17:55 | 07.06.13 | Նորություններ | 6513
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը պարգեւատրվել է՝ ՄՏՍ խմբում առաջին անգամ կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության միջազգային ստանդարտի համապատասխանության ISO 26000 ուղենիշերի կիրառման եւ ընկերության անձնակազմի կողմից հասարակության հանդեպ պատասխանատվության ոգով առաջնորդվելու համար, հայտնել են ընկերությունում:
Պարգեւատրումը կայացել է հունիսի 3-ին Մոսկվայում կազմակերպված՝ «Սոցիալական առաջընթացի միջոցները եւ բիզնեսի կայուն զարգացումը» («Социальные лифты и устойчивое развитие бизнеса») խորագրով գիտաժողովի ընթացքում, որը կազմակերպել էր ռուսաստանյան «Վեդոմոստի» առաջատար գործարար պարբերականը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, ով հանդես է եկել Կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվությանը նվիրված ելույթով, մասնավորապես անդրադարձել է ընկերության շրջանակում իրականացված ԿՍՊ այն ծրագրերին, որոնք համահունչ են ISO 26000 սկզբունքներին, ինչպես նաեւ դրանց շահառուների հարցին:
Ընթացիկ տարվա ապրիլ-մայիս ամիսներին, «ԻնտերՄեդիաՔոմ» գործակալությունը  «ԱՖԿ Սիստեմա» ընկերության դուստր ձեռնարկություններում անցկացրել է իրականացված ԿՍՊ ծրագրերի հետազոտություն: Դրա հիմքում եղել է այն պնդումը, որ ԿՍՊ-ն ներքին միասնական տիրույթ է` սիներգիայի մեծ հնարավորություններով: Հետազոտությունն անցկացվել է առցանց ռեժիմով` ներառելով 17 կազմակերպություն, այդ թվում՝ «ԱՖԿ Սիստեմա»-ն: Հետազոտությանը մասնակցությունն իրականացվել է կամավոր սկզբունքներով: Ընկերություններն իրենք են որոշել սոցիալական ծրագրերի թիվը եւ դրանց վերաբերյալ հետազոտության համար ներկայացման ենթակա տվյալները: Հետազոտության ընթացքում հատուկ անդրադարձ է կատարվել ծրագրի նկարագրությանը, ինչպես նաեւ ընկերությունների ներսում ԿՍՊ ֆունկցիոնալ իրագործմանը:
Հատկանշական է, որ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի պարագայում`իրականացվող ԿՍՊ ծրագրերի մեծամասնությունն  արժեքների վրա հիմնված լինելուց բացի, հանրային շահերի առումով ունեցել են նաեւ ռազմավարական նշանակություն, քանի որ դրանք եղել են երկարաժամկետ, շարունակական ընդգծված նպատակային եւ չափելի թե՛ միջին, եւ թե՛ երկարաժամկետ կտրվածքներում: Ավելին`որոշ դեպքերում ընկերության շարժական ցանցը եղել է առանցքային  ենթակառուցվածքային տարրերից, որի հիման վրա գործում է արդիականացված համակարգը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հասել է այնպիսի մակարդակի, որ այսօր սոցիալապես պատասխանատու աշխատանքը եւ մտածելակերպը դարձել են ընկերության գործունեության հիմքը: Շահառուների շահերը հաշվի առնելը, ինչպես նաեւ ընկերության որդեգրած բիզնես էթիկան եւ ջանքերը բիզնեսի բարգավաճմանն ու հասարակության բարեկեցությանն ուղղելը` համահունչ են այդ ծրագրերին:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը Հայաստանում եւ ԱՊՀ երկրներում գործող առաջին օպերատորն է, որը հաջողությամբ իրականացրել է ISO 26000 ուղենիշերը:
ISO 26000 ուղեցույցների հանձնարարականները հաջողությամբ իրականացնելու վերաբերյալ հաստատման իր վկայագիրը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը ստացել է ընթացիկ տարվա հունվարի 31-ին:

17:55 | 07.06.13 | News | 6149
VivaCell-MTS received an award for the implementation of ISO 26000 international standard of corporate social responsibility (CSR), for the first time in MTS Group, and for the spirit of responsibility toward the society shared by the company’s staff.
The company received the award during the conference “Social lifts and sustainable development of the business” held in Moscow on June 3. The conference was organized by Russia’s leading newspaper Vedomosti.
VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian, who was one of the speakers, delivered a presentation on Corporate Social Responsibility, with primary focus on CSR practice within the company and its stakeholders, based on the principles of ISO 26000.
Earlier this year, in April-May, agency InterMediaCom organized a research study on social projects in the frames of CSR implemented by subsidiary and dependent companies of AFK Sistema. The study was based on the assumption that CSR is a potentially common internal space with a high potential for synergy. The survey was conducted online, and involved 17 organizations, including AFK Sistema. The participation in the survey was voluntary. The Companies were free to submit data on any number of social projects. The research focused on the description of the project, as well as on the CSR function implementation within companies.
Remarkable about VivaCell-MTS is that besides being value-driven, most of the projects in the sphere of CSR are strategic in terms of their benefit to the society in that they are long-term, continuous, and result-oriented with clear targets and measurable mid-term and end-of-project objectives. In some of them the mobile network of the Company is one of the key infrastructural elements based on which the modernized system operates.
VivaCell-MTS has reached the level where thinking and acting in a socially responsible manner is the core of its business. And that by attending to its stakeholders’ interests, aligning it with VivaCell-MTS’ business ethics and directing all efforts towards business prosperity and the well-being of the society.
VivaCell-MTS is the first mobile operator in Armenia and the CIS that has successfully implemented ISO 26000 guidelines. The official confirmation of the implementation of the recommendations of the ISO 26000 Guideline was received on January 31, 2013.