10:53 | 26.04.11 | Նորություններ | 5774
ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի /ՀԾԿՀ/ անդամ Սամվել Արաբաջյանի հարցազրույցը Մեդիամաքս գործակալությանը
- Մեկ տարի առաջ hանձնաժողովը կայացրել էր հայաստանյան ինտերնետ-պրովայդերների միջեւ թրաֆիկի փոխանակումը համակարգող որոշում: Զուգահեռաբար ստեղծվել էր Թրաֆիկի փոխանակման հիմնադրամը (ARMIX): Ինչպիսի՞ հաջողություններ են արձանագրվել այդ ուղղությամբ, պրովայդերները կատարո՞ւմ են ՀԾԿՀ որոշումը:
- Որոշումն ընդունելուց հետո հանձնաժողովը ոչ մի բողոք չի ստացել բաժանորդների կողմից, եւ մենք ոչ մի խնդիր չենք արձանագրել: Գործընթացն ընթանում է շատ հարթ ու դինամիկ: Պրովայդերները կատարել են մեկ վայրկյանում 10 մեգաբիտ նվազագույն թողունակությամբ պիրինգային անվճար միացում ապահովելու հանձնաժողովի պահանջը: Ավելին, Ucom եւ Crossnet ընկերությունները սկսել են մատուցել այլընտրանքային ձայնային (ֆիքսված) կապի ծառայություններ, եւս երկու ընկերություններ մոտ ապագայում դուրս կգան շուկա:
Ինչ վերաբերում է ARMIX-ի աշխատանքին, ապա հիմնադրամում մշակվել է ինքնակարգավորման ձեւաչափ, եւ պետական միջամտության անհրաժեշտություն դեռեւս չկա: Հիմնադրամի գործունեությունը գտնվում է ՀԾԿՀ դիտարկման ներքո, եւ անհրաժեշտության դեպքում հանձնաժողովը կարող է միջամտել, սակայն ներկայումս պրովայդերները կատարել են նվազագույն պահանջները:
- ՀԾԿՀ-ն բջջային ընկերությունների հետ քննարկո՞ւմ է արդյոք ռոումինգի սակագների նվազեցման հնարավորությունը:
- Եթե հիշում եք, երկու տարի առաջ հանձնաժողովը որոշում էր կայացրել, որի համաձայն, ընկերությունների շահույթի առավելագույն հաշվարկային մարժան կոնկրետ սակագնային սահմանաչափով չի կարող գերազանցել տարեկան 15%-ը: Սակայն ամբողջ աշխարհում դիտարկվում է գոտիային սակագների կիրառման միտում ռոումինգի համար: Եվ այսօր առկա է մի խնդիր. ռոումինգ-ծառայություններ մատուցող միջազգային խոշոր ընկերությունները կամ միջնորդ կազմակերպությունները ռոումինգի սակագներն ավելացնում են փաթեթներով, եւ մեր ընկերությունները ունենում են խնդիրներ, քանի որ նրանց ռոումինգի թրաֆիկը փոքր է: Միաժամանակ, աշխարհում կիրառվում է համաչափ սակագնային քաղաքականություն, այսինքն, հայաստանյան օպերատորներն առաջարկում են նմանատիպ սակագներ, ինչպիսիք նրանց առաջարկում են արտասահմանյան օպերատորները: Դա շատ արդիական, բայց դժվար լուծելի խնդիր է: Իհարկե, հարցը քննարկվում է, սակայն մենք չենք կարող ասել, որ վաղը որեւէ որոշում կկայացվի: Մենք չենք կարող միակողմանի իջեցնել ռոումինգի սակագինը:
- 2010թ. «ԱրմենՏել» ընկերությունը դիմել էր ՀԾԿՀ-ին` կապի կոնվերգենտ (համակցված) ծառայությունների տրամադրումը թույլատրելու խնդրանքով: Ո՞ր փուլում է գտնվում հարցի քննարկումը:
- Անհրաժեշտ է տարանջատել համակցված եւ փոխլրացնող ծառայություններ հասկացությունները: Խնդիրն այն է, որ մեկ պայմանագրի հիման վրա հնարավոր չէ մեկ փաթեթում վաճառել տարբեր ծառայություններ: Հանձնաժողովը գործում է օրենքի տառին հետեւելու եւ մի ծառայության անհարիր սուբսիդավորումը մյուսի հաշվին թույլ չտալու, ինչպես նաեւ Հայաստանում ներկայումս ձեւավորված մրցակցային դաշտը պահպանելու նպատակով: ՀԾԿՀ-ն  ուսումնասիրում է «ԱրմենՏել»-ի առաջարկն ինչպես տեխնիկական տեսանկյունից, այնպես էլ` ելնելով բաժանորդների շահերից, սակայն համակցված ծառայությունների տրամադրման ժամկետների մասին խոսելը դեռ վաղ է:
