13:54 | 26.01.12 | Նորություններ | 5070
Երեւան/Մեդիամաքս/. ԱրմենՏել-ը (Beeline ապրանքանիշ) ընկերության ներսում քննարկում է Հայաստանում բջջային համարի շարժականության համակարգի (MNP- Mobile Number Portability) ներդրման խնդիրը, որը բաժանորդին հնարավորություն կտա չփոխել հեռախոսահամարը օպերատորին փոխելու դեպքում:
Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում այս մասին ասել է ԱրմենՏել-ի մամուլի քարտուղար Անուշ Բեղլոյանը:
Ֆրանս Տելեկոմ-Orange խմբի փոխնախագահ Բենուա Շինը հունվարի 25-ին Երեւանում կարեւորել էր բջջային հեռախոսահամարների շարժականության համակարգի ներդրումը եւ այդ հարցում ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարարության աջակցությունը: ՀՀ կապի եւ տրանսպորտի նախարար Մանուկ Վարդանյանն առաջարկել էր ստեղծել համատեղ աշխատանքային խումբ, որը կուսումնասիրի այդ հարցը` հաշվի առնելով եվրոպական երկրների օրենսդրությունը եւ մյուս օպերատորների շահագրգռվածությունը:
“MNP-ի ներդրման հարցը բավականին բարդ է եւ պահանջում է ինչպես պետական կառույցների, այնպես էլ` հեռահաղորդակցության օպերատորների ներգրավվածությունը: Հանրային ծառայությունների կարգավորման հանձնաժողովն այս հարցը ընդգրկել է 2012-ի միջոցառումների ցանկում: Հանձնաժողովը խորհրդակցություններ է անցկացնում բոլոր օպերատորների հետ եւ ԱրմենՏել-ին է ներկայացրել համապատասխան հայտ: Ներկայումս այս հարցը քննարկվում է ընկերության ներսում` մեր դիրքորոշումը հանձնաժողովին եւ հանրությանը ներկայացնելու համար”, - Մեդիամաքս-ին ասել է Անուշ Բեղլոյանը:

13:54 | 26.01.12 | News | 3521
Yerevan/Mediamax/. ArmenTel (Beeline trademark) considers within the company the issue of introduction of Mobile Number Portability system (MNP) in Armenia which allows the subscriber not to change the phone number in case of changing the operator.
ArmenTel’s spokeswoman Anush Begloyan said this in her interview to Mediamax.
Executive Vice President of France Telecom Europe Benoît Scheen stated in Yerevan on January 25 that the introduction of the MNP system and assistance of the Ministry of Transport and Communication to this issue is very important. Minister of Transport and Communication Manuk Vardanyan offered in reply to establish a joint task force which will study the issue taking into account the legislative practice of the European countries and interests of other operators.
“The issue of introducing the MNP is rather a difficult one and it should involve both state structures and telecommunication operators. The issue is included by the Public Services Regulatory Commission into the list of actions for 2012. The Commission holds consultations with all the operators and has sent a relevant request to ArmenTel. The issue is currently being examined inside the company in order for us to present our position to the Commission and interested persons”, said Anush Begloyan to Mediamax.