11:05 | 20.09.11 | Նորություններ | 3621
Երեւան/Մեդիամաքս/.Fujitsu-ի PFU Limited դուստր ընկերությունը գնել է Abbyy ընկերության բաժնետոմսերի 5%-ը: Abbyy-ն թողարկում է այնպիսի ծրագրեր, ինչիպիսիք են  Lingvo-ն եւ Fine Reader-ը: Abbyy-ի հիմնադիրներից է «Այբ» կրթական հիմնադրամի ստեղծողներից մեկը` Դավիթ Յանը:
РБК daily-ն այսօր գրում է, որ, փորձագետների վկայակոչմամբ, գործարքի արժեքը կարող է կազմել $100 մլն, իսկ Abbyy-ն ընդհանուր առմամբ գնահատվում է $ 2 մլրդ: Իսկ «Կոմերսանտ» թերթը գրում է, որ «Abbyy-ն ամբողջությամբ պետք է գնահատվի նվազագույնը $400 մլն»:
«Սա այնքան էլ մեծ գործարք չէ, այն ամրապնդեց մեր վաղեմի համագործակցությունը», - թերթին ասել է Դավիթ Յանը:
Abbyy ընկերությունների խմբի գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Անդրեեւի խոսքերով, ընկերությունը եկամտաբեր է, եւ դրա եկամուտների մինչեւ 75%-ը  բաժին է ընկնում միջազգային շուկաներին:
Այժմ Abbyy-ն առաջնահերթ նախագիծ ունի համակարգչային լեզվաբանության ոլորտում, որի նպատակն է «համակարգիչը մոտեցնել տեքստի բովանդակության ընկալմանը», ասել է Սերգեյ Անդրեեւը: «Սկոլկովո» հիմնադրամը, որը հանդես է գալիս որպես նախագծի համաներդրող` պարիտետային հիմունքներով, կներդնի 475 մլն ռուբլի:

11:05 | 20.09.11 | Новости | 3625
Ереван/Медиамакс/.PFU limited (дочерняя компания Fujitsu) купила 5 % акций компании Abbyy, выпускающей, в частности, такие программы как Lingvo и Fine Reader. Основателем Abbyy является один из создателей образовательного фонда «Айб» Давид Ян.
РБК daily пишет сегодня со ссылкой на экспертов, что стоимость сделки могла составить $ 100 млн, а общая оценка Abbyy - $ 2 млрд. А газета «Коммерсантъ» пишет, что «вся Abbyy могла быть оценена минимум в $400 млн».
«Это небольшая сделка, которая закрепила давние партнерские отношения»,- сказал газете Давид Ян.
По словам гендиректора группы компаний Abbyy Сергея Андреева, компания прибыльна и до 75% ее доходов приходится на международные рынки.
Сейчас у Abbyy есть приоритетный проект в области компьютерной лингвистики, цель которого «подвести компьютер к пониманию содержания текста», сказал Сергей Андреев. Фонд «Сколково», выступающий соинвестором проекта на паритетных условиях, вложит в него 475 млн руб.