17:01 | 12.11.14 | Նորություններ | 7946
Ինտերնետից ավելի բարձր արագությամբ օգտվելու հնարավորություն ընձեռող այս նոր սարքի շնորհիվ՝ Orange-ի MyFi բաժանորդներն այժմ կարող են լիարժեքորեն օգտվել H+ գերարագ ցանցի առավելություններից՝ Orange-ի ծածկույթում ամենուր ստեղծելով իրենց անձնական Wi-Fi տարածքը, հաղորդել է ընկերությունը:
Ինտերնետ Հիմա 8000 սակագնային պլանի բաժանորդներն այժմ կարող են 42Մբ/վ MyFi սարքը ձեռք բերել 8000 դրամով՝ 12 ամսով բաժանորդագրվելու դեպքում, եւ 4000 դրամով՝ 24 ամսով բաժանորդագրվելու դեպքում:
Ինտերնետ Հիմա 11000 կամ Ինտերնետ Հիմա 15000 սակագնային պլանների բաժանորդները նոր MyFi սարքը կարող են ձեռք բերել 1 դրամով՝ 12 ամիս բաժանորդագրության դեպքում: Առանց բաժանորդագրության սարքը կարելի է գնել 49 000 դրամով:
«Տարեսկզբին մենք արդեն զգալիորեն ընդլայնել ենք մեր H+ ցանցը: Այժմ Orange-ը շարունակում է ջանքեր գործադրել 42Մբ/վ գերարագ ինտերնետ ծառայություններն օգտատերերի համար առավել հասանելի դարձնելու ուղղությամբ», - ասել է Օրանժ Արմենիայի գլխավոր տնօրեն Ֆրանսիս Ժելիբտերը:
MyFi-ը հնարավորություն է տալիս ինտերնետին միացնել մինչեւ 10 սարքավորում:
Orange-ը նաեւ ներկայացրել է 42.2 Մբ/վ ինտերնետ մոդեմներից օգտվելու նոր պայմաններ: Այսուհետ Ինտերնետ Հիմա 8000, 11000 եւ 15000 սակագնային պլանների բաժանորդները, 18 ամսով բաժանորդագրվելու դեպքում, այս մոդեմը կարող են ձեռք բերել 1 դրամով:

17:01 | 12.11.14 | News | 7958
With the help of this new and faster device, Orange MyFi customers can now fully benefit from the H+ high-speed network, creating personal Wi-Fi zone anywhere within Orange coverage.
Subscribers of Internet Now 8000 tariff plan are now able to acquire the 42.2Mbps MyFi  at 8000 AMD, while subscribing for 12 months, and 4000 AMD in case of  24-month commitment.
To be noted, that customers having subscribed for 12 months to Internet Now 11000 or Internet Now 15000 tariff plans can acquire the new MyFi at 1 AMD. Without subscription the device can be bought for 49000 AMD.
“In the beginning of this year we already extended vastly our H+ network. Now we continue our efforts in making high speed 42Mbps internet services more available for all customers. In the frame of our 5th anniversary we are glad to introduce this faster MyFi to our customers and let them enjoy the H+/WiFi internet services even on the go” said Francis Gelibter the General Director of Orange Armenia.
MyFi modem gives an opportunity to connect up to 10 devices to the internet. Tablets, smartphones and netbooks can be connected to MyFi through Wi-Fi network , while USB cable allows connection with one desktop computer.
The new 42Mbps MyFi device is as well available to the existing subscribers of Internet Now with no current commitment. Current subscribers of Orange Internet, will have the possibility to benefit from the offer by reselling their used Internet Now modems to Orange.
Orange has also introduced new conditions for users of 42.2 Mbps internet modems. From now on Internet Now 8000, 11000 and 15000 tariff plans’ customers can acquire this modem at 1 AMD while subscribing for 18 months.