14:30 | 18.04.14 | Նորություններ | 6488
Երեկ Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը տեղի է  ունեցել «Ճանաչեք 1915» նախաձեռնության Recognize1915.am կայքի եւ նախագծի շրջանակներում տպագրված «99» գրքի շնորհանդեսը` նվիրված Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին:
«Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ հայ ազգի դեմ կատարված նախադեպը չունեցող հանցագործության համաշխարհային ճանաչման եւ դատապարտման համար անհրաժեշտ է յուրաքանչյուր ազգային կազմակերպության, հայրենասիրական խմբի, հայ գործարարի եւ աշխատավորի, հայրենասեր քաղաքացու եւ հայ մարդու ուժերի մեկտեղումը, որի շնորհիվ է միայն աշխարհը ճանաչելու եւ դատապարտելու Հայոց ցեղասպանությունը»,-ասել է Ucom ընկերության տնօրեն Հայկ Եսայանը եւ նշել, որ չեն բավարարվելու անմար կրակի շուրջ հարգանքի տուրք տալով, այլ փորձելու են հայության ձայնը հասանելի դարձնել աշխարհին:
Միջոցառման ընթացքում ներկայացվել է «Ճանաչեք 1915» նախագծի պաշտոնական www.recognize1915.am կայքը, որը հնարավորություն է տալիս բոլոր մարդկանց փոխել իրենց էլեկտրոնային փոստի ստորագրությունները` Հայոց ցեղասպանության մասին մեկ անգամ եւս աշխարհին հիշեցնելու նպատակով:
«Pan Photo» գործակալության ղեկավար Վահան Ստեփանյանը խոսել է  Ucom ընկերության հետ համատեղ հրատարակված «99» գրքի ստեղծման պատմությունն ու հակիրճ ներկայացրել գրքի բովանդակությունը:
Ներկաներին կոչ է արվել ոչ միայն ցեղասպանությունը դատապարտող նկարներ տեղադրել սոցիալական ցանցերում, այլեւ ավելի պաշտոնական ու անձնական մակարդակի ինֆորմացիա տարածել:
«Մարդկանց մի ստվար հատված կա, ովքեր չեն այցելում սոցիալական ցանցեր եւ դուրս են մնում տեղեկացվածության դաշտից: Ինֆորմացիան կարելի է նրանց հասցնել անձնական կամ կորպորատիվ էլեկտրոնային փոստին կցվող ստորագրության միջոցով: Բանները յուրաքանչյուր օգտվող կարող է ավելացնել իր էլ.փոստի ստորագրության մեջ հետեւյալ պրովայդերից օգտվելու դեպքում՝ gmail, yahoo, yandex, outlook: Նամակը ստանալուց հետո, տեսնելով ստորագրությունը, ստացողը կարող է հղումով անցնել կայք, կարդալ Ցեղասպանության մասին, ցանկության դեպքում ծանոթանալ եւ միանալ նախագծին»,- ասված է Ucom-ի տարածած հաղորդագրության մեջ, որում նշվում է նաեւ, որ mail.ru, rambler.ru, hotmail.com (outlook) եւ մի քանի այլ պրովայդերներ թույլ չեն տալիս փոստի ստորագրության մեջ նկարներ ներառել: Այդ դեպքում առաջարկվում է օգտագործել ներկայացված  նկարները սոցիալական ցանցերում գտնվող անձնական էջի համար:

Ucom supports Recognize1915.am initiative
The launch of Recognize1915.am website of “Recognize 1915” initiative and the presentation of “99” book published within the project and dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide took place at Yerevan Komitas Chamber Music Hall yesterday.
“Ahead of the 100th anniversary of the Armenian Genocide all national organizations, patriotic groups, Armenian entrepreneurs and employees, patriotic citizens and Armenian people should come together for the global recognition and condemnation of the unprecedented crime against humanity as only in this case the world will recognize and condemn the Armenian Genocide”, Ucom CEO Hayk Yesayan said adding that they will not content themselves with only paying tribute at the eternal fire but will make every effort to make the world lend an ear to the voice of the Armenian people.
The official website – www.recognize1915.am – of “Recognize 1915” initiative was launched today; it allows all people to change their e-mail signatures in order to remind the world of the Armenian Genocide once again.
Head of “Pan Photo” agency Vahan Stepanyan spoke about the story of the “99” book published along with Ucom and presented the brief summary of the book’s plot.
Those present were urged to not only post pictures condemning Armenian genocide social websites but also to disseminate more official and personal information.
“There are numerous people who do not use social websites, and thus, remain outside of the information field. They can have the information through the attaching signature to the private or corporate e-mail. People who have gmail, yahoo, yandex or outlook e-mails can add the banner to their e-mail signature. After getting the letter and seeing the signature the receiver can click on the link and appear on the website, read about the Armenian Genocide as well as learn about the project and join it if they want”, reads the statement of disseminated by Ucom, which also notes that several providers like mail.ru, rambler.ru and hotmail.com (outlook) do not allow adding pictures to the e-mail’s signature. In this case, the presented pictures are recommended to use on the personal pages on the social websites.