01:07 | 29.11.12 | Հարցազրույցներ | exclusive 148552
Նախորդ շաբաթ Mail.Ru Փոստը հայտարարեց իր ինտերֆեյսը հայերեն թարգմանելու մասին: Մեդիամաքս-ը լրացուցիչ մեկնաբանությունների համար դիմեց Mail.Ru Փոստի ղեկավար Սերգեյ Մարտինովին:
- Որքա՞ն օգտագործող ունի Mail.ru Փոստը Հայաստանում եւ ինչպիսին է աճի դինամիկան:
- Հայաստանում Mail.Ru Փոստի լսարանն աճում է: Վերջին մեկ տարվա ընթացքում Գլխավոր էջի եւ Mail.Ru Փոստի օրական լսարանի քանակը Հայաստանում աճել է ավելի քան 40%-ով (ըստ Liveinternet-ի): Մեր ներքին տվյալների համաձայն, Mail.Ru Փոստ-ի ամսական լսարանը Հայաստանում կազմում է մոտ 300 հազար եզակի օգտատեր:
- Ո՞վ է ձեր ամենալուրջ մրցակիցը Հայաստանում:
- Mail.RuGroup-ի եւ GFK-ի 2012 թվականին անցկացված համատեղ ուսումնասիրության համաձայն, Mail.Ru Փոստը բացարձակապես գերիշխում է Հայաստանի շուկայում` դրանից օգտվում են անձնական փոստային հասցեներ ունեցողների 77%-ը: Այլ փոստային ծառայությունների բաժնեմասերը չեն գերազանցում օգտագործողների 10%-ը:
- Հայաստանը շատ մեծ շուկա չէ, եւ տեսանելի ապագայում լսարանի աճը կդանդաղի կամ կդադարի: Կձեռնարկե՞ք որեւէ լրացուցիչ քայլեր Հայաստանում ձեր դիրքերի պահպանման համար:
- InternetWorldStats-ի տվյալներով, ներկայումս Հայաստանում ինտերնետի թափանցելիության մակարդակը կազմում է շուրջ 60%, եւ երկրի ներսում աճի ներուժ դեռ կա: Հիմնականում, իհարկե, աճը կարձանագրվի փոքր քաղաքների, ինչպես նաեւ ավելի մեծահասակ մարդկանց շնորհիվ:
Աճի այլ հնարավորություն է` ցանցում մնալու ժամանակի ավելացումը: Օգտագործողները ավելի շատ «մուտքի կետեր» են ունենում դեպի ցանց, քանի որ, մի կողմից, ներկայումս լայնաշերտ ինտերնետը կա գրեթե բոլորի մոտ` թե տանը, եւ թե աշխատավայրում: Մյուս կողմից, աճում է շարժական միացումների քանակը: Հեռանկարում շարժական միացումների քանակը միայն կաճի: Օրինակ, «Սվյազնոյ» ընկերության տվյալներով, Ռուսաստանում սմարթֆոն է օգտագործում բնակչության 28%-ը, իսկ կանխատեսումների համաձայն, երեք տարում այդ թիվը կհասնի 80%-ին:
- Ծրագրո՞ւմ եք, բացի հայերեն թարգմանելուց, կայքում տեղադրել նպատակային բովանդակություն`ուղղված կլինի հենց Mail.ru-ի հայկական լսարանին (օրինակ, աֆիշաներ, հեռուստածրագրեր եւ այլն):
- Միանշանակ, ԱՊՀ երկրները մեզ համար առաջնային են Mail.Ru Group-ի ծառայությունների տեղայնացման տեսանկյունից: Այս տարի արդեն հայերեն թարգմանվել են Օդնոկլասնիկի սոցիալական կայքը եւ Փոստի ինտերֆեյսը: Մոտ ժամանակներս Հայաստանի բնակիչները կկարողանան Mail.Ru-ում տեղեկանալ տեղական նորություններին, արտարժույթի փոխարժեքներին:

01:07 | 29.11.12 | Interviews | exclusive 148923
Last week, Mail.Ru Mail Service announced the translation of its interface into Armenian. Mediamax asked the head of Mail.Ru Mail Service Sergey Martynov to comment on this.
- How many users does Mail.Ru Mail Service have in Armenia and what does its growth dynamics look like?
- Popularity of Mail.Ru Mail Service is growing. Over the recent year, the volume of the daily audience of the Home Page and Mail Service of Mail.Ru in Armenia grew by over 40% (according to LiveInternet data). According to our internal data, the monthly audience of Mail.Ru Email Service in Armenia makes about 300 thousand unique visitors.
- Who is the most serious competitor for Mail.Ru Mail Service in Armenia?
- According to the Mail.Ru Group survey conducted with GFK in 2012, Mail.Ru Mail Service absolutely dominates on the Armenian market - it is used by 77% of all the owners of personal mailboxes. Shares of other email services don't exceed 10% of users.
- Armenia is not a large market and in the foreseeable future the growth of audience will slow down or cease. Will you take up any additional steps to maintain your base in Armenia?
- According to InternetWorldStats data, the level of internet penetration in Armenia currently makes about 60% that's why the country still has a growth potential. Of course, the growth will be maintained at the expense of small cities as well as older people.
Increase in time on the network is another growth point. The users will have even more access points to the network - on the one hand, now almost everyone has the broadband access both at home and in the office. On the other hand, the number of mobile connections rises conditioned by faster types of mobile internet and smartphones. The number of mobile connections will only grow in the future. For instance, according to the data provided by "Svyaznoy", 28% use smartphones in Russia and the figure is forecasted to make already 80% in only 3 years.
- Are you going to create definite targeted content on the site for especially Armenian audience of Mail.Ru besides translation into the Armenian language?
- Undoubtedly, CIS countries are priority for us in terms of localization of Mail.Ru Group services. This year, Odnoklassniki and interface of the Mail Service have already been translated into Armenian. In the nearest future, Armenian residents will be able to learn currency exchange rates and local news on Mail.Ru.