15:25 | 12.04.13 | Նորություններ | 5391
Այսօր մեկնարկել Ինֆորմացիոն Տեխնոլոգիաների Ձեռնարկությունների Միության (ԻՏՁՄ) եւ Orange Armenia ընկերության կազմակերպած համակարգչային եւ բջջային խաղերի նախագծման «Բաց Խաղ» առաջնության երրորդ մրցաշարը, որի նպատակն է զարգացնել համակարգչային եւ բջջային խաղերի նախագծման ոլորտը Հայաստանում:
Առաջնությունն անցկացվելու է 4 փուլով, որի ընթացքում մասնակիցները ժյուրիի օգնությամբ կզարգացնեն իրենց նախագծերը` ցուցադրության ժամանակ ներկայացնելով պատրաստի խաղեր: Մասնակիցները կմրցեն 9 անվանակարգում` “Լավագույն խաղ”, “Լավագույն բջջային խաղ”, “Լավագույն սցենար”, “Նորարարություն”, “Լավագույն դիզայն”, “Լավագույն կերպար”, “Լավագույն 3D լուծում”, “Պատանիների առաջնություն” եւ “Ժողովրդական մրցանակ”:
Մրցանակային ֆոնդը կազմում է 1 մլն 700 հազ. դրամ, որը կբաշխվի ըստ անվանակարգերի:
«Նախորդ տարվա առաջնությանը ներկայացված նախագծերի որակը գերազանցեց մեր բոլոր սպասելիքները, մենք տեսանք հրաշալի լուծումներով նախագծեր, որոնք ամբողջովին պատրաստ էին եւ կարող էին մտնել շուկա»,- ասել է ԻՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը:
«Անցած տարի մասնակիցների թիվը նախորդ տարվա համեմատ կրկնապատկվել էր, ինչը նշանակում է, որ խաղերի նախագծումը Հայաստանում դինամիկ զարգացող ոլորտ է»,- ասել է Orange Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Ֆրանսիս Ժելիբտերը:
Առաջնությունը չունի տարիքային, տիպային եւ տեխնիկական սահմանափակում: Գրանցումը բաց է մինչ 2013թ. սեպտեմբերի 30-ը, մինչեւ հունիսի 10-ը գրանցվողները կստանան ժյուրիի խորհրդատվություն եւ հունիսին անցկացվելիք Digitec Business Forum-ին մասնակցելու հնարավորություն: Ժյուրիի կազմում են խաղերի նախագծման մասնագետներ, ծրագրավորողներ, դիզայներներ:

15:25 | 12.04.13 | Новости | 5398
Сегодня стартовал третий турнир первенства по проектировке компьютерных и мобильных игр “Открытая игра”, организованный Союзом предприятий информационных технологий (СПИТ) и Orange Armenia, целью которого является развитие сферы проектировки компьютерных и мобильных игр в Армении.
Первенство пройдет в 4 этапа, в течение которых участники при помощи жюри будут развивать свои проекты, представляя готовые игры. Участники будут соревноваться в 9 номинациях: “Лучшая игра”, “Лучшая мобильная игра”, “Лучший сценарий”, “Инновация”, “Лучший дизайн, “Лучший образ”, “Лучшее 3D решение”, “Юношеское первенство” и “Народный приз”.
Призовой фонд турнира составляет 1 млн. 700 тыс. драмов, которые будут распределены между номинациями.
“Качество проектов, представленных в прошлом году, превзошло все наши ожидания, мы увидели полностью готовые проекты с прекрасными решениями, которые могли выйти на рынок”,- сказал исполнительный директор СПИТ Карен Варданян.
“По сравнению с позапрошлым, в прошлом году количество участников удвоилось, что означало, что проектировка игр в Армении является динамично развивающейся сферой”, - сказал гендиректор Orange Armenia Франсис Желибтер.
Первенство не ставит возрастных, типовых или технических ограничений. Регистрация открыта до 30 сентября 2013 года. Все те, кто зарегистрируется до 10 июня, получат консультацию жюри и возможность участия в Digitec Business Forum, который состоится в июне. В составе жюри – специалисты по проектировке игр, программисты, дизайнеры.