Գեւորգ Գեւորգյանն ու Բրունո Դյութուան
Երեւան/Մեդիամաքս/. Ազգային կինոյի առաջին մրցանակաբաշխությունը, որը ստեղծվել է Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի եւ «Orange Արմենիա» ընկերության նախաձեռնությամբ, տեղի կունենա ս.թ. մարտի կեսին:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, կինոկենտրոնի տնօրեն Գեւորգ Գեւորգյանն այսօր ասել է, որ ազգային կինոյի «Հայակ» մրցանակը կհանձնվի 12 անվանակարգերում, մրցանակին հավակնում են 92 ֆիլմեր, որոնք նկարահանվել են Հայաստանի անկախության 20 տարիների ընթացքում:
«Մեր նպատակն է վերհանել կինոյի բոլոր գործիչներին, ոչ միայն ռեժիսորներին, այլ նաեւ հասարակության համար ճանաչելի դարձնել ֆիլմի նկարահանման ամբողջ կազմը», - ասել է Գեւորգ Գեւորգյանը:
Մրցանակաբաշխության ժյուրին կազմված է 11 անդամից, քվեարկությունը կանցկացվի գաղտնի եղանակով:
Orange-ի գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան ասել է, որ ընկերությունը երջանիկ է աջակցել մրցանակաբաշխության ստեղծմանն ու կայացմանը:
«Հայկական կինոն երկար պատմություն ունի, ավելի քան 80 տարեկան է: Այն պետք է ճանաչվի եւ մեծարվի ոչ միայն Հայաստանում, այլեւ աշխարհում», - ասել է Բրունո Դյութուան:
Նա հիշեցրել է, որ Orange-ը 10 տարի շարունակ համագործակցում է Կաննի փառատոնի հետ:
Նախատեսված է, որ հետագայում մրցանակաբաշխությանը կարող են մասնակցել ոչ միայն Հայաստանում արտադրված, այլեւ արտերկրում հայկական թեմաներով եւ հայ ռեժիսորների կողմից նկարահանված ֆիլմեր:

13:34 | 20.01.12 | Новости | 3196
Ереван/Медиамакс/. Первая церемония награждения национального кино, инициированная при совместной инициативе Национального киноцентра Армении и Оранж Армения, состоится в середине марта этого года.
Как сообщает Медиамакс, директор киноцентра Геворг Геворгян заявил сегодня, что приз “Айак” национального киноцентра будет вручен в 12 номинациях, на премию претендуют 92 фильма, которые были сняты в течение 20 лет независимости Армении.
“Нашей целью является представить не только режиссеров, но и всех деятелей кино, чтобы общество знало весь съемочный состав фильмов”,- сказал Геворг Геворгян.
В составе жюри 11 членов, голосование будет проводиться конфиденциально.
Генеральный директор Orange Armenia Бруно Дютуа сказал, что компания рада содействовать созданию и проведению церемонии.
“Армянское кино имеет долгую историю, ему более 80 лет. Оно должно быть признано и почитаемо не только в Армении, но и в мире”,- сказал Бруно Дютуа.
Он напомнил, что Orange уже 10 лет сотрудничает с Каннским фестивалем.
Планируется, что в дальнейшем в награждении смогут участвовать не только снятые в Армении фильмы, но также фильмы, снятые за рубежом армянскими режиссерами и на армянские темы.