12:17 | 18.05.11 | Նորություններ | 3201
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովն /ՀԾԿՀ/ այսօր բավարարել է արտակարգ իրավիճակների նախարարության հայտը “911” կարճ հեռախոսահամարը փրկարար ծառայության համար օգտագործելու մասին:
Ինչպես այսօր հանձնաժողովի նիստում հայտնել է ՀԾԿՀ հեռահաղորդակցության վարչության ղեկավար Գեւորգ Գեւորգյանը, այդ որոշումը բխում է կառավարության 2010 թվականի հակաճգնաժամային ծրագրից:
“ԱրմենՏել” ընկերության (Beeline ապրանքանիշ) իրավաբանական ծառայության ղեկավար Դավիթ Սանդուխչյանը նշել է, որ “911” հեռախոսահամարը հնարավոր չի լինի օգտագործել եվրոպական արտադրության բջջային հեռախոսներից. հանձնաժողովը պետք է հաշվի առնի այս գործոնը եւ այս նպատակներով նախատեսի նաեւ 112 կարճ համարը:
“SIM-քարտերի անջատման դեպքում եվրոպական արտադրության հեռախոսները հրատապ կանչերի համար ծրագրավորված են 112 կարճ համարով, եւ եվրոպական երկրներից ժամանած մեր հյուրերը ռոումինգի ավարտից հետո կարող են խնդիրներ ունենալ”, - ասել է Դավիթ Սանդուխչյանը:
ՀԾԿՀ-ի անդամ Սամվել Արաբաջյանն ասել է, որ այս որոշումը խիստ փաստագրական բնույթ ունի, տեխնիկական մանրամասները կքննարկվեն ավելի ուշ:

12:17 | 18.05.11 | News | 5333
Yerevan/Mediamax/. Today, the Public Service Regulatory Commission of Armenia (PSRC) satisfied the application of Ministry of Emergency Situations to use “911” short number for the emergency service.
Head of PSRC Telecommunications Department Gevorg Gevorgian said at the Commission’s session today that the decision was made based on the government’s 2010 crisis management program.
Head of “ArmenTel” (Beeline trademark) Legal Department David Sandukhchyan noted that the “911” short number cannot be dialed from mobile phones of European production and the commission should take this fact into consideration and also provide the “112” short number for these purposes.
“European devices are programmed for emergency calls via “112” short number after disconnecting the SIM-card and our guests from European countries may experience difficulties after the end of the roaming,” David Sandukhchyan said.
According to PSRC member Samvel Arabjanian, this decision bears only a documental character and technical details will be considered later.