12:09 | 11.11.11 | Նորություններ | 7204
Երեւան: Մեդիամաքս: Apple ընկերության համահիմնադիր Սթիվեն Վոզնյակին այսօր Երեւանում շնորհվել է Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի (Պոլիտեխնիկ) Պատվավոր դոկտորի կոչում:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր Սթիվեն Վոզնյակը կնոջ` Ջանեթ Վոզնյակի հետ այցելել է ՀՊՃՀ եւ հանդիպել բուհի պրոֆեսորադասախոսական կազմի եւ ուսանողների հետ:
Հանձնելով Սթիվեն Վոզնյակին բուհի Պատվավոր դոկտորի դիպլոմը տեղեկատվական եւ հաղորդակցման ոլորտում ակնառու ներդրման համար` ռեկտոր Արա Ավետիսյանը հույս է հայտնել, որ Apple ընկերության համահիմնադիրը հաճախակի կայցելի Հայաստան:
“Այս կոչմանն արժանանալը մեծ պատիվ է ինձ համար: Հայաստանն արդեն ընդմիշտ իմ հոգու եւ սրտի մի մասն է, եւ այս համալասարանն արդեն ինձ համար շատ մեծ նշանակություն ունի: Այս կոչումը նշանակում է, որ ես դեռ կարող եմ ոգեկոչել երիտասարդներին նոր բաներ ստեղծելու”,- ասել է Սթիվեն Վոզնյակը` ելույթ ունենալով բուհում իր առաջին դասախոսության ժամանակ:
Նա պատմել է հավաքվածներին, թե ինչպես եւ ինչու է որոշել դառնալ ճարտարագետ:
“Ես սիրահարվեցի համակարգչին, որովհետեւ այն մարդուն հնարավորություն է տալիս ծրագրել այն, ինչ նա ուզում է անել: Դեռ վաղ տարիքից երազում էի անհատական համակարգիչ ունենալու մասին, եւ իմ լավ բարեկամ Սթիվ Ջոբսը, ով գնահատում էր գերազանցությունը կյանքում, հասկացավ սա, եւ մենք լծվեցինք այս գործին”,- պատմել է աշխարհում առաջին անհատական համակարգչի ստեղծողը:
Սթիվեն Վոզնյակը պատմել է, թե ինչպես է իր ներդրումն ունեցել ԱՄՆ եւ ԽՍՀՄ միջեւ հաղորդակցության ապահովմանը Սառը պատերազմի շրջանում, եւ որ բացի տեղեկատվական տեխնոլոգիաներից քոլեջում ուսանելու տարիներին ոգեւորվել է նաեւ քրիստոնեւական վարդապետությամբ:
Այսօր Սթիվեն Վոզնյակին կշնորհվի նաեւ ՀՀ նախագահի` ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար մրցանակը: Մրցանակը հիմնադրվել է Սինոփսիս Արմենիա ընկերության նախաձեռնությամբ եւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հովանավորությամբ:

12:09 | 11.11.11 | Новости | 7188
Ереван/Медиамакс/. Соучредитель компании Apple Стивен Возняк удостоился сегодня в Ереване звания Почетного доктора Государственного инженерного университета Армении.
Как сообщает Медиамакс, Стивен Возняк вместе с супругой Джанет посетил сегодня ГИУА и встретился с преподавательским составом и студентами вуза.
Вручая Стивену Возняку диплом Почетного доктора вуза за большой вклад в сфере информационных и коммуникационных технологий, ректор Ара Аветисян выразил надежду, что соучредитель компании Apple будет часто посещать Армению.
“Это звание - большая честь для меня. Армения уже на всю жизнь стала частью моей души и сердца, и этот университет представляет большое значение для меня. Это звание означает, что я еще могу вдохновлять молодых людей на создание чего-то нового”,- сказал Стивен Возняк, выступая на своей первой лекции в ГИУА.
Он рассказал собравшимся о том, как и почему решил стать инженером.
“Я влюбился в компьютер, потому что он дает человеку возможность программировать то, что он хочет сделать. Еще с раннего возраста я мечтал о том, чтобы у меня был персональный компьютер, и мой хороший друг Стив Джобс, который ценил совершенство в жизни, понял меня, и мы занялись этим”,- рассказал создатель первого в мире персонального компьютера.
Ствиен Возняк рассказал также, как внес свой вклад в обеспечение коммуникации между США и СССР в период Холодной войны, и что кроме информационных технологий в колледже его привлекало также христианское миссионерство.
Сегодня Стивену Возняку будет вручена также премия президента Армении за всемирный вклад в сферу ИТ. Премия была основана по инициативе компании Синопсис Армения и при спонсорстве ВиваСелл-МТС.