16:26 | 08.05.13 | Նորություններ | 5244
Ոսկան Երեւանցու` բացառիկ արժեք ներկայացնող Աստվածաշունչը տպագրվել է 1666 թվականին` Ամստերդամում: Գրատպության այս շքեղ օրինակը տարիներ շարունակ եղել է արտասահմանյան մասնավոր հավաքածուի մասը: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանի նվիրատվության շնորհիվ այն այժմ մայր ձեռագրատանն է եւ առանձնահատուկ փայլ կհաղորդի Մատենադարանի ցուցադրությանը:
«Չափազանցրած չեմ լինի, եթե ասեմ, որ Մատենադարանը մեզ համար ունի նույն խորհուրդն, ինչ բիբլիական Արարատը: Սա մի սրբավայր է, որը բնութագրում է մեր էությունը: Գրի եւ գրականության հանդեպ հայի սերն անսահման է: Ֆիզիկական բնաջնջման վտանգը նույնիսկ, պատվի եւ գոյության համար մարտնչող ժողովրդին ետ չի պահել կյանքի գնով գիրքը փրկելու վճռականությունից: Հայն իր ցավն ամփոփել է երգի, ստեղծագործության եւ աղոթքի մեջ`ամուր պահպանելով մշակույթը: Ուրախ եմ, որ իմ համեստ ներդրմամբ կարողացա օգտակար լինել Մատենադարանին»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Ռալֆ Յիրիկյանը եւս մեկ անակնկալ է մատուցել՝ իր անձնական գրադարանից Աստվածաշնչի եւս երկու օրինակ հանձնելով Մատենադարանին: Դրանցից մեկը տպագրվել է 1854 թ., իսկ մյուսի տպագրման տարեթիվը կպարզեն մասնագետները՝ համապատասխան ուսումնասիրությունից հետո:

16:26 | 08.05.13 | Новости | 4995
Библия Воскана Ереванци, представляющая исключительную ценность, была опубликована в 1666 году в Амстердаме. Этот великолепный экспонат типографии многие годы был частью частной коллекции. Благодаря пожертвованию гендиректора “ВиваСелл-МТС” Ральфа Йирикяна, книга уже находится в главном хранилище рукописей и придаст уникальный блеск выставке Матенадарана.
“Не преувеличу, если скажу, что Матенадаран для нас имеет тот же смысл, какой имеет библейская гора Арарат. Это священное место, которое описывает нашу сущность. Любовь армянина к книге и литературе безгранична. Я рад, что моим скромным вкладом я смог быть полезен Матенадарану”,- сказал гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.
Он преподнес еще один сюрприз Матенадарану, вручив еще две Библии из своей личной библиотеки. Одна из них была опубликована в 1854 году, а год издания другой выяснят специалисты после соответствующего исследования.