- Ի՞նչ նոր նախաձեռնություններ ունի ՀԾԿՀ-ն:
- Հանձնաժողովը ձեռնարկել է մի շարք հետաքրքիր քայլեր: Նախ, մենք նախատեսում ենք փոխել բջջային ընկերությունների բաժանորդների գրանցման ու հաշվառման կարգը: Այդ փոփոխությունների արդյունքում ռեսուրսն ավելի ռացիոնալ կօգտագործվի: Օրինակ, Հայաստան ժամանող զբոսաշրջիկները SIM-քարտ են ձեռք բերում մի քանի օրով եւ մեկնելիս դեն նետում այն, սակայն քարտը մեկ տարվա ընթացքում շարունակում է մնալ համարային շարքի բազայում` որպես օգտագործվող քարտ, եւ այդ համարը, որը սահմանափակ ռեսուրս է հանդիսանում, չի կարող այդ ժամանակահատվածում օգտագործվել ընկերությունների կողմից: Մի կողմից, օպերատորները լուրջ խնդիրներ են ունենում բիլինգային համակարգում, քանի որ նրանք պետք է մշտապես կատարեն բոլոր քարտերի հաշվառումը, մյուս կողմից, կրճատվում է ռեսուրսը: Արդյունքում առաջանում է իրական բաժանորդային բազայի եւ ակտիվ բաժանորդների աղավաղված պատկերը: Նոր կարգի շնորհիվ մենք կարող ենք մշակել իրական ակտիվ եւ ոչ ակտիվ բաժանորդների հաշվարկման մեխանիզմ: Ընդ որում, մենք ցանկանում ենք մշակել հաշվարկային համակարգի միասնական մեթոդիկա, որպեսզի օպերատորների հաշվարկներում օգտագործվի միեւնույն մեթոդիկան, ինչը թույլ կտա համադրել օպերատորների տվյալները: Ռեսուրսի տնտեսումը ամենակարեւոր ու բարդ խնդիրներից է:
Երկրորդ, հանձնաժողովը նախատեսում է ընդունել նոր կարգ, որի համաձայն, բջջային երեք խոշոր օպերատորներն իրենց հաշվետվությունները կհրապարակեն տեղական կայքերում: Այդ տեղեկատվությունը նախկինում տեղակայվում էր «մայր» ընկերությունների կայքերում, որտեղ ընկերություններն արտացոլում էին այնպիսի տվյալներ, որոնք, իրենց տեսանկյունից, նպատակահարմար էին: Կարծում ենք, որ դա անարդար մոտեցում է, եւ ՀՀ քաղաքացիներն իրավունք ունեն տիրապետել տվյալների իրենց օպերատորների մասին:
- Ինչպիսի՞ն էր բջջային ընկերությունների արձագանքը ՀԾԿՀ-ի այդ նախաձեռնությանը:
- Ի պատիվ մեր օպերատորների, պետք է ասեմ, որ նրանք ուրախությամբ պատրաստակամություն ցուցաբերեցին եւ ակտիվ համագործակցում են հանձնաժողովի հետ: Ես պետք է շնորհակալություն հայտնեմ երեք ընկերությունների ղեկավարներին` օպերատիվ արձագանքման եւ պատրաստակամության համար: Ընկերությունների ներկայացուցիչները ներկայումս աշխատում են ՀԾԿՀ-ի հետ կայքերում հաշվետվությունների հրապարակման միասնական կարգի ուղղությամբ: Մեծ հավանականություն կա, որ I եռամսյակի հաշվետվություններն արդեն կտեղադրվեն ընկերությունների կայքերում: Դա թույլ կտա դինամիկ կերպով հետեւել ՀՀ բջջային կապի ոլորտում տեղի ունեցող իրադարձություններին:

10:53 | 26.04.11 | News | 5746
Interview of the member of Public Services Regulatory Committee (PSRC) of Armenia Samvel Arabajyan to Mediamax Agency:
- A year ago the Committee made a decision to coordinate the traffic exchange among Armenian internet providers. Simultaneously with that Armenian Internet Traffic Exchange Fund (ARMIX) was founded. What are the achievements in this direction? Is the decision of PSRC observed by providers?
- After approval of the decision, the Committee did not receive any complaints from subscribers, and we did not reveal any problems. The process proceeds quite congruently and dynamically. Providers have fulfilled the requirements of the Committee on providing free of charge peering connection with minimum transmission capacity of 10Mb a second. Moreover, two companies – Ucom and Crossnet, started providing alternative voice (landline) connection services, and two other companies are also going to enter the market in the nearest future.
What concerns the work of ARMIX, there was a self-regulation format elaborated there and so far there is no need of state interference there. The activity of the Fund is monitored by PSRC, and in case of necessity, the Committee can interfere, however as of today, providers have fulfilled the minimum requirements.
- Does PSRC discuss with mobile connection operators the possibility of reducing tariffs for roaming?
- If you remember, two years ago the Committee made a decision, according to which the maximum rated margin of the company’s profit with a particular tariff limit could not exceed 15% per year. However, there is a tendency observed in the world on applying zonal tariffs for roaming. And today there is a problem: large international companies, which provide roaming services, or mediator companies, increase roaming traffic as to packages, and our companies face a problem, since their roaming traffic is small. While, in the world the symmetric tariff policy is applied, that is, Armenian operators offer tariffs analogous to those, which they are offered by foreign partners. This is a very urgent, but difficult problem in terms of solution. Of course, the issue is being discussed, but we cannot say that a particular solution will be approved tomorrow. We cannot reduce the tariff for roaming one-sidedly.
- In 2010, “ArmenTel” Company turned to PSRC with the request to allow provision of convergent connection services. At which stage is the discussion of the issue?
- We should differentiate the notions of convergent and interchangeable services. The problem is that on the basis of one agreement it is impossible to sell various services in one package. The Committee exists in order to observe the law and not to allow improper subsidizing of one service at the expense of another, to preserve a competitive field, which has formed in Armenia today. PSRC studies the suggestion of “ArmenTel” both in technical terms and basing on the interests of the subscribers, but it is yet early to speak of the terms of convergent service provision.
- What new initiatives does PSRC prepare in the sphere of telecommunications?
- The Committee has initiated a number of interesting steps. First of all, we plan to change the order of registration and register of mobile connection companies’ subscribers. As a result of these changes, the resource will be used more rationally. For instance, tourists, who arrive in Armenia, purchase SIM cards for a couple of days and then throw them away when they leave, however the card continues remaining in the database of the number set as used in the course of a year, and this number, which is a limited resource, cannot be used by companies in the given period. On the one hand, operators face big problems in the billing system, since they should constantly carry out register of all cards, on the other hand the resource is reduced. As a result we get a distorted picture of the real subscriber base and active subscribers. Due to the new order, we will be able to elaborate a mechanism of register for real active subscribers and for inactive subscribers. At that we also want to develop a single method of the register system for an analogous method of calculation to be used in the reports of the operators and this will allow comparing the figures of the operator. Economy of the resource is one of the most important and complex problems.
Secondly, the Committee plans to approve a new order, according to which three mobile connection operators will publish their reporting on the local websites. This information was previously placed at the websites of “parent” companies, where they reflected the data, which were expedient according to them. We believe that this is not a fair method, and the citizens of Armenia have the right to have information about their operators.
- What is the reaction of the operators to PSRC’s this initiative?
- I should give credit to our operators and say that they gladly expressed readiness and they actively cooperate with the Committee. I should thank the heads of all three companies for operatively reacting and for goodwill. The representatives of companies now work with PSRC over the single order for publication of reports at their websites, and in the nearest future it will be presented to the consideration of the company. There is great likelihood that the reports for the first quarter will already be posted at the websites of the company. This will allow dynamically following the events in the sphere of mobile connection in Armenia.