09:45 | 18.01.12 | Նորություններ | 2669
Երեւան/Մեդիամաքս/. Ադրբեջանի կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարությունը հետաքննություն է անցկացնում` պետական եւ հասարակական կառույցների կայքերի դեմ իրականացրած հաքերական գրոհի կապակցությամբ, եւ ստացված արդյունքների հիման վրա կձեռնարկի համապատասխան քայլեր` հիմնված միջազգային փորձի վրա:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը` վկայակոչելով Տրենդը, այս մասին ասել է Ադրբեջանի կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների փոխնախարար Էլմիր Վելիզադեն:
Շաբաթվա սկզբին հաքերական գրոհի էին ենթարկվել Ադրբեջանի կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության եւ Ադրբեջանի պետական պաշտպանության հատուկ ծառայության սերվերների վրա տեղակայված տարբեր կայքեր:
«Մենք դատապարտում ենք օրենքին հակասող գործողությունները եւ կոչ ենք անում հրաժարվել դրանցից: Ներկայումս հետաքննություն է անցկացվում միջամտության փաստի կապակցությամբ եւ ստացված տվյալների հիման վրա կձեռնարկվեն համապատասխան քայլեր` հիմնված միջազգային փորձին վրա: Հանրությունը կտեղեկացվի անցկացրած աշխատանքի մասին», - ասել է Վելիզադեն:
Իսկ ադրբեջանական Ինտերնետ-ֆորումի նախագահ  Օսման Գյունդուզն ասել է, որ ադրբեջանական կայքերի դեմ իրականացված գործողությանը պետք է վերաբերվել որպես «կիբերպատերազմի»: Նրա խոսքերով, այս միջադեպերը չի կարելի պարզ հաքերական գրոհ համարել:
«Յենի Ադրբեջան» իշխող կուսակցության գործադիր քարտուղարի տեղակալ Մուբարիզ Գուրբանլին հայտարարել է, որ «ադրբեջանական կայքերի դեմ հաքերական գրոհներ իրականացնողներն ի զորու չեն պայքարել քաղաքական ասպարեզում»:

09:45 | 18.01.12 | Новости | 2708
Ереван/Медиамакс/. Министерство связи и информационных технологий Азербайджана проводит расследование атаки хакеров на сайты государственных и общественных структур и на основе полученных результатов предпримет соответствующие шаги, основанные на международном опыте.
Как сообщает Медиамакс со ссылкой на Тренд, об этом сказал замминистра связи и информационных технологий Азербайджана Эльмир Велизаде.
В начале этой недели хакерской атаке подверглись информационные ресурсы различных ведомств, расположенных на серверах информационно-вычислительного центра министерства связи и информационных технологий Азербайджана и Специальной службы государственной охраны Азербайджана.
«Мы осуждаем эти противоречащие закону действия, и призываем отказаться от них. В настоящее время проводится расследование фактов вмешательства и на основе полученных данных в рамках международной практики будут предприняты соответствующие шаги. Общественность будет проинформирована о проделанной работе», - сказал Велизаде.
А председатель азербайджанского Интернет-форума Осман Гюндуз сказал, что
к хакерской атаке на азербайджанские сайты следует отнестись как к «кибервойне».
По его словам, это событие нельзя назвать обычной хакерской атакой.
Заместитель исполнительного секретаря правящей партии «Ени Азербайджан» Мубариз Гурбанлы заявил, что «те, кто совершил хакерские атаки на азербайджанские сайты, не способны вести борьбу в политической плоскости».