Photo: ՀՀ վարչապետի մամլո գրասենյակ
Երեւան: Մեդիամաքս: “ԱրմենՏել” ընկերությունը հովանավորել է Անի քաղաքի հիմնադրման 1050-ամյակին նվիրված հայ ժամանակակից նկարիչների աշխատանքների ցուցահանդեսը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, ցուցահանդեսը կազմակերպվել է Աշխարհի հայ նկարիչների միավորման կողմից` ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հովանու ներքո
Ցուցահանդեսի նախապատրաստման շրջանակներում 26 նկարիչ այցելել է Անի, որտեղ կատարված էտյուդները հիմք են հանդիսացել ցուցահանդեսին ներկայացված 72 աշխատանքի համար:
“Առաջին անգամ ես տեսա Անի քաղաքը հայ մեծ նկարիչ Մարտիրոս Սարյանի նկարներում: Այսօր` ավելի քան 1000 տարի անց, չի մոռացվել հին մայրաքաղաքի գեղեցկությունը: Հուսով եմ, որ ցուցահանդեսի այցելուները կգնահատեն Անիի ճարտարապետական եւ մշակութային արժեքը”, - նշել է “ԱրմենՏել” ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն:
“Անի քաղաքի հիմնադրման 1050-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսը հերթական նախաձեռնություն է, որին աջակցում է “ԱրմենՏել” ընկերությունը: Աշխարհի հայ նկարիչների միավորման անունից ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել ընկերությանը մեր երկրի մշակութային կյանքին մասնակցելու եւ հայ նկարիչների երիտասարդ սերնդի դաստիարակման գործում ներդրում կատարելու համար”, - ասել է Աշխարհի հայ նկարիչների միավորման նախագահ Ղազար Միրզոյանը:
Ցուցահանդեսը գործում է “Ակադեմիա” պատկերասրահում մայիսի 2-ից 15-ը: Այն բաց է բոլոր ցանկացողների համար:

Photo: Пресс-служба премьер-министра РА
Ереван/Медиамакс/. Компания «АрменТел» (торговая марка Beeline) стала корпоративным спонсором выставки работ художников, приуроченной к 1050-летию основания города Ани.
Как сообщили Медиамакс в пресс-службе оператора, выставка организована Союзом армянских художников мира под патронатом премьер-министра Армении Тиграна Саргсяна и Араратской патриаршей епархии Армянской Апостольской церкви.
В рамках подготовки к выставке 26 армянских художников посетили развалины древнего города Ани на армяно-турецкой границе. Зарисовки с натуры стали основой для новых работ. Всего выставке представлены 72 работы, посвященные исключительно древней армянской столице - городу Ани.
«Впервые я увидел город Ани на картинах великого армянского художника – Мартироса Сарьяна. Сегодня, после более чем 1000 лет, красота и величие древней столицы не забыты. Я искренне надеюсь, что посетившие эту выставку, смогут приобщиться к величию древней столицы и ее архитектурным и культурным ценностям», - отметил генеральный директор «АрменТел» Игорь Климко.
«Сегодняшняя выставка, приуроченная к юбилею основания древней армянской столицы, далеко не первая инициатива, которую поддерживает компания «АрменТел». От имени Союза армянских художников мира хочу поблагодарить компанию за участие в культурной жизни нашей страны и за вклад в воспитание молодого поколения армянских художников», - сказал председатель Союза армянских художников мира Лазарь Мирзоян.
Выставка продлится до 15 мая в картинной галерее «Академия» города Еревана и открыта для всех желающих.