11:17 | 09.07.12 | Նորություններ | 4085
Երեւան/Մեդիամաքս/. Հուլիսի 8-ին Երեւանում մեկնարկել է «Ոսկե ծիրան» 9-րդ միջազգային կինոփառատոնը, որի գլխավոր հովանավորն, ինչպես միշտ, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն է:
«Կինոն դեպի անծայրածիր տիեզերքը բացվող պատուհան է եւ մարդկային ճակատագրերի խառնարան: Արվեստի այս ճյուղը աշխարհն իր ամբողջ բազմազանությամբ ներկայացնելու ու դրա հանդեպ անսահման սեր սերմանելու մեծ առաքելություն ունի: Համոզված եմ` միջմշակութային հարթության մեջ հայկական կինեմատոգրաֆն ունի իր կարեւոր խոսքը պատվով հրամցնելու եւ մեր երկրի վարկանիշը արժանի հարթակում ներկայացնելու դերը»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Կինոփառատոնը պահպանել է ավանդական «Երեւանյան պրեմիերաներ», «Հետահայաց ցուցադրություններ» եւ «Հարգանքի տուրք» արտամրցութային ծրագրերը: Նորություն է «Գիրք եւ կինո» ծրագիրը, որն իրականացվում է ՅՈՒՆԵՍԿՈ-ի կողմից Երեւանը գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք հռչակելու առիթով:

11:17 | 09.07.12 | News | 4349
Yerevan/Mediamax/. VivaCell-MTS announced the kick off of the Golden Apricot International Film Festival, which has recently been ranked among the top ten film festivals of the world.
“Cinema is a window opening to the boundless universe and a cauldron of human destinies. This art has a great mission of celebrating the diversity of the world and seeding endless love to it. I am confident the Armenian cinematography has its say among the variety of voices once again strengthens our country’s positions in the cultural mosaic of the world,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
The festival will continue the Yerevan Premiere, Retrospective Screening, and Tribute of Honor non-contest programs. A novelty is the Book and Cinema program, which is organized in the frames of Yerevan, the World Book Capital proclaimed by UNESCO.
The festival will be closed by the exclusive single screening of Love (Amour), the winner of the 65th Cannes Film Festival.