04:07 | 19.10.12 | Նորություններ | 4924
Երեւան/Մեդիամաքս/. Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովն (ՏՄՊՊՀ) այսօր ԱրմենՏելին 30 մլն դրամով տուգանելու որոշում է կայացրել. պատճառը, ըստ հանձնաժողովի, ընկերության կողմից անբարեխիղճ մրցակցությունն է:
Հանձնաժողովը վարույթ էր հարուցել ԱրմենՏել-ի նկատմամբ ընկերության բաժանորդ «Ալիաս» ՍՊԸ-ի դիմում-բողոքի հիման վրա:
Այսօր հանձնաժողովի նիստում «Ալիաս»-ի ներկայացուցիչ Լեւոն Խալաթյանն ասել է, որ ընկերության ներկայացուցիչներն օգտվել են ԱրմենՏել-ի «Էքսկլյուզիվ բիզնես» սակագնային փաթեթից, որի մասին ԱրմենՏել-ի կայքում տեղադրված տեղեկատվության համաձայն, GPRS ինտերնետի 1մբ-ի սակագինը 49 դրամ է, սակայն որոշ ժամանակ անց պարզվել է, որ 1 մբ-ի համար ընկերությունը գանձում էր 90 դրամ:
Վարույթի ընթացքում ընկերությունը պարզաբանել էր, որ 49 դրամ սակագնից օգտվելու համար անհրաժեշտ էր հատուկ կարգավորում իրականացնել: Հանձնաժողովի կարծիքով, սպառողը կարգավորումների մասին պատշաճ կերպով չէր տեղեկացվել:
ՏՄՊՊՀ նախագահ Արտակ Շաբոյանն ասել է, որ, հանձնաժողովի ուսումնասիրության համաձայն, ԱրմենՏելը մոլորեցրել է սպառողներին, ինչն անբարեխիղճ մրցակցության դրսեւորում է, որի համար որոշում կայացվեց ընկերության նկատմամբ կիրառել տուգանք 30 մլն դրամի չափով:
«Կոչ եմ անում Արմենտել-ի բոլոր բաժանորդներին համոզվել, որ իրենց սակագնային պլաններում նշված գները համապատասխանում են իրականությանը, եւ հակառակ դեպքում պահանջել փոխհատուցում»,- ասել է Արտակ Շաբոյանը:
Արմենտել-ի ներկայացուցիչը հանձնաժողովի նիստին չէր մասնակցում: Ընկերության մամուլի քարտուղար Անուշ Բեղլոյանը Մեդիամաքսին ասել է, որ ԱրմենՏելը համաձայն չէ հանձնաժողովի որոշման հետ, համարում է ՏՄՊՊՀ մոտեցումը ոչ օբյեկտիվ եւ բողոքարկելու է որոշումը դատարանում:

04:07 | 19.10.12 | Новости | 4900
Ереван/Медиамакс/. Госкомиссия по экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении приняла сегодня решение оштрафовать компанию АрменТел на 30 млн. драмов: причиной штрафа, согласно комиссии, является недобросовестная конкуренция.
Комиссия начала судебное разбирательство в отношении компании АрменТел на основе жалобы-заявления ООО «Алиас».
На сегодняшнем заседании комиссии представитель ООО «Алиас» Левон Халатян сказал, что представители компании пользовались тарифным планом АрменТел «Эксклюзив бизнес». Согласно сведениям, размещенным на сайте АрменТел, 1 Мгб интернета GPRS стоит 49 драмов, однако некоторое время спустя выяснилось, что за 1 Мгб компания взимала 90 драмов.
В ходе судебного разбирательства АрменТел пояснила, что для пользования тарифом за 49 драмов нужно было наладить некоторые настройки. По мнению комиссии, потребитель не был проинформирован должным образом о необходимости настроек.
Председатель ГКЗЭК Артак Шабоян сказал, что, согласно расследованию комиссии, АрменТел ввел потребителей в заблуждение, а это проявление недобросовестной конкуренции, в реузльтате чего было принято решение оштрафовать компанию на 30 млн. драмов.
«Призываю всех потребителей АрменТел убедиться в том, что зафиксированные в тарифном плане цены соответствуют реальности, а в обратном случае потребовать компенсацию»,- сказал Артак Шабоян.
Представитель АрменТел не присутствовал на заседании. Пресс-секретарь компании Ануш Беглоян сказал Медиамакс, что компания не согласна с решением ГКЗЭК, считает это решение необъективным и обжалует его в суде.