07:20 | 24.10.12 | Նորություններ | 2797
Երեւան/Մեդիամաքս/. Հայաստանը երրորդ տեղն է զբաղեցրել այն երկրների ցանկում, որոնց բնակիչները ենթարկվում են իրենց համակարգիչներն ինտերնետից վարակելու առավելագույն ռիսկին, հաղորդում է Cnews-ը:
Kaspersky Lab-ի վերլուծաբաններն առանձնացրել են երկրների 4 խումբ՝ ըստ օգտագործողների համակարգիչները վարակելու վտանգի մակարդակի. առավելագույն ռիսկային խումբ, բարձր ռիսկային խումբ, ռիսկային խումբ եւ անվտանգ երկների խումբ: Ցանկը կազմելու համար ընկերությունն օգտագործել է հակավիրուսային Kaspersky Security Network ցանցի ահազանգերի վիճակագրությունը:
Հայաստանը գտնվում է բարձր ռիսկային խմբում, որտեղ 2012թ. III եռամսյակում իրենց համակարգիչն ինտերնետից վարակելու վտանգին առնչվել է օգտագործողների 56,2%-ը:
Ցանկում առաջին տեղում Տաջիկստանն է (61,1%), երկրորդում՝ Ռուսաստանը (58%):
Բարձր ռիսկային տարածքների (օգտագործողների 41-60%-ն առնչվել է վնասաբեր սոֆթի հետ) կարգավիճակ է շնորհվել 10 երկրների, որոնք բոլորը պատկանում են հետխորհրդային տարածքին: Ամենաանվտանգ երկների շարքին են դասվել, մանսավորապես, Ճապոնիան (13,6%), Դանիան (17,7%), Թայվանը (15,4%), Հոնգ Կոնգը (19,3%), Լյուքսեմբուրգը (19,7%), Սլովակիան (20,7%), Սինգապուրը (20,9%) եւ մի շարք աֆրիկյան պետություններ, որտեղ ինտերնետը թույլ է զարգացած:

07:20 | 24.10.12 | Новости | 2973
Ереван/Медиамакс/. Армения заняла третье место в списке государств, чьи пользователи рискуют заразить свой компьютер через интернет, передает Cnews.
Аналитики «Лаборатории Касперского» выделили четыре группы государств по мере опасности для пользователей заразить свой компьютер через интернет: группу максимального риска, повышенного риска, «группу риска» и группу безопасных стран. Для составления рейтинга «Лаборатория Касперского» использовала анализ частоты срабатывания распределенной антивирусной сети Kaspersky Security Network.
Армения находится в группе «повышенного риска», где с опасностью заразить свой компьютер через интернет в III квартале 2012г. сталкивались 56.2% пользователей. На первом месте в рейтинге Таджикистан (61.1%), на втором – Россия (58%).
Статус территорий «повышенного риска» (41%-60% пользователей, столкнувшихся с вредоносными программами) присвоен 10 странам, каждая из которых относится к постсоветскому пространству. К «самым безопасным» странам исследователи отнесли 27 государств с показателями 10,6-21%: в частности, Японию (13,6%), Данию (17,7%), Тайвань (15,4%), Гонконг (19,3%), Люксембург (19,7%), Словакию (20,7%), Сингапур (20,9%) и большое количество африканских государств, где слабо развит интернет.