16:49 | 20.06.14 | Նորություններ | 5202
Շաբաթ օրը՝ հունիսի 21-ին Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատան, ՀՀ մշակույթի նախարարության եւ Orange Արմենիա ընկերության աջակցությամբ Երեւանում եւ մարզերում կնշվի Երաժշտության միջազգային տոնը:
Այսպես, Սիրահարների այգում (ժամը 19-ից սկսած) եւ Շառլ Ազնավուրի անվան հրապարակում (ժամը 15-ից սկսած) կկազմակերպվեն համերգներ, որոնց ընթացքում կենդանի կատարմամբ ելույթ կունենան այնպիսի խմբեր, ինչպիսիք են The Beautified Project, The Band, The Manuscript, The Windrose, առանձին կատարումներով հանդես կգան նաեւ հեղինակ-կատարողները:
Բացի այդ, Հաղթանակի զբոսայգում կկազմակերպի էստրադային համերգ Ջազային արվեստի պետական քոլեջի սաների կատարմամբ, համերգներ կանցկացվեն նաեւ մարզերում:
Գրեթե 10-րդ տարին է, ինչ Երեւանը միացել է աշխարհի 460 քաղաքներին, որոնք այդ օրը իրենց փողոցներում եւ այգիներում հյուրընկալում են հանրության կողմից արդեն սիրված երաժիշտների ու խմբերի:

16:49 | 20.06.14 | News | 5144
On Saturday, June 21, World Music Day will be celebrated in Armenia with the support of French Embassy in Armenia, Armenian Ministry of Culture and Orange Armenia.
Thus, concerts will be organized in the Lovers’ Park in Yerevan (from 7 pm) and in the Charles Aznavour Square (from 3 pm), providing an opportunity to enjoy live performances of celebrated bands, such as, The Beautified Project, The Band, The Manuscript, The Windrose as well as singer-songwriters.
In addition, a variety show will be organized in the Victory Park, featuring performance of the students of Yerevan State College of Variety and Jazz Art; a number of concerts will be held in regions as well.
It’s almost the 10th year Yerevan has joined 460 cities in the world, which on this day welcome in their streets and parks musicians and bands already loved by the public.