Photo: ՀՀ վարչապետի մամլո գրասենյակ
Երեւան: Մեդիամաքս: “ԱրմենՏել” ընկերությունը հովանավորել է Անի քաղաքի հիմնադրման 1050-ամյակին նվիրված հայ ժամանակակից նկարիչների աշխատանքների ցուցահանդեսը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, ցուցահանդեսը կազմակերպվել է Աշխարհի հայ նկարիչների միավորման կողմից` ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հովանու ներքո
Ցուցահանդեսի նախապատրաստման շրջանակներում 26 նկարիչ այցելել է Անի, որտեղ կատարված էտյուդները հիմք են հանդիսացել ցուցահանդեսին ներկայացված 72 աշխատանքի համար:
“Առաջին անգամ ես տեսա Անի քաղաքը հայ մեծ նկարիչ Մարտիրոս Սարյանի նկարներում: Այսօր` ավելի քան 1000 տարի անց, չի մոռացվել հին մայրաքաղաքի գեղեցկությունը: Հուսով եմ, որ ցուցահանդեսի այցելուները կգնահատեն Անիի ճարտարապետական եւ մշակութային արժեքը”, - նշել է “ԱրմենՏել” ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն:
“Անի քաղաքի հիմնադրման 1050-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսը հերթական նախաձեռնություն է, որին աջակցում է “ԱրմենՏել” ընկերությունը: Աշխարհի հայ նկարիչների միավորման անունից ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել ընկերությանը մեր երկրի մշակութային կյանքին մասնակցելու եւ հայ նկարիչների երիտասարդ սերնդի դաստիարակման գործում ներդրում կատարելու համար”, - ասել է Աշխարհի հայ նկարիչների միավորման նախագահ Ղազար Միրզոյանը:
Ցուցահանդեսը գործում է “Ակադեմիա” պատկերասրահում մայիսի 2-ից 15-ը: Այն բաց է բոլոր ցանկացողների համար:

17:44 | 02.05.11 | News | 4585
Yerevan/Mediamax/. “ArmenTel” Company (Beeline trademark) became the corporate sponsor of the exhibition of painters’ works, dated to the 1050th anniversary of Ani city’s establishment.
Mediamax was informed in the press service of the operator that the exhibition is organized by World Union of Armenian Painters under the patronage of Prime Minister Tigran Sargsian and Ararat Patriarchic Eparchy of Armenian Apostolic Church.
Within the framework of preparation for the exhibition, 26 Armenian painters visited the ruins of ancient Ani city on the Armenian-Turkish border. The sketches from life became a basis for the new works. All in all, 72 works are presented, which are devoted exclusively to the ancient Armenian capital – Ani city.
“For the first time I saw Ani on the paintings of great Armenian painter Martiros Saryan. Today, more than 1000 years later, the beauty and the greatness of the ancient capital are not forgotten. I sincerely hope that the people, who visit this exhibition, will be able to familiarize themselves with the grandeur of the ancient capital and its architectural and cultural values”, General Director of “ArmenTel” Igor Klimko said.
“Today’s exhibition, dated to the jubilee of the ancient Armenian capital’s foundation, is not the first initiative at all, supported by “ArmenTel” Company. On behalf of the World Union of Armenian Painters, I want to thank the company for participation in the cultural life of our country and for contribution to educating young generation of Armenian painters”, Chairman of the World Union of Armenian Painters Lazar Mirzoyan said.
The exhibition will last till May 15 in “Academy” Picture Gallery in Yerevan city and is open for all.