11:28 | 12.02.13 | Նորություններ | 4533
ԱրմենՏելը (Beeline ապրանքանիշ) հայտարարել է արտաքին կապուղիների թողունակության ընդլայնման մասին: 2013թ. փետրվարի 5-ից ԱրմենՏել ընկերության ցանցը միացել է առաջին կարգի միջազգային օպերատոր` TeliaSonera ընկերության նոր մայրուղային կապուղուն:
Նոր ուղղությունը կավելացնի ԱրմենՏել ընկերության միջազգային կապուղիների ընդհանուր թողունակությունը 10%-ով:
«Նոր մայրուղային հզորությունների միացումը պայմանավորված է ԱրմենՏելի ինտերնետ ծառայության բաժանորդային բազայի մշտական աճով, սակագնային փաթեթների ավելացմամբ և, իհարկե, էլեկտրոնային հասարակայնության զարգացմամբ: Սա երկրում հեռահաղորդակցության ոլորտի զարգացման բնականոն գործընթաց է, որը կբարձրացնի օտարերկրյա ռեսուրսների հասանելիության հուսալիությունն ու արագությունը, կավելացնի մեր ենթակառուցվացքների հզորությունն ու անկախության աստիճանը, ինչպես նաև հիմք կհանդիսանա կապի և ինտերնետի ոլորտում նոր առաջարկների համար»,- նշել է ընկերության հասարակայնության հետ կապերի ծառայության ղեկավար Անուշ Բեղլոյանը:
Հիշեցնենք, որ 2010թ. «ԱրմենՏել» -ը դարձել է Հայաստանում հեռահաղորդակցության  ծառայություններ մատուցող առաջին օպերատորը, որը միացել է Եվրոպական մայրուղային ինտերնետ ցանցին (backbone) «Caucasus Cable System»-ի մալուխային համակարգի միջոցով: 2011թ. սեպտեմբերին ԱրմենՏելը միացրեց իր ցանցն առաջին մակարդակի (Tier 1) միջազգային խոշորագույն հեռահաղորդակցության օպերատորներից ` Level 3 Communications պրովայդերին: Ընկերության մայրուղային կապուղիներն անցնում են Վրաստանի եւ Իրանի տարածքով:

"ArmenTel" (Beeline trademark) announced expansion of external channels today. From February 5, 2013, ArmenTel network is connected to the new trunk line of first-level international operator, TeliaSonera.
The new area will increase the overall transmission capacity of the "ArmenTel's" international channels by 10%.
"Connection of new trunk capacities results from permanent increase in the subscriber base of ArmenTel internet users, expansion of our tariff line and of course, development of the e-society on the whole. It's a natural process of development of the telecommunication sector in the country which will enhance the capacity and level of independence of our infrastructure and become a basis for new offers in the communication and internet sphere", noted ArmenTel spokeswoman Anush Begloyan.
In late 2010, ArmenTel became the first telecommunication operator in Armenia to have connected to the European Internet Backbone through '' Caucasus Cable System'' cable system. In September 2011, ArmenTel organized connection of its networks to one of the top international telecommunication operators, Level 3 International provider. All the company's backbones pass through the territories of Georgia and Iran.