10:33 | 16.02.12 | Նորություններ | 2900
Ինչպես հաղորդում է IRNA գործակալությունը, Իրանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հարցերով փոխնախագահ Նազրին Սուլթանզադեն ասել է, որ «9 նոր սուպերհամակարգիչները կներկայացվեն եւ կմիացվեն National Grid ազգային ցանցին»:
Նախատեսվում է, որ National Grid ցանցն ընդհանուր առմամբ բաղկացած կլինի 11 սուպերհամակարգիչներից:
Անցյալ տարի Իրանն արդեն Թեհրանի եւ Իսֆահանյան տեխնոլոգիաների համալսարաններում նախագծված եւ պատրաստված երկու Amirkabir (AUT) սուպերհամակարգիչ է ներկայացրել:
2011 թվականի փետրվարի սկզբին հայտարարվել էր Իրանում միկրոպրոցեսորի 34000 MHz արագությամբ սուպերհամակարգչի ստեղծման մասին:
Սուպերհամակարգիչներն օգտագործվում են ռեսուրսածավալային խնդիրների հաշվարկման համար, ինչպիսիք են, օրինակ, քվանտային ֆիզիկայի, եղանակի տեսության կանխատեսման, կլիմայի հետազոտության, մոլեկուլային եւ ֆիզիկական մոդելավորման, ինչպես նաեւ միջուկային հետազոտությունների հետ կապված խնդիրները:

10:33 | 16.02.12 | Новости | 2757
Как сообщает агентство IRNA, вице-президент Ирана по вопросам науки и технологий Назрин Султанзаде сказал, что «9 новых суперкомпьютеров будут представлены и подсоединены к национальной сети National Grid».
Ожидается, что сети National Grid будет состоять в общей сложности из 11 суперкомпьютеров.
В прошлом году Иран уже представил два суперкомпьютера Amirkabir (AUT), спроектированных и изготовленных в Тегеранском университете и Исфаханском технологическом университете.
В начале февраля 2011 года было объявлено о создании в Иране суперкомпьютера со скоростью микропроцессора 34000 MHz.
Суперкомпьютеры используются для расчета ресурсоемких задач, таких, как проблемы, связанные с квантовой физикой, прогнозированием погоды, исследованием климата, молекулярным моделированием, физическим моделированием и ядерными исследованиями.