12:09 | 11.11.11 | Նորություններ | 7204
Երեւան: Մեդիամաքս: Apple ընկերության համահիմնադիր Սթիվեն Վոզնյակին այսօր Երեւանում շնորհվել է Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի (Պոլիտեխնիկ) Պատվավոր դոկտորի կոչում:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր Սթիվեն Վոզնյակը կնոջ` Ջանեթ Վոզնյակի հետ այցելել է ՀՊՃՀ եւ հանդիպել բուհի պրոֆեսորադասախոսական կազմի եւ ուսանողների հետ:
Հանձնելով Սթիվեն Վոզնյակին բուհի Պատվավոր դոկտորի դիպլոմը տեղեկատվական եւ հաղորդակցման ոլորտում ակնառու ներդրման համար` ռեկտոր Արա Ավետիսյանը հույս է հայտնել, որ Apple ընկերության համահիմնադիրը հաճախակի կայցելի Հայաստան:
“Այս կոչմանն արժանանալը մեծ պատիվ է ինձ համար: Հայաստանն արդեն ընդմիշտ իմ հոգու եւ սրտի մի մասն է, եւ այս համալասարանն արդեն ինձ համար շատ մեծ նշանակություն ունի: Այս կոչումը նշանակում է, որ ես դեռ կարող եմ ոգեկոչել երիտասարդներին նոր բաներ ստեղծելու”,- ասել է Սթիվեն Վոզնյակը` ելույթ ունենալով բուհում իր առաջին դասախոսության ժամանակ:
Նա պատմել է հավաքվածներին, թե ինչպես եւ ինչու է որոշել դառնալ ճարտարագետ:
“Ես սիրահարվեցի համակարգչին, որովհետեւ այն մարդուն հնարավորություն է տալիս ծրագրել այն, ինչ նա ուզում է անել: Դեռ վաղ տարիքից երազում էի անհատական համակարգիչ ունենալու մասին, եւ իմ լավ բարեկամ Սթիվ Ջոբսը, ով գնահատում էր գերազանցությունը կյանքում, հասկացավ սա, եւ մենք լծվեցինք այս գործին”,- պատմել է աշխարհում առաջին անհատական համակարգչի ստեղծողը:
Սթիվեն Վոզնյակը պատմել է, թե ինչպես է իր ներդրումն ունեցել ԱՄՆ եւ ԽՍՀՄ միջեւ հաղորդակցության ապահովմանը Սառը պատերազմի շրջանում, եւ որ բացի տեղեկատվական տեխնոլոգիաներից քոլեջում ուսանելու տարիներին ոգեւորվել է նաեւ քրիստոնեւական վարդապետությամբ:
Այսօր Սթիվեն Վոզնյակին կշնորհվի նաեւ ՀՀ նախագահի` ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար մրցանակը: Մրցանակը հիմնադրվել է Սինոփսիս Արմենիա ընկերության նախաձեռնությամբ եւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հովանավորությամբ:

12:09 | 11.11.11 | News | 7207
Yerevan/Mediamax/. Today, Apple co-founder Steve Wozniak was awarded an Honorary Doctorate title by State Engineering University  of Armenia (SEUA).
Steve Wozniak visited the SEUA today with his spouse Janette and met with the faculty and students of the University, Mediamax reports.
Handing the Honorary Doctorate Diploma to Steve Wozniak for the big contribution into the sphere of information and communication technologies, SEUA Rector Ara Avetisyan expressed the hope that Apple co-founder will often visit Armenia.
“This title is a big honor for me. Armenia has already become a lifelong part of my soul and heart, and this University if very important for me. This title means that I still can inspire young people to create something new,” Steve Wozniak said during his first lecture at SEUA.
He told the audience why and how he decided to become an engineer.
“I fell in love with the computer because it allows the man to program what he wants to do. Still from early childhood I dreamed of a personal computer, and my good friend Steve Jobs, who always valued the perfection in life, understood me and we began doing it,” said the inventor of the first personal computer in the world.
Steve Wozniak also told about his contribution into the provision of communication between the USA and USSR during the Cold War. He also said that besides information technologies he was also attracted by Christian missionary work at college.
Today, Steve Wozniak was also awarded the Armenian President’s Global IT Award for Outstanding Contribution to Humanity through IT. The award was instituted by Synopsis Armenia with the sponsorship of VivaCell-MTS.