09:36 | 29.08.13 | Նորություններ | 4300
Բջջային կապի ռուսաստանցի բաժանորդների կեսը պատրաստ է փոխել կապի օպերատորին դեկտեմբերի 1-ից հետո, երբ ուժի մեջ կմտնի բջջային համարի տեղափոխելիության ծառայությունը (MNP):
Ինչպես գրում է РБК Daily-ն, այդպիսին է «Ռոմիռ» ընկերության կողմից անցկացված սոցհարցման գլխավոր եզրակացությունը: Այդ տվյալները հակասում են օպերատորների կանխատեսումներին, որոնք ակնկալում են, որ MNP ծառայությունից կօգտվի բաժանորդների 4-5%-ը:
Հարցմանը մասնակցել է հազար մարդ, որոնցից գրեթե կեսն օգտվում են մի քանի օպերատորների ծառայություններից: Հետազոտության համաձայն, ավելի շատ քանակությամբ բաժանորդներ կարող են փոխել «Բիլայն»-ը` 51%, ՄՏՍ-ը եւ Մեգաֆոնը`46%, Tele2-ը` 41%:
Հարցվածների 54%-ը օպերատորի փոփոխման հիմնական պատճառ են անվանել այլ ընկերությունների գների գրավչությունը: Հարցվածների 34%-ը կարծում է, որ մրցակիցների մոտ ավելի լավ է կապի որակը, իսկ 27%-ը նշում է ավելի լավ ծածկույթը: Յուրաքանչյուր հինգերորդը (21%) ցանկանում է փոխել օպերատորին հավելյալ ծառայությունների համար:
Ի դեպ, հիմնական օպերատորին փոխելու հստակ մտադրություն է հայտնել հարցվածների ընդամենը 7%-ը, եւս 5%-ը հստակ ցանկանում է փոխել երկրորդականին: Բաժանորդների 31%-ը դիտարկում է հիմնական օպերատորին փոխելու հնարավորությունը, իսկ երկրորդական օպերատորին, հնարավոր է, փոխի հարցվածների 15%-ը:

09:36 | 29.08.13 | News | 3974
A half of Russian subscribers are ready to change their mobile operator on December 1 once the law on mobile number portability (MNP) service comes into effect.
The survey held by "Romir" company says this, RBC Daily writes. These data oppose the forecasts of the operators which expect that MNP service will be used by 4-5% subscribers.
1 000 people took part in the survey and almost half of them use services of several operators. The survey shows that the most number of subscribers may stop using services of "Beeline" - 51%, 46% - MTS and "Megafon" and 41%- Tele2.
The 54% of the surveyed called the attractiveness of prices of other companies main reason for the intention to change the operator. About 1/3 (34%) of the respondents think that the competitors have better communication quality and 27% of them speak of better coverage. Each fifth (21%) wants to change the operator for additional services.
Anyways, only 7% of the surveyed stated their firm decision to change the main operator and 5% more are determined to change the secondary one. 31% of subscribers consider the option of changing the main operator and 15% - the secondary one.