ՀՀ փոխվարչապետ Վաչե Գաբրիելյանն այսօր հայտարարել է, որ ՀՀ կառավարությունը պատրաստ է ստեղծել բոլոր անհրաժեշտ պայմանները՝ մեծացնելու ռուսական տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի ընկերությունների ներկայությունը հայկական շուկայում:
Այս մասին Վաչե Գաբրիելյանն ասել է այսօր Երեւանում մեկնարկած ռուսաստանյան «ՏՏ գագաթնաժողով 2015-ը. Ոլորտի առաջնորդների հանդիպում» համաժողովի մասնակիցների հետ հանդիպմանը:
Համաժողովը ՌԴ ՏՏ ոլորտի հիմնական միջոցառումներից է, որի նպատակն է ամփոփել ՌԴ նախորդ տարվա ՏՏ ոլորտի արդյունքները, քննարկել ՏՏ ոլորտին օժանդակելու հայկական եւ ռուսական քայլերի արդյունավետությունը: Համաժողովին մասնակցում են ավելի քան 100 ռուսական հեղինակավոր ընկերություններ:
«Հայաստանը խիստ հետաքրքրված է ռուսական ՏՏ ընկերությունների գործունեությամբ հայաստանյան շուկայում: Հուսով ենք, որ Հայաստանի անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը խթան կհանդիսանա դրա համար»,- համաժողովի մասնակիցներին ասել է ՀՀ փոխվարչապետը:
Վաչե Գաբրիելյանը նկատել է, որ Հայաստանի յուրահատկությունները նպաստում են ռուսական կապիտալի մեծացմանը մեր երկրում: Փոխվարչապետը բերել է ռուսական «Ռուսալ-Արմենալ» ընկերության օրինակը, որը նրա խոսքով, վերջին շրջանում ավելի լավ պայմաններով է իր արտադրանքն արտահանում եվրոպական երկրներ, քան ընկերության՝ Ռուսաստանում գործող մայր գործարանը:
«Դա պայմանավորված է նրանով, որ Հայաստանը ԵՄ-ի հետ ունի GSP+ համակարգը, ինչը տվյալ պահին Ռուսաստանում բացակայում է»,- նշել է Վաչե Գաբրիելյանը:
Նկարագրելով Հայաստանի ՏՏ ոլորտը՝ փոխվարչապետն ասել է, որ ներկայում հայաստանյան շուկայում գործում է ավելի քան 400 ընկերություն՝ շուրջ 11 հազ. աշխատակիցներով: Նրա խոսքով՝ ոլորտը դինամիկ զարգանում է՝ տարեկան ապահովելով միջինը 10% աճ: Արտահանման ծավալը կազմում է շուրջ $150 մլն:
«Իհարկե, ռուսական ընկերությունները մեծ փորձ եւ գործնական կապեր ունեն արտասահմանում, սակայն հայաստանյան ընկերությունները եւս չեն զիջում իրենց փորձով: Համոզված եմ, որ երկկողմ համագործակցությունը շահավետ կլինի երկու կողմերի համար»,- ասել է ՀՀ փոխվարչապետը:

Вице-премьер Армении Ваче Габриелян сегодня заявил, что правительство Армении готово создать все необходимые условия для увеличения присутствия на армянском рынке российских компаний из сферы информационных технологий.
Об этом Ваче Габриелян сказал на встрече с участниками мероприятия «ИТ-Саммит 2015. Встреча лидеров индустрии», стартовавшего сегодня в Ереване.
Саммит является основным мероприятием ИТ-сферы России, цель которого – подвести итоги ИТ-года РФ, обсудить эффективность армянских и российских мер поддержки отрасли ИТ. В конференции будут участвовать представители порядка 100 ведущих компаний из России.
«Армения крайне заинтересована в деятельности российских IT-компаний на армянском рынке. Надеемся, что вступление Армении в Евразийский экономический союз станет стимулом для этого»,- сказал армянский вице-премьер участникам саммита.
Ваче Габриелян отметил, что особенности Армении способствуют умножению российского капитала в стране. Вице-премьер привел пример российской компании «Русал-Арменал», которая, по его словам, в последнее время экспортировала свою продукцию в европейские страны на более благоприятных условиях, чем материнская компания, действующая на территории России.
«Это обусловлено тем, что между Арменией и ЕС действует система GSP+, которая на данный момент отсутствует в России»,- отметил Ваче Габриелян.
Описывая ИТ-сферу Армении, вице-премьер сказал, что в настоящее время на армянском рынке действуют более 400 компаний, в которых занято более 11 тысяч человек. По его словам, отрасль динамично развивается, обеспечивая годовой рост в среднем на 10%. Объем экспорта составляет порядка $150 млн.
«Конечно, российские компании обладают большим опытом и деловыми связями за рубежом, однако армянские компании не уступают им с точки зрения своего опыта. Уверен, что двустороннее сотрудничество будет эффективным для обеих сторон», - сказал вице-премьер Армении.