09:49 | 04.07.13 | Նորություններ | 4511
Հեռախոսահամարների փոխանցման ծառայության (MNP, Mobile number portability) ներդրման հետաձգումն Ադրբեջանում պայմանավորված է որոշ տեխնիկական հարցերի չլուծված լինելով, ասել է հարեւան երկրի կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների փոխնախարար Էլմիր Վելիզադեն:
Ըստ նրա, բջջային կապի օպերատորները պետք է պատրաստեն իրենց ենթակառուցվածքները` նոր ծառայության մեկնարկին տեխնիկապես պատրաստ լինելու համար:
MNP գործարկման վերաբերյալ պայմանագրերն արդեն ստորագրված են Ադրբեջանի 3 բջջային օպերատորների` Bakcell-ի, Azercell-ի и Azerfon-ի հետ:
Արդեն ընդունված են ծառայությունը կարգավորող բոլոր նորմատիվա-իրավական փաստաթղթերը: Ակնկալվում է, որ MNP-ն Ադրբեջանում լինելու է անվճար եւ ծառայությունից հնարավոր կլինի օգտվել եռամսյակը մեկ:

09:49 | 04.07.13 | Новости | 4506
Задержки с внедрением услуги переносимости номеров (MNP - Mobile Number Portability) в сетях операторов мобильной связи Азербайджана связаны с нерешенностью технических вопросов, заявил заместитель министра связи и информационных технологий Азербайджана Эльмир Велизаде.
По его словам, операторы должны быть технически готовы к запуску этой услуги и подготовить для этого свою инфраструктуру. Контракты по запуску услуги уже подписаны со всеми тремя операторами (Bakcell, Azercell и Azerfon).
Приняты нормативно-правовые документы, регулирующие процедуру миграции
абонентских номеров в операторских сетях. В центральной базе инсталлировано необходимое техническое оборудование и проведены тестовые работы.
Ожидается, что услуга переносимости номеров в сетях азербайджанских операторов будет бесплатной. Воспользоваться услугой можно будет один раз в три месяца.