10:02 | 23.09.11 | Նորություններ | exclusive 4218
Տեղեկատվական անվտանգության հարցերով փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանն իր գործընկերների հետ գործարկել է www.badu.am ռեսուրսը (հայերեն «Բա դու՞», - խմբ.):
- Ո՞րն է նոր նախագծի փիլիսոփայությունը, եւ ինչպե՞ս այն կաշխատի տեխնիկապես:
- Այսօր Հայաստանում սոցիալական մեդիաները եւ այլընտրանքային լրագրությունը շատ արագ զարգացող ոլորտ են, որը լրջորեն ազդում է ավանդական ԶԼՄ-ների աշխատանքի վրա:
Անցել է այն ժամանակը, երբ լրագրողները տեղյակ չէին, թե ի՞նչ են իրենցից ներկայացնում սոցիալական ցանցերը կամ բլոգերը: Այսօր շատ լրագրողներ «նստած» են ցանցում եւ հենց այնտեղից են որսում տեղեկատվության մեծ մասը: Սոցիալական մեդիաների ամենադինամիկ հատվածներից է այսպես կոչված բջջային լրագրությունը, որը սկսել է ակտիվ կերպով զարգանալ վերջին երկու տարիների ընթացքում: Այսպես, փաստորեն, բավականին լուրջ այլընտրանքային ԶԼՄ դարձավ Twitter-ը:
Մենք որոշել ենք օգնել այն մարդկանց, որոնք ոչ թե սոցիալական ցանցերում ուղղակի ժամանակ են անցկացնում, այլ սոցիալապես ակտիվ են եւ ցանկանում են իրենց շրջապատին իսկապես որեւէ կարեւոր բանի մասին հայտնել: Հաճախ այդ մարդկանց ձայնը կորում է, քանի որ, եթե վերցնենք նույն Facebook-ը, ապա այնտեղ քոնթենթի (բովանդակության) այնպիսի հսկայական ծավալ կա, որ սովորական մարդը կարող է որեւէ շատ կարեւոր բան գրել, սակայն նրան ոչ ոք չի լսի:
Առաջին հերթին, մենք ցանկանում ենք ընտրել այն քոնթենթը, որը սոցիալապես կարեւոր ենք համարում: Երկրորդ. մենք գիտենք, որ սոցիալական լրագրության բացասական կողմերից մեկն այն է, որ դրանում ապատեղեկատվության հսկայական քանակություն կա: Օրինակ, Իրանի հետընտրական իրադարձությունները 2009 թվականին, երբ բջջային լրագրությունը մեծ ուժ ստացավ, ցույց տվեցին, որ իրականում փողոցներում մարդիկ շատ քիչ էին, մինչդեռ գեներացված տեղեկատվության ծավալն ուղղակի անհավանական էր:
Նախագծի նպատակն է ընտրել տեղեկատվության այն աղբյուրները, որոնց կարելի է վստահել: Դա, բնականաբար, ոչ միայն տեքստային քոնթենթն է, այլեւ լուսանկարներ եւ տեսանյութեր: Մեր նյութերն “արդեն իսկ ֆիլտրած” տեղեկատվություն կներկայացնեն, եւ մենք այն կուղարկենք ցանկացող բոլոր ԶԼՄ-ներին: Այսինքն, դա կլինի այսպես կոչված տեղեկատվական դայջեսթ ավանդական ԶԼՄ-ների համար, որը կհեշտացնի խմբագիրների եւ լրագրողների աշխատանքը:
- Խոսելով սոցիալական ցանցերի մասին` Դուք ի նկատի ունե՞ք Facebook-ը եւ Twitter-ը:
- Մենք կանցկացնենք Twitter-ի եւ դրա հայկական համարժեքների դիտարկումը, որոնցից ամենահայտնին այսօր Armenix-ն է: Ինչ վերաբերում է Facebook-ին, ապա այստեղ լուրջ խնդիր կա: Facebook-ը տեղեկատվությունը միասնական հոսքի մեջ է լցնում, եւ մարդը հաճախ ունակ չէ ֆիլտրել այն: Եթե դուք որեւէ բան եք գրում բլոգում կամ Twitter-ում, ապա գիտեք, որ այն կարող են կարդալ բոլորը: Facebook-ում մարդը հաճախ չի էլ մտածում, թե ո՞վ հնարավորություն ունի կարդալ իր քոնթենթը` միայն ընկերնե՞րը, ընկերների ընկերնե՞րը, թե՞ բոլոր ցանկացողները: Այդ պատճառով Facebook-ից մենք տեղեկատվություն կվերցնենք միայն այն դեպքում, եթե անձնական էջի օգտագործողը կամովի կներկայացնի այն մեզ դիտարկում անցկացնելու համար: Հակառակ դեպքում, վտանգ կա, որ մենք կարող ենք բաց ռեժիմում այնպիսի տեղեկատվություն տեղադրել, որն այդ անձը ցանկանում էր միայն իր ընկերների հետ կիսել:
Բացի այդ, մենք, իհարկե, նաեւ կդիտարկենք բլոգերը, տեսահոսթինգների հարթակները` ինչպիսիք են YouTube-ը, Qik-ը եւ այլն:
- Շատերը Twitter-ում անձնական էջեր ունեն: Ի՞նչ սկզբունքով եք որոշելու, թե ում էջը դիտարկեք, ումը` ոչ:
- Մենք Twitter-ի հետ կաշխատենք որոշ առումով «մանուալ ռեժիմով»` ընտրելով տեղեկատվության արժեքավոր աղբյուրներ: Բացի այդ, օգտագործվում են անհրաժեշտ հեշթեգերը, որոնք թույլ են տալիս տեղեկատվությանը հետեւել` ստանալով այն, այդ թվում նաեւ մեզ անծանոթ աղբյուրներից:
- Այսպես կոչված այլընտրանքային լրագրության ամենաակտիվ ներկայացուցիչներից է հանդիսանում “Չենք լռելու” նախաձեռնությունը: Կա՞ արդյոք որեւէ նմանություն ձեր նախագծի եւ այդ նախաձեռնության միջեւ:
- «Չենք լռելու»-ում աշխատում են մարդիկ, որոնք իրենք են գեներացնում քոնթենթը: Մենք քոնթենթ չենք գեներացնում, այլ ընտրում ենք այն արտադրող աղբյուրները: Մենք կարող ենք “Չենք լռելու”-ի եւ նման նախաձեռնությունների համար որոշակի հարթակ հանդիսանալ, որը թույլ կտա նրանց տեղեկատվություն ֆիլտրել: Այսօր Facebook-ի “Չենք լռելու” խմբում ավելի քան 4 հազար օգտագործողներ են գրանցված: Միջին օգտագործողը ի վիճակի չէ անընդհատ հետեւել, թե ինչ է տեղի ունենում այդ խմբում, եւ մեր խնդիրն է առավելապես թեթեւացնել այն մարդկանց կյանքը, ով ցանկանում է սպառել այդ քոնթենթը:
- Ինչպե՞ս եք դուք տարբերակելու հավաստի տեղեկությունը ապատեղեկատվությունից:
- Ամենահեշտ եւ ակնառու տարբերակն է օգտագործել տեղեկատվության այն աղբյուրները, որոնք արդեն ապացուցել են իրենց հուսալիությունը եւ հավաստիությունը: Այլ կերպ ասած, մենք քոնթենթի աղբյուրների երեք խումբ կդիտարկենք` հավաստի, ստուգման ենթակա եւ ոչ հավաստի:
- Ձեր նախագիծը կարող է հատկապես օգտակար լինել հաջորդ տարի կայանալիք ընտրությունների տեսանկյունից:
- Մենք նախագիծը չենք ստեղծել հատկապես ընտրությունների համար, սակայն, բնականաբար, ընտրությունները սոցիալական կայքերում ակտիվություն արթնացնող մեծ իրադարձություն են: Մենք ցանկանում ենք քարտեզի հետ “փոխկապակցված” բջջային լրագրության համակարգ գործարկել ընտրությունների կապակցությամբ: Շատ սերվերներ թույլ են տալիս այսպես կոչված գեո-թեգով հաղորդագրություններ ուղարկել, որում հաղորդագրությանը օգտագործողի տեղը մատնանշող կոդ է կցվում: Մենք այդ հաղորդագրությունները կտեղադրենք քարտեզի վրա, եւ մարդիկ կկարողանան վիզուալ հետեւել, թե ինչ է կատարվում այս կամ այն ընտրական տեղամասում:

10:02 | 23.09.11 | Новости | exclusive 4202
Эксперт по вопросам информационной безопасности Самвел Мартиросян вместе с коллегами запускает ресурс www.badu.am (на армянском «А ты?», - ред.).
- Какова философия нового проекта и как он будет технически работать?
- Сегодня в Армении социальные медиа и альтернативная журналистика - это очень бурно развивающаяся сфера, которая серьезно влияет на работу традиционных СМИ.
Ушло время, когда журналисты не знали, что такое социальные сети или блоги. Сегодня многие журналисты «сидят» в сети, и добывают оттуда большую часть информации. Наиболее динамично развивающийся сегмент социальных медиа - это так называемый мобильный репортинг или мобильная журналистика, которая стала активно развиваться в последние 2 года. Так, фактически серьезным альтернативным СМИ стал Twitter.
Мы решили помочь людям, которые не просто проводят время в социальных сетях, но и являются социально активными и хотят сообщить своему окружению о чем-то действительно важном. Часто голос этих людей пропадает, поскольку, если взять тот же Facebook, то там фигурирует такое огромное количество контента, что обычный человек может написать что-то очень важное, но его никто не услышит.
Во-первых, мы хотим отбирать контент, который считаем социально важным. Во-вторых, мы знаем, что минусом альтернативной журналистики является то, что в ней огромное количество дезинформации. К примеру, поствыборные события в Иране в 2009 году, где мобильная журналистика получила большой толчок, продемонстрировали, что реальных людей на улицах было очень мало, а количество генерируемой информации было просто невероятным.
Цель проекта - отбирать источники информации, которым можно доверять. Это, естественно, не только текстовый контент, но и фото- и видеоматериалы. Наши материалы будет представлять собой уже «отфильтрованную информацию», и мы организуем рассылку для тех СМИ, которые захотят получать ее. То есть, это будет некий дайджест информации из социальных сетей для традиционных СМИ, который облегчит работу редакторов и журналистов.
- Говоря о социальных сетях, Вы подразумеваете Facebook и Twitter?
- Мы будем проводить мониторинг Twitter-a и его армянских аналогов, самым популярным их которых является сегодня Armenix. Что касается Facebook, то тут существует серьезная проблема. Facebook сливает информацию в единый поток, и человек часто не в состоянии фильтровать информацию. Если вы пишете что-то в блог или в Twitter, то знаете, что это могут читать все. В Facebook человек часто не вникает, кто обладает возможностью читать его аккаунт - только друзья, друзья друзей, или же все желающие? Поэтому из Facebook мы будем брать информацию только в том случае, если обладатель аккаунта добровольно предоставит его нам на мониторинг. В противном случае, есть опасность, что мы можем выложить в открытом режиме информацию, которой человек хотел поделиться исключительно со своими друзьями.
Кроме того, мы, конечно, будем мониторить блоги, площадки видеохостингов, такие как Youtube, Qik и так далее.
- У очень многих есть аккаунты в Twitter. По какому принципу Вы будете определять: кого следует мониторить, а кого нет?
- Мы будем в определенной степени работать с Twitter «в ручном режиме», отбирая ценные источники информации. Кроме того, используются нужные хэштеги, которые позволфют отслеживать информацию по ним, получая ее, в том числе, от тех источников, о которых мы могли и не знать.
- Одним из наиболее активных представителей так называемой альтернативной журналистики является движение «Не будем молчать». Если ли сходство между тем, что делают они и Вашим проектом?
- В «Не будем молчать» работают люди, которые сами генерируют контент. Мы контент не генерируем, а отбираем источники, которые его производят. Для движения «Не будем молчать» и аналогичных инициатив мы можем стать определенной площадкой, которая позволит им фильтровать информацию. В группе «Не будем молчать» в Facebook сегодня более 4 тысяч пользователей. Средний пользователь не в состоянии постоянно следить за тем, что происходит в этой группе, и наша задача - максимально облегчить жизнь тех, кто хочет потреблять этот контент.
- Как Вы будете различать достоверную информацию от намеренной дезинформации?
- Самый легкий и очевидный вариант – использовать те источники информации, которые уже зарекомендовали себя в качестве надежных и достоверных. Условно говоря, мы будем рассматривать три группы источников контента: достоверные, находящиеся на проверке и недостоверные.
- Ваш проект может быть особенно полезен с учетом предстоящих в будущем году выборов.
- Мы не создавали проект конкретно под выборы, но естественно, что выборы являются событием, которое порождает повышенную активность в социальных сетях. К выборам мы хотим запустить систему мобильного репортерства с «привязкой» к карте. Многие сервисы позволяют отправлять сообщения с так называемым гео-тегом - к сообщению прилагается код, обозначающий место пользователя на карте. Мы сможем выставлять эти сообщения на карте, и люди смогут визуально следить за тем, что происходит на том или ином избирательном участке.