13:54 | 26.01.12 | Նորություններ | 5070
Երեւան/Մեդիամաքս/. ԱրմենՏել-ը (Beeline ապրանքանիշ) ընկերության ներսում քննարկում է Հայաստանում բջջային համարի շարժականության համակարգի (MNP- Mobile Number Portability) ներդրման խնդիրը, որը բաժանորդին հնարավորություն կտա չփոխել հեռախոսահամարը օպերատորին փոխելու դեպքում:
Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում այս մասին ասել է ԱրմենՏել-ի մամուլի քարտուղար Անուշ Բեղլոյանը:
Ֆրանս Տելեկոմ-Orange խմբի փոխնախագահ Բենուա Շինը հունվարի 25-ին Երեւանում կարեւորել էր բջջային հեռախոսահամարների շարժականության համակարգի ներդրումը եւ այդ հարցում ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարարության աջակցությունը: ՀՀ կապի եւ տրանսպորտի նախարար Մանուկ Վարդանյանն առաջարկել էր ստեղծել համատեղ աշխատանքային խումբ, որը կուսումնասիրի այդ հարցը` հաշվի առնելով եվրոպական երկրների օրենսդրությունը եւ մյուս օպերատորների շահագրգռվածությունը:
“MNP-ի ներդրման հարցը բավականին բարդ է եւ պահանջում է ինչպես պետական կառույցների, այնպես էլ` հեռահաղորդակցության օպերատորների ներգրավվածությունը: Հանրային ծառայությունների կարգավորման հանձնաժողովն այս հարցը ընդգրկել է 2012-ի միջոցառումների ցանկում: Հանձնաժողովը խորհրդակցություններ է անցկացնում բոլոր օպերատորների հետ եւ ԱրմենՏել-ին է ներկայացրել համապատասխան հայտ: Ներկայումս այս հարցը քննարկվում է ընկերության ներսում` մեր դիրքորոշումը հանձնաժողովին եւ հանրությանը ներկայացնելու համար”, - Մեդիամաքս-ին ասել է Անուշ Բեղլոյանը:

13:54 | 26.01.12 | Новости | 5034
Ереван/Медиамакс/. АрменТел (торговая марка Beeline) прорабатывает внутри компании вопрос внедрения в Армении системы переносимости номера мобильного телефона (MNP- Mobile Number Portability), позволяющей абоненту не менять номер телефона в случае смены оператора.
Об этом в интервью Медиамакс сказала пресс-секретарь АрменТел Ануш Беглоян.
Исполнительный вице-президент группы Франс Телеком-Orange по европейским рынкам Бенуа Шини заявил 25 января в Ереване о важности внедрения системы переносимости номера мобильного телефона и содействия министерства транспорта и связи в этом вопросе. Министр транспорта и связи Армении Манук Варданян предложил в ответ создать совместную рабочую группу, которая исследует данный вопрос, учитывая законодательный опыт европейских стран и заинтересованность других операторов.
«Вопрос внедрения MNP достаточно сложен и требует вовлечения как госструктур, так и телекоммуникационных операторов. Вопрос включен Комиссией по регулированию общественных услуг в список мероприятий 2012 года. Комиссия проводит консультации со всем операторами и направила соответствующий запрос в АрменТел. В настоящее время вопрос прорабатывается внутри компании для представления нашей позиции Комиссии и заинтересованной общественности», - сказала Медиамакс Ануш Беглоян.