաց չթողնեն միմյանց հետ ավելի հաճախ շփվելու առիթները»,- ասել է «Օրանժ Արմենիա»-ի վաճառքի տնօրեն Արսեն Հովհաննիսյանը:
Orange Premier թենիսի առաջին առաջնությունը տեղի է ունեցել 2014թ. մայիսին, որին նույն տարվա նոյեմբերին հաջորդել է Orange Premier շախմատի առաջին առաջնությունը:

18:09 | 19.05.15 | News | 5682
Orange is pleased to announce the results of its 2nd tennis tournament, organized for Orange Premier customers, in partnership with Incourt tennis club. The 2-day tournament, which took place on May 16 and 17, was organized between preselected Orange Premier Black and White customers.
The winner of the tournament, Sergey Melikov, has received the Grand Prix – an exclusive opportunity to spend a full day at the world’s premier clay court tennis championship - Roland Garros, which will take place in France from May 24 till June 7. The package includes as well access to the Orange village, air tickets and hotel reservation for 3 nights in Paris, provided by the Armenia Marriott hotel Yerevan, the partner of the tournament.
The winner of the 2nd place, Davit Petrosyan, received a gift card from Incourt tennis club, the partner of Orange Armenia, allowing to practice this noble and fashionable sport for 2 months at the best regional tennis club.
Congratulating all participants and handing the Grand Prix to the winner, Arsen Hovhannisyan, Sales Director of Orange Armenia, noted, -  “Orange Premier program was created specially for our VIP loyal customers to thank and reward them for actively using Orange services. I am very glad to see that our “Orange Premier” tournaments have become a good tradition and are appreciated by our customers. We want our Orange Premier clients to feel special and, apart from extensive benefits and interesting offers, have a unique opportunity to participate in these interesting initiatives, as well as use the chance to interact with each other more often”.
To remind the 1 st Orange Premier Tennis championship was organized in May 2014, followed by the 1st Orange Premier Chess tournament in November 2014.
Roland Garros is a major tennis tournament held in France. Being the premier clay court tennis championship event in the world and the second of four annual Grand Slam tournaments, it is by far the largest clay-court tournament.