15:41 | 09.02.12 | Նորություններ | 3454
Երեւան/Մեդիամաքս/. Աշխարհի ամենաարագ աճող սոցիալական մեդիայի եւ թվային վերլուծության Socialbakers ընկերությունը հայտարարել է Մյունխենում իր գերմանական գրասենյակի բացման մասին:
Socialbakers-ը, որն ունի ավելի քան 750 հաճախորդներ եւ 275,000 ձեւակերպված մարկետինգային օգտագործողներ 75-ից ավելի երկրներում, Facebook-ի եւ սոցիալական վերլուծությունների համար առաջնային աղբյուր է ամբողջ Եվրոպայում:
Ընկերության Engagement Analytics եւ Engagement Builderproducts ապրանքատեսակները օգնում են ապրանքանշաններին չափել իրենց առցանց ազդեցությունը եւ սոցիալական մեդիայում տարվող արշավների արդյունավետությունը:
Engagement Analytics-ը վերլուծական փաթեթ է, որը ընկերություններին համակողմանի տեղեկատվություն է տրամադրում իրենց, ինչպես նաեւ մրցակիցների սոցիալական մեդիայում գործունեություն եւ հաջողությունների մասին, գտնում է ազդեցություն ունեցող օգտատերերին, առավել ազդեցիկ հաղորդագրությունները եւ թվիթները:
Engagement Builder
-ը կառավարման պլատֆորմ է: Երրորդ անձինք, ինչպիսիք են սոցիալական մեդիայի գործակալությունները, կարող են ստեղծել այս հարթակի վրա հիմնված հավելումներ եւ գործարկել այն Ֆեյսբուքի մի քանի էջերում:
«Այն ընկերությունները, որոնք ցանկանում են հասնել վաճառքի առավելագույն մակարդակին` գիտեն, որ պետք է ագրեսիվ քաղաքականություն վարեն հաճախորդներ ներգրավելու համար: Շատերը սկսեցին ներգրավել սոցիալական մեդիան, որպեսզի ավելի մոտ լինեն իրենց թիրախային խմբերին` այդպիսով ավելացնելով հաճախորդների հավատարմությունը“, - ասել է Socialbakers-ի գլխավոր տնօրեն Ջան Ռեզաբը: «Սոցիալական մեդիայի մեր վերլուծությունը օգնում է շուկայի մասնագետներին ավելի լավ հասկանալ եւ կազմակերպել իրենց ներկայությունը  սոցիալական մեդիայում` իրենց անհրաժեշտ արդյունքներին հասնելու համար”:
www.socialbakers.com կայքում կարելի է ծանոթանալ բազմաթիվ անվճար վիճակագրական տվյալներին: Մարկետինգի ղեկավարները կարող են գրանցվել` 14 օր անվճար փորձնական հաշիվ ունենալու համար:

Erevan/Mediamax/. Socialbakers, the world\'s fastest growing social media and digital analytics company, announced the opening of its German office in Munich.
Socialbakers, with more than 750 customers in over 75 countries and 275,000 registered marketing users, is the leading source for Facebook and social analytics throughout Europe. Its Engagement Analytics and Engagement Builderproducts help brands measure the impact of their online presence and the effectiveness of their social media campaigns.
Engagement Analytics is Socialbakers’ analytics suite that gives companies comprehensive insights into their own as well as competitor’s social media activities and success. It allows companies to analyze and compare their social media activities and the activities of their competitors, find influencers, the most engaging posts and tweets and apply best practices as well as monitor and improve the response rates for customer demand.
Engagement Builder is a social media management platform which offers a unique set of features developed to deliver strategic solutions for businesses. Engagement Builder enables newsfeed optimization through a social media-planning calendar as well as the possibility to quickly manage and filter the newsfeed. Community managers can add customizable tabs and applications easily by dragging and dropping elements. Third parties, such as social media agencies, can create application tabs based on the platform, and launch it across several Facebook pages.
„Companies who want to beat their sales targets know that they need to aggressively compete for consumers. Many have started tapping social media to be closer to their dialogue groups, thereby increasing customer loyalty“, said Jan Rezab, CEO of Socialbakers. „Our social media analytics helps marketers better understand and orchestrate their social media presence to get the results that they need.“
A lot of free statistics can be found at the website www.socialbakers.com. Marketing managers can also sign up for a free 14 day trial account.