15:38 | 13.05.15 | Նորություններ | 3722
Այսօր տրվել է «Ես գիտեմ. բանակ եւ իրավագիտություն» կրթական խաղի մեկնարկը, որը մշակվել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության, ԱՄՆ դեսպանության, Dasaran կրթական ծրագրի եւ «Նոր սերնդի դպրոց» ՀԿ-ի համատեղ ջանքերով:
Խաղը մասնակիցներին կծանոթացնի ՀՀ Սահմանադրությանը, օրենքներին, բանակում գործող օրենսդրական կարգին եւ իրավական կանոնակարգերին:
«Մեր պետականաշինության հիմքում պետք է լինի կրթված, իրազեկ քաղաքացին: Մարդու իրավունքներին տիրապետելը գերակա խնդիրներից է»,- ասել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը, իր հերթին, նկատել է, որ Հայաստանի ապագան երեխաներինն են, իսկ այդ ապագան մեծապես կախված է այն բանից, թե որքանով են նրանք տիրապետում իրենց իրավունքներին ու պարտականություններին: Դեսպանի խոսքով՝ խաղը կնպաստի այդ գիտելիքների ձեռքբերմանը:
«Այս խաղը միտված է ավելի լավ քաղաքացի եւ մարդ դաստիարակելուն»,- ասել է Dasaran կրթական ծրագրի հիմնադիր նախագահ Սուրեն Ալոյանը:
«Ես Գիտեմ» ինտելեկտուալ-կրթական խաղը բաղկացած է 5 հիմնական բաժնից՝ ՀՀ սահմանադրական իրավունք, ՀՀ ՄԻՊ-ի մասին օրենքներ, ՀՀ օրենքներ երեխայի իրավունքների մասին, ՀՀ զինվորական օրենսդրություն, ՀՀ քրեական օրենսգիրք:

15:38 | 13.05.15 | News | 3721
"I Know: Army and Law” online game developed in partnership with Armenian Defense Ministry, U.S. Embassy, Dasaran.am and “School of New Generation” NGO was launched today.
This online game is designed for Armenian secondary school students and all other interested citizens.  The educational game will help everyone better understand their rights under the Armenian constitution and the criminal code, and members of the military understand their rights under military legislation.
“A competent and education citizen should be the basis for our state-building. Knowing human rights is a priority issue”, said Armenian Defense Minister Seyran Ohanyan.
In his turn, U.S. Ambassador Richard Mills noted that children are the future of Armenia which considerably depends on how well they know their rights and responsibilities. He said that the game will contribute to acquiring this knowledge.
“The game is aimed at bringing up a good citizen and good man”, said Dasaran Founding President Suren Aloyan.