15:57 | 23.12.14 | Նորություններ | 5196
Երեւանի կենդանաբանական այգում դեկտեմբերի 20-ին անցկացվել է «Ապրող ծառ» բնապահպանական տոն-մրցույթը՝ Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC), նրա գլխավոր գործընկեր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի եւ Երեւանի կենդանաբանական այգու համատեղ նախաձեռնությամբ:
Մրցույթին մասնակցել է 500 դպրոցական:
Որոշակի կանոնների հետեւելով՝ մրցույթ-փառատոնի մասնակիցներն անձամբ պատրաստել են զարդարանքներ՝ կիրառելով արդեն իսկ օգտագործված անպիտան իրերը: Պոլիէթիլենային շշերն ու բաժակները, հին ձայնասկավառակները, ստվարաթուղթն ու թելերը, ընդեղենի կեղեւը եւ այլ նյութեր երեխաների ձեռքերով նոր շունչ են ստացել՝ վերածվելով  բնապահպանական ինքնատիպ զարդարանքների:
«Կարեւոր է, որպեսզի մարդիկ շրջակա միջավայրի նկատմամբ ուշադիր լինեն վաղ տարիքից: Այս միջոցառումների միջոցով մենք ցանկանում ենք խրախուսել երեխաներին, որպեսզի նրանք մտածեն բնության եւ դրա պահպանության գործում իրենց դերի մասին»,- ասել է Երեւանի կենդանաբանական այգու տնօրեն Ռուբեն Խաչատրյանը:
Լավագույն էկո-տոնածառ, էկո-ձնեմարդ եւ Սուրբ ծննդյան մսուր պատրաստած մասնակիցները մրցանակներ են ստացել: Կրթական խաղի տաղավարում Կենդանաբանական այգին ավանդաբար հեծանիվ է խաղարկվել, որի հաղթողն է դարձել 13-ամյա Նարինե Զախարյանը:

15:57 | 23.12.14 | Новости | 4970
В Ереванском зоопарке 20 декабря состоялся праздник-конкурс «Живое дерево». Он прошел по инициативе Фонда защиты дикой природы и культурных ценностей (FPWC) и его партнеров – компании ВиваСелл-МТС и Ереванского зоопарка.
В конкурсе приняли участие 500 школьников.
В соответствии с установленными правилами участники конкурса-фестиваля лично смастерили украшения из уже использованных, ненужных предметов. Полиэтиленовые бутылки и стаканы, старые пластинки, картон и пряжа, ореховая скорлупа и другие вещи получили новую жизнь благодаря детям, став оригинальными и экологически чистыми украшениями.
«Важно, чтобы люди были внимательны к окружающей среде с раннего детства. Посредством подобных мероприятий мы хотим поощрить детей задуматься о природе», - сказал директор зоопарка Рубен Хачатрян.
Авторы лучшей эко-елки, эко-снеговика и рождественских яслей получили призы. В павильоне образовательной игры, по традиции, состоялся розыгрыш велосипеда, который выиграла 13-летняя Нарине Захарян.