14:59 | 18.10.13 | Նորություններ | 2791
Ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ  մի շարք այլ երկրների համար ազգային կիբերհամակարգերի պաշտպանությունը հիմնական առաջնահերթություններից է:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այս մասին այսօր Երեւանում ասել է համաշխարհային տեղեկատվական անվտանգության ոլորտում առաջատար մասնագետ Եվգենի Կասպերսկին:
«Մենք աջակցում ենք եւ շարունակելու ենք աջակցել Հայաստանին` երկրի կիբերտարածքն ավելի ապահով եւ պաշտպանված դարձնելու համար»,- ասել է Կասպերսկին` պատասխանելով Ադրբեջանի կողմից հաճախակիացող կիբերհարձակումների մասին լրագրողների հարցին:
Մասնագետի խոսքերով, կիբերհամակարգերի պաշտպանությունը չի պահանջում հատուկ տեխնոլոգիաներ: Բոլոր երկրներին խորհուրդ է տրվում գրեթե նույնը` միջազգային համագործակցություն, ազգային կարգավորում, տեխնոլոգիաներ, ծառայություններ եւ ուսուցում:
«Որպես կիբերանվտանգության ոլորտում գործող ընկերություն, մենք հեռու ենք մնում քաղաքական հարցերից: Մենք չենք կարող կապել մեր գործունեությունը քաղաքականության, կրոնի, ազգային հարցերի հետ: Մեզ չեմ դիմել, բայց ես հայտարարում եմ, որ մենք չենք համագործակցելու հարձակման ցանկացած միջոցի մշակման համար. մենք անվտանգություն եւ պաշտպանություն ապահովող ընկերություն ենք»,- ասել է Եվգենի Կասպերսկին:

14:59 | 18.10.13 | Новости | 2612
Для Армении, как и для многих других стран, защита национальных киберсистем является одним из главных приоритетов.
Как сообщает Медиамакс, об этом сегодня в Ереване сказал один из ведущих мировых специалистов в сфере информационной безопасности Евгений Касперский.
«Мы помогаем и будем помогать Армении, чтобы сделать ее киберпространство более спокойным и защищенным»,- сказал Касперский, отвечая на вопрос журналистов об участившихся кибератаках со стороны Азербайджана.
По словам программиста, для защиты киберсистем не требуется каких-то уникальных технологий и продуктов. Всем странам рекомендовано примерно одно и те же –международное сотрудничество, национальное регулирование, технологии, продукты, сервисы и обучение.
«Как компания по кибербезопасности, мы держим длинную дистанцию от политических вопросов. Мы не можем связывать свою деятельность с политикой, религией, национальными вопросами. К нам не обращались, но я заявляю, что мы не будем сотрудничать в целях разработки любых средств атаки, мы – компания по обеспечению защиты»,- сказал Евгений Касперский.