14:30 | 18.04.14 | Նորություններ | 6488
Երեկ Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը տեղի է  ունեցել «Ճանաչեք 1915» նախաձեռնության Recognize1915.am կայքի եւ նախագծի շրջանակներում տպագրված «99» գրքի շնորհանդեսը` նվիրված Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին:
«Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ հայ ազգի դեմ կատարված նախադեպը չունեցող հանցագործության համաշխարհային ճանաչման եւ դատապարտման համար անհրաժեշտ է յուրաքանչյուր ազգային կազմակերպության, հայրենասիրական խմբի, հայ գործարարի եւ աշխատավորի, հայրենասեր քաղաքացու եւ հայ մարդու ուժերի մեկտեղումը, որի շնորհիվ է միայն աշխարհը ճանաչելու եւ դատապարտելու Հայոց ցեղասպանությունը»,-ասել է Ucom ընկերության տնօրեն Հայկ Եսայանը եւ նշել, որ չեն բավարարվելու անմար կրակի շուրջ հարգանքի տուրք տալով, այլ փորձելու են հայության ձայնը հասանելի դարձնել աշխարհին:
Միջոցառման ընթացքում ներկայացվել է «Ճանաչեք 1915» նախագծի պաշտոնական www.recognize1915.am կայքը, որը հնարավորություն է տալիս բոլոր մարդկանց փոխել իրենց էլեկտրոնային փոստի ստորագրությունները` Հայոց ցեղասպանության մասին մեկ անգամ եւս աշխարհին հիշեցնելու նպատակով:
«Pan Photo» գործակալության ղեկավար Վահան Ստեփանյանը խոսել է  Ucom ընկերության հետ համատեղ հրատարակված «99» գրքի ստեղծման պատմությունն ու հակիրճ ներկայացրել գրքի բովանդակությունը:
Ներկաներին կոչ է արվել ոչ միայն ցեղասպանությունը դատապարտող նկարներ տեղադրել սոցիալական ցանցերում, այլեւ ավելի պաշտոնական ու անձնական մակարդակի ինֆորմացիա տարածել:
«Մարդկանց մի ստվար հատված կա, ովքեր չեն այցելում սոցիալական ցանցեր եւ դուրս են մնում տեղեկացվածության դաշտից: Ինֆորմացիան կարելի է նրանց հասցնել անձնական կամ կորպորատիվ էլեկտրոնային փոստին կցվող ստորագրության միջոցով: Բանները յուրաքանչյուր օգտվող կարող է ավելացնել իր էլ.փոստի ստորագրության մեջ հետեւյալ պրովայդերից օգտվելու դեպքում՝ gmail, yahoo, yandex, outlook: Նամակը ստանալուց հետո, տեսնելով ստորագրությունը, ստացողը կարող է հղումով անցնել կայք, կարդալ Ցեղասպանության մասին, ցանկության դեպքում ծանոթանալ եւ միանալ նախագծին»,- ասված է Ucom-ի տարածած հաղորդագրության մեջ, որում նշվում է նաեւ, որ mail.ru, rambler.ru, hotmail.com (outlook) եւ մի քանի այլ պրովայդերներ թույլ չեն տալիս փոստի ստորագրության մեջ նկարներ ներառել: Այդ դեպքում առաջարկվում է օգտագործել ներկայացված  նկարները սոցիալական ցանցերում գտնվող անձնական էջի համար:

Ucom поддерживает проект Recognize1915.am
Вчера в Доме камерной музыки им. Комитаса по инициативе проекта «Признайте 1915» состоялась презентация сайта Recognize1915.am и книги «99», посвященных 100-й годовщине Геноцида Армян.
«В преддверии 100-й годовщины Геноцида Армян для международного признания и осуждения беспрецедентного преступления, совершенного против армянского народа, нужно объединить усилия каждой национальной организации, патриотической группы, работника и бизнесмена, патриота и армянина, после чего мир признает и осудит Геноцид армян»,- сказал директор компании Ucom Айк Есаян, отметив, что они не будут довольствoваться только данью уважения у вечного огня, а попытаются сделать слышным голос армян для всего мира.
В ходе мероприятия состоялась презентация официального сайта www.recognize1915.am проекта «Признайте 1915», который позволяет изменить подпись электронной почты пользователя, чтобы еще раз напомнить миру о Геноциде армян.
Руководитель агентства «Pan Photo» Ваан Степанян рассказал историю создания книги «99», изданной совместно с Ucom, и вкратце представил содержание книги.
Организаторы призвали присутствующих разместить в социальных сетях не только осуждающие Геноцид фотографии, но и распространять информацию на более официальном и личном уровне.
«Есть большое количество людей, которые не посещают социальные сети и остаются вне информационного поля. Информацию им можно представить посредством подписи, которая прилагается к личной или корпоративной электронной почты. Каждый пользователь может добавить баннер в свою подпись эл.почты у следующих провайдеров - gmail, yahoo, yandex, outlook. После получения письма, увидев подпись, получатель может перейти на сайт через ссылку, прочитать о Геноциде армян, ознакомиться и присоединиться к проекту»,- говорится в сообщении компании Ucom, где отмечается также, что mail.ru, rambler.ru, hotmail.com (outlook) и еще несколько других провайдеров не разрешают включать фотографии в подписи. В этом случае предлагается использовать эти фотографии в социальных сетях, на персональных страницах.