Երեւան:Մեդիամաքս: Մխիթար Սեբաստացի կրթահամալիրի “Դասարան անիվների վրա” նախաձեռնությունը նպատակ ունի քարոզել մեդիակրթությունը Հայաստանի մարզերում:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այս մասին այսօր ասել է Մխիթար Սեբաստացի կրթահամալիրի տնօրեն Աշոտ Բլեյանը` նշելով, որ իրենք նպատակ ունեն փոխանցել իրենց փորձը “ Նոթբուքն ինձ դասընկեր” ծրագրի շրջանակներում:
Նրա խոսքերով, մարզերի ուսուցիչներին եւ աշակերտներին ծրագրի մեջ ներգրավվելը հնարավորություն կտա մեդիակրթության բովանդակությունը լրացնել նոր հայրենագիտությամբ եւ նոր կապեր հաստատել կրթական փոխանակումների համար:
Կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանն էլ ասել է, որ կրթահամալիրը ծրագրի միջոցով տարածում է “նոր հեղափոխական գաղափար”:
“Հանրակրթության որակի բարձրացման գերակա ուղղություններից է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ներդրումը դպրոցներում: Եթե 2009-ին մեկ համակարգչից օգտվում էր 36 աշակերտ, ապա այսօր մեկ համակարգչից օգտվում է 22 երեխա: Ցուցանիշը բարելավվել է: Մինչեւ տարեվերջ դպրոցների համար ինտերնետի 65% ծածկույթ ցուցանիշը պետք է հասցնենք 98%-ի”,-ասել է կրթության նախարարը` հավելելով, որ դա կնպաստի հայալեզու կրթական բովանդակության հարստացմանը:
“Դասարան անիվների վրա” նախագիծն անցնելու է Երեւան-Եղեգնաձոր-Գորիս-Ստեփանակերտ-Ասկերան-Ամարաս-Գանձասար-Տաթեւ-Նորավանք երթուղով:

11:45 | 20.07.11 | Новости | 5175
Ереван/Медиамакс/. Целью инициативы «Класс на колесах» образовательного комплекса «Мхитар Себастаци» является пропаганда медиа-образования в регионах Армении.
Как сообщает Медиамакс, об этом сказал сегодня директор образовательного комплекса Ашот Блеян, отметив, что они намерены передать свой опыт в этой сфере в рамках программы «Ноутбук - мне в друзья».
По словам директора, вовлечение учителей и учеников из марзов в эту программу даст возможность пополнить содержание медиа-образования и установить новые связи для образовательных обменов.
Министр образования и науки Армении Армен Ашотян сказал, что посредством данный программы образовательный комплекс распространяет «новую революционную идею».
«Приоритетным направлением в повышении уровня образования является внедрение IT в школах. Если в 2009 году одним компьютером пользовались 36 учеников, то сегодня – 22 ученика. Показатель улучшился. До конца года 65-процентный показатель проникновения интернета в школах мы должны довести до 98%»,- сказал министр.
Проект «Класс на колесах» будет осуществлен по маршруту Ереван-Ехегнадзор-Горис-Степанакерт-Аскеран-Амарас-Гандзасар-Татев-Нораванк.