09:36 | 29.08.13 | Նորություններ | 4300
Բջջային կապի ռուսաստանցի բաժանորդների կեսը պատրաստ է փոխել կապի օպերատորին դեկտեմբերի 1-ից հետո, երբ ուժի մեջ կմտնի բջջային համարի տեղափոխելիության ծառայությունը (MNP):
Ինչպես գրում է РБК Daily-ն, այդպիսին է «Ռոմիռ» ընկերության կողմից անցկացված սոցհարցման գլխավոր եզրակացությունը: Այդ տվյալները հակասում են օպերատորների կանխատեսումներին, որոնք ակնկալում են, որ MNP ծառայությունից կօգտվի բաժանորդների 4-5%-ը:
Հարցմանը մասնակցել է հազար մարդ, որոնցից գրեթե կեսն օգտվում են մի քանի օպերատորների ծառայություններից: Հետազոտության համաձայն, ավելի շատ քանակությամբ բաժանորդներ կարող են փոխել «Բիլայն»-ը` 51%, ՄՏՍ-ը եւ Մեգաֆոնը`46%, Tele2-ը` 41%:
Հարցվածների 54%-ը օպերատորի փոփոխման հիմնական պատճառ են անվանել այլ ընկերությունների գների գրավչությունը: Հարցվածների 34%-ը կարծում է, որ մրցակիցների մոտ ավելի լավ է կապի որակը, իսկ 27%-ը նշում է ավելի լավ ծածկույթը: Յուրաքանչյուր հինգերորդը (21%) ցանկանում է փոխել օպերատորին հավելյալ ծառայությունների համար:
Ի դեպ, հիմնական օպերատորին փոխելու հստակ մտադրություն է հայտնել հարցվածների ընդամենը 7%-ը, եւս 5%-ը հստակ ցանկանում է փոխել երկրորդականին: Բաժանորդների 31%-ը դիտարկում է հիմնական օպերատորին փոխելու հնարավորությունը, իսկ երկրորդական օպերատորին, հնարավոր է, փոխի հարցվածների 15%-ը:

09:36 | 29.08.13 | Новости | 4307
Половина российских абонентов готовы поменять оператора мобильной связи после 1 декабря, когда вступит в силу закон об услуге переносимости мобильного номера (MNP).
Как пишет РБК Daily, таков главный вывод соцопроса, проведенного компанией «Ромир». Эти данные идут вразрез с прогнозами операторов, которые ожидают, что услугой MNP воспользуются 4-5% абонентов.
В опросе приняли участие 1 тысяча человек, почти половина из них пользуются услугами нескольких операторов. Больше всего абонентов, согласно исследованию, могут уйти от «Билайна» - 51%, от МТС и «МегаФона» - по 46%, от Tele2 - 41%.
Главной причиной желания сменить оператора 54% опрошенных назвали привлекательность цен у других компаний. Треть респондентов (34%) считают, что у конкурентов лучше качество связи, а 27% говорят о лучшем покрытии. Каждый пятый (21%) хочет сменить оператора ради дополнительных услуг.
Впрочем, о твердом намерении сменить основного оператора заявили всего 7% опрошенных, еще 5% точно хотят сменить второстепенного. 31% абонентов рассматривают возможность сменить основного оператора, а второстепенного оператора, возможно, поменяют 15% опрошенных.