12:17 | 18.05.11 | Նորություններ | 3201
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովն /ՀԾԿՀ/ այսօր բավարարել է արտակարգ իրավիճակների նախարարության հայտը “911” կարճ հեռախոսահամարը փրկարար ծառայության համար օգտագործելու մասին:
Ինչպես այսօր հանձնաժողովի նիստում հայտնել է ՀԾԿՀ հեռահաղորդակցության վարչության ղեկավար Գեւորգ Գեւորգյանը, այդ որոշումը բխում է կառավարության 2010 թվականի հակաճգնաժամային ծրագրից:
“ԱրմենՏել” ընկերության (Beeline ապրանքանիշ) իրավաբանական ծառայության ղեկավար Դավիթ Սանդուխչյանը նշել է, որ “911” հեռախոսահամարը հնարավոր չի լինի օգտագործել եվրոպական արտադրության բջջային հեռախոսներից. հանձնաժողովը պետք է հաշվի առնի այս գործոնը եւ այս նպատակներով նախատեսի նաեւ 112 կարճ համարը:
“SIM-քարտերի անջատման դեպքում եվրոպական արտադրության հեռախոսները հրատապ կանչերի համար ծրագրավորված են 112 կարճ համարով, եւ եվրոպական երկրներից ժամանած մեր հյուրերը ռոումինգի ավարտից հետո կարող են խնդիրներ ունենալ”, - ասել է Դավիթ Սանդուխչյանը:
ՀԾԿՀ-ի անդամ Սամվել Արաբաջյանն ասել է, որ այս որոշումը խիստ փաստագրական բնույթ ունի, տեխնիկական մանրամասները կքննարկվեն ավելի ուշ:

12:17 | 18.05.11 | Новости | 5303
Ереван/Медиамакс/. Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении удовлетворила сегодня заявку министерства чрезвычайных ситуаций на использование короткого номера «911» для спасательной службы.
Как сообщил сгодня на заседании комиссии руководитель телекоммуникационного управления КРОУ Геворг Геворгян, данное решение исходит из антикризисной программы правительства 2010 года.
Руководитель юридической службы компании «АрменТел» (торговая марка Beeline) Давид Сандухчян заметил, что использование короткого номера «911» с мобильных телефонов европейского производства невозможно, комиссия должна учесть этот фактор и предусмотреть для этих целей также короткий номер 112.
«При отключении SIM-карты европейские телефоны запрограммированы на экстренные вызовы по короткому номеру 112, и наши гости из европейских стран могут столкнуться с проблемами после окончания роуминга»,- сказал Давид Сандучхян.
Член КРОУ Самвел Арабаджян сказал, что данное решение несет сугубо документальный характер, технические же детали будут рассмотрены позже